Co musíte ráno vědět (26. března)

Jak se v úterý dařilo burzám v Evropě i Americe, čeho se investoři možná dočkají od Evropské centrální banky a co se stane, když svému čtyřnohému miláčkovi odkouzlíte jeho oblíbený pamlsek? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové trhy v úterý dlouho hledaly směr, nakonec po dvou dnech poklesu posílily

Americké akcie v první polovině úterního obchodování posilovaly. Trhy podpořily údaje o růstu spotřebitelské důvěry v USA a také zpráva o růstu cen amerických nemovitostí. Poté ale mezi investory převážil prodejní sentiment a akcie zamířily k nule. Spolu s informacemi o příznivém vývoji spotřebitelské důvěry totiž na trh dorazily také statistiky, podle kterých v únoru v USA prodeje nových domů spadly na pětiměsíční minimum. Nakonec se nicméně burzy vzpamatovaly a akcie začaly znovu zdražovat. Dow posílil o 0,56 % na 16 367,88 bodu, širší S&P 500 přidal 0,44 % na 1 865,62 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,19 % na 4 234,27 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, titulům ze sektoru necyklického spotřebního zboží a zdravotnickému odvětví. Jako jediný klesl sektor cyklického spotřebního zboží.

Jeremy Grantham: Bublina? Trh je nadhodnocen o 65 %, ale i tak může jít výše

Akcie pohledem technické analýzy: Medvědi mají mírně navrch

2. Evropské akcie v úterý po datech z Německa a USA zdražily

Evropské akciové trhy v úterý po čerstvých datech z německé ekonomiky zamířily vzhůru. Náladu investorů podpořilo mimo jiné i vyjádření člena Rady guvernérů Evropské centrální banky Jense Weidmanna, který nevyloučil, že by ECB mohla v rámci boje s deflací přistoupit k takzvanému kvantitativnímu uvolňování. Možnost "tištění peněz" však zároveň oslabila jednotnou evropskou měnu. Britský index FTSE 100 vzrostl o 1,30 %, německý DAX přidal 1,63 % a francouzský CAC 40 zpevnil o 1,59 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 nakonec uzavřel se ziskem 1,43 % na 3 096,64 bodu. Posílily všechny hlavní sektory indexu EuroStoxx 600, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, potravinářskému odvětví a sektoru stavebnictví. Ruský akciový index MICEX v úterý dokázal po čtyřech dnes poklesu posílit, když uzavřel se ziskem 2,04 % na 1 324,44 bodu. Dolarový index RTS vzrostl dokonce o 3,41 % na 1 170,20 bodu.

Asijské akcie kolísaly a postupně obrátily do mínusu, investoři sledují Ukrajinu a Čínu

3. Pražská burza v úterý posílila, nahoru ji táhly akcie ČEZ

Index PX vzrostl o 0,39 % na 994,27 bodu. K růstu pražské burzy v úterý přispěly zejména cenné papíry energetické společnosti ČEZ, které posílily o 1,58 % na 578 korun. Akcie ČEZ nahoru tlačí pondělní zpráva, podle které ministr financí Andrej Babiš chce, aby společnost akcionářům na dividendách vyplatila 100 % svého zisku. Stát by si tak letos na dividendách mohl přijít na téměř 25 miliard korun, o deset miliard více než v loňském roce. Dosud si ČEZ 40 až 45 % zisku ponechával.

Dařilo se také cenným papírům pojišťovny VIG, které zdražily o 1,38 % na 948,90 Kč nebo tabákové firmě Philip Morris (+1,77 %), jejíž představenstvo navrhuje výplatu hrubé dividendy z čistého zisku v roce 2013 a z nerozděleného zisku z předchozích let ve výši 820 Kč na akcii a dalších 60 korun na akcii chce vyplatit z rezervního fondu.

Z dalších emisí posílily například akcie uhelné společnosti NWR (+0,90 %), petrochemického podniku Unipetrol (+0,25 %) nebo výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+0,17 %). Ztráty naopak zaznamenaly cenné papíry mediální společnosti CME, které zlevnily o necelá dvě procenta na 60,80 Kč. Oslabily také akcie slovenského provozovatele lyžařských areálů Tatry Mountain Resorts (-2,88 %), likérky Stock (-1,53 %) nebo developera Orco (-1,19 %).

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Druhý kvartál očima expertů: Trhy budou nadále kolísat. Potěšit by mohly ČEZ a Erste

4. Očekávané události

Výzkumná společnost GfK ve středu zveřejní německý index spotřebitelské důvěry (odhad: 8,5 bodu). Stejný ukazatel na trhy později pošle také Itálie (odhad: 98,1 bodu), která doplní ještě údaje o vývoji lednových maloobchodních tržeb (odhad: +0,4 % meziměsíčně), a Spojené státy americké odpoledne přidají vývoj počtu žádostí o hypotéky v týdnu do 21. března (předchozí týden: -1,2 %).

Hlavní pozornost se nicméně v USA bude upínat k údajům o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby (konsenzus: +1 %, leden: -1 %) a předběžnému indexu nákupních manažerů v sektoru služeb (odhad: 54,2 bodu, únor: 53,3 bodu). Úřad pro energetické informace (EIA) dále jako každý týden vydá zprávu o vývoji zásob ropy na území USA a americká centrální banka zveřejní výsledky kapitálových testů (Comprehensive Capital Analysis and Review – CCAR) amerických bank s aktivy nad 50 miliard USD. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři. Čtvrtletní výsledky svého hospodaření zveřejní Bank of China.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelská důvěra v březnu ve Spojených státech vzrostla na nejvyšší úroveň od roku 2008

Spotřebitelská důvěra v březnu ve Spojených státech vzrostla více, než se čekalo. Index spotřebitelské důvěry vystoupil na 82,3 bodu při očekávání 78,5 bodu. Údaje za únor byly revidovány na 78,3 bodu ze 78,1 bodu. "Údaje, které v poslední době přicházely z amerického trhu práce, nebyly až tak špatné, jak se očekávalo, což podporuje předpoklad, že se situace s koncem tuhé zimy výrazně zlepší," řekl ekonom ze společnosti Ameriprise Financial Russell Price. "Domnívám se, že spotřebitelé konečně spatřili světlo na konci tunelu," dodal.

6. Philip Morris ČR klesly v roce 2013 tržby o 1,5 % na 12,77 miliardy Kč. Firma vyplatí akcionářům 880 Kč na akcii

Tržní podíl v ČR firmě klesl o 2,1 procentního bodu, na Slovensku naopak o 0,8 procentního bodu vzrostl. Čistý zisk klesl o 8,8 % na 2,23 miliardy Kč, objem odbytu se snížil o 7 % v České republice a o 2,3 % na Slovensku, export klesl o 4,9 %, uvedla firma.

Představenstvo společnosti Philip Morris ČR dále navrhlo výplatu hrubé dividendy z čistého zisku v roce 2013 a z nerozděleného zisku z předchozích let ve výši 820 Kč na akcii. Rozhodným dnem pro uplatnění práva na dividendu je 18. duben 2014. Právě na dividendu se u výsledků Philip Morris ČR čekalo nejvíce. Odhadovalo se, že z loňských 900 Kč klesne. Predikce však mířily ještě níže, než je realita, k 770 Kč na akcii. Firma navíc rozdělí dalších 60 Kč na akcii z rezervního fondu.

7. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v březnu klesl na 110,7 bodu z únorových 111,3 bodu

Nálada mezi podnikateli v Německu v březnu poprvé po pěti měsících klesla kvůli obavám z vývoje na Ukrajině a možnému dopadu sankcí na obchod Evropské unie s Ruskem. Index Ifo, který je založen na průzkumu mezi 7 tisíci manažerů, v březnu klesl na 110,7 bodu po únorových 111,3 bodu. Ačkoli je Bundesbank přesvědčena o tom, že německá ekonomika v prvním kvartálu "výrazně" expandovala, výhled ohrožuje rostoucí napětí ve vztazích s Ruskem a ekonomické zpomalení Číny.

Německo: Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu klesá na 53,8 bodu z únorových 54,8 bodu

8. Obama: Spojené státy se obávají dalších vojenských zásahů Ruska na Ukrajině

Americký prezident Barack Obama během svého úterního vystoupení v rámci summitu o jaderné bezpečnosti v nizozemském Haagu řekl, že se Spojené státy obávají další ruské intervence na území Ukrajiny. Obama také uvedl, že pokud by Rusko dále omezovalo suverenitu evropských států, bylo by ve hře i uvalení hospodářských sankcí na zbrojní, energetický nebo finanční sektor.

Obama dále zopakoval, že Spojené státy neuznávají výsledek krymského referenda ani připojení poloostrova k Ruské federaci, a upozornil také, že Západ k tvrdým hospodářským sankcím v případě potřeby sáhne i tehdy, pokud by jejich zavedení mělo patrné negativní dopady na členské státy EU nebo USA.

6 ekonomických dopadů nové studené války

9. Weidmann z ECB nevyloučil kvantitativní uvolňování

Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky Jens Weidmann nevyloučil, že by ECB mohla v rámci boje s deflací přistoupit k takzvanému kvantitativnímu uvolňování, tedy k nákupu dluhopisů nebo jiných aktiv. Weidmann, který je zároveň šéfem německé centrální banky, tak zmírnil dosavadní striktní postoj Německa k této otázce. ECB zatím QE odmítala. Weidmann uvedl, že rozsah běžných nástrojů, které ECB může uplatnit, například změny úrokových sazeb, je omezený. "Nekonvenční opatření, o kterých se uvažuje, jsou do značné míry nezmapovaným územím. To znamená, že musíme diskutovat o jejich efektivitě, náladech a vedlejších účincích," řekl v rozhovoru pro zpravodajskou agenturu MNI.

Plosser (Fed): Z reakce trhu na prohlášení Janet Yellenové jsme byli zmatení

10. Rusko zrušilo aukci dluhopisů, již čtvrtý týden za sebou

Rusko zrušilo týdenní aukci státních dluhopisů, která se měla konat ve středu. Důvodem jsou nepříznivé podmínky na trhu, uvedla s odkazem na sdělení tamního ministerstva financí agentura Reuters. Je to přitom už čtvrtý týden za sebou, co ministerstvo zrušilo prodej domácích dluhopisů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Finský kouzelník své triky představil psům. Ti reagovali dost zmateně

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat