Co musíte ráno vědět (26. května)

Jak se v pondělí obchodovalo na trzích v Evropě, proč je předčasné doufat v návrat cen ropy na hodnoty z loňského jara a na co všechno se dá použít vodka? I to byste určitě měli vědět.

1. Evropské akcie v pondělí při nízkých objemech obchodů oslabily. Níže je tlačily Španělsko a Řecko

Evropské akciové trhy při nízkých objemech obchodování v pondělí spíše ztrácely. Na řadě burz se neobchodovalo, kvůli svátkům byly zavřené trhy ve Spojeném království i Německu. Francouzský CAC 40 mírně ztrácel (-0,5 %), španělský index IBEX poklesl dokonce o 2,01 % poté, co vládnoucí Lidová strana ve víkendových regionálních a komunálních volbách dosáhla nejhoršího výsledku za posledních 20 let, zatímco populisté a zastánci odklonu od úsporných opatření získali. Jde o varovný signál před celostátními volbami, které se mají konat v listopadu. "Regionální volby ukázaly, že tradiční velké strany a rivalové (konzervativci a socialisté) nebudou moci sami sestavit vládu, ale budou potřebovat koaličního partnera. Především Podemos, případně Ciudadanos. Optimisté si z toho vezmou, že nenastane takový problém jako v Řecku, kde populisté vyhráli," komentoval výsledek voleb ve Španělsku David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny. Italské akcie následovaly Španělsko, FTSE MIB ztratil 2,09 %. Panevropský STOXX Europe 600 přišel o 0,32 %. Aténský index ASE ztrácel rovněž přes 2 % kvůli přetrvávajícím obavám z Grexitu.

Akcie pohledem technické analýzy: DAX by se mohl vydat na sever, americké akcie by si naopak měly trochu "odpočinout"

Grexit? 50 na 50, říkají experti. Prospěl by eurozóně a trhům?

2. Pražská burza v úvodu týdne mírně ztrácela. Objem obchodování byl utlumený

Index PX v pondělí odepsal 0,22 % na 1 027,80 bodu. Burzy v USA, Frankfurtu a Londýně zůstaly zavřené, a i proto byly objemy obchodů na pražské burze spíše utlumené. Největší aktivitu zaznamenala O2 C.R., jejíž akcie zpevnily o 1,1 % a zastupovaly téměř tři čtvrtiny obchodů na burze. Výrazně nižšího objemu dosáhla Komerční banka, jejíž akcie zakončily lehce pod nulou se ztrátou 0,04 %, a v závěsu za ní se držela skupina ČEZ, která oslabila o 0,79 %. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, rovněž ztrácela, a to 0,62 %. Dařilo se naopak Unipetrolu, jehož cenné papíry připsaly bezmála 2,5 %, a tabákové společnosti Philip Morris ČR, která podražila o 0,47 %.

Důvěra v českou ekonomiku se v květnu mírně zvýšila na 10,4 bodu

O2 Czech Republic: Co by měl vědět akcionář i potenciální investor

3. Očekávané události

V úterý Nový Zéland oznámí svou obchodní bilanci a Austrálie zveřejní index spotřebitelské důvěry. Evropský makroekonomický kalendář bude opět velice chudý, za zmínku stojí v našem regionu polská nezaměstnanost a rozhodování o sazbách v Maďarsku, kde se čeká další mírné snížení základního úroku centrální bankou. Statistiku z trhu práce vydá Švýcarsko. Bohatou porci dat odpoledne nabídnou Spojené státy americké. Asi nejsledovanější budou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (jako vždy budou více sledována data očištěná o dopravní techniku a objednávky kapitálového zboží očištěné o dopravní a vojenskou techniku, což je proxy pro investice). V USA dále vyjdou indexy cen domů NAHB a S&P/Case-Shiller, prodeje nových domů, spotřebitelská důvěra a indexy průmyslové aktivity richmondského a dallaského Fedu. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Atény vyloučily omezení přístupu k vkladům a pohybu kapitálu

Řecká levicová vláda v pondělí vyloučila, že by v případě nezískání peněz od věřitelů omezila přístup lidí k jejich bankovním vkladům a zavedla omezení na volný pohyb kapitálu. Uvedl to mluvčí vlády Gavriil Sakellaridis poté, co na tuto možnost poukázala přední poslankyně za konzervativní opozici.

Varufakis: Když chtějí věřitelé úspory, Řecko se s nimi dohodnout nemůže

Blanchard: MMF odmítá rozpočtové plány Řecka, protože nezajišťují přebytky

Vedení řecké vládní strany odmítlo návrh nezaplatit splátku MMF

5. Centrální banky se vymkly kontrole. Jde o převrat, upozorňuje jejich kritik David Stockman

Kdo s čím zachází, tím také schází, varuje David Stockman. Obrovská nerovnost mezi bohatými a chudými podle něj není důsledkem "chyby v kapitalismu, Reaganova snižování daní ani chamtivosti Wall Street". Problémem jsou podle něj centrální banky, které se vymkly kontrole.

Z housenky v motýla (snad krásného): Centrální banky jsou jako doktoři bez diagnózy. V ekonomice probíhá systémová změna

6. Proč se cena ropy hned tak nevrátí nad 100 USD za barel?

Základní poučka ekonomie říká, že na volném trhu je cena stanovována interakcí nabídky a poptávky. Ropný trh se s touto poučkou seznámil až příliš dobře, když v loňském roce dramatický nárůst produkce ropy v USA narazil na stagnující poptávku. Tato nerovnováha srazila ceny ropy na polovinu. Nedávný růst cen ropy vzbudil v účastnících trhu naděje, že se blíží silná ropná rally. Naneštěstí ekonomie hovoří proti.

OPEC podle Íránu zřejmě nesníží těžební limit

7. Čína chce podpořit domácí poptávku nižšími cly na spotřební zboží

Čína sníží dovozní cla na část spotřebního zboží, včetně produktů pro péči o pleť, oblečení západního stylu a dětských plen. Hodlá tak podpořit domácí spotřebu v době zpomalujícího hospodářského růstu.

8. Hospodářský růst v Africe se vrací na předkrizovou úroveň

Hospodářský růst v Africe napřesrok zrychlí na 5 % ze 4,5 % očekávaných v letošním roce. Vrátí se tak na úrovně z období před příchodem globální ekonomické krize v roce 2007. Předpověděla to v pondělí Africká rozvojová banka (AfDB).

9. Charter Communications se údajně chystá za 55 miliard USD převzít rivala Time Warner Cable

Americká společnost Charter Communications je blízko dohody o převzetí většího rivala Time Warner Cable, za něhož je ochotna zaplatit zhruba 55 miliard dolarů. Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na informovaný zdroj. Akvizice by spojila třetího a druhého největšího provozovatele kabelové televize v USA.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Na co všechno je dobrá vodka, když ji zrovna nepijete?

Tentokrát bonus z našich domácích zásob.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat