Co musíte ráno vědět (26. května)

Jak si v polovině týdne vedly burzy v Evropě a zámoří, co řekl Jiří Rusnok po jmenování do funkce guvernéra ČNB a jak by to vypadalo, kdyby vyhledávač Google byl člověk? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu navázaly na úterní růst a posílily o necelé procento

Americké akciové trhy zamířily do plusu hned po zahájení středeční obchodní seance a své zisky do konce obchodování ještě zvýraznily. Optimismus byl podporován zdražováním ropy. Trh tak navázal na úterní růst, který byl nejsilnější od března. Index Dow přidal 0,82 % na 17 851,51 bodu, S&P 500 posílil o 0,7 % na 2 090,54 bodu a Nasdaq Composite shodně přidal 0,7 % na 4 894,89 bodu. Posílilo devět z deseti hlavních odvětví, na červené nule zůstaly sektor síťových společností. Nejvíce se dařilo sektorům energetiky, základních materiálů a financí. Index volatility VIX klesl o 3,61 % na 13,9 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý bazický bod na 1,8699 %.

Fed a sazby: Koho a proč to ještě zajímá?

5 důvodů, proč bude dolar posilovat

2. Evropské akcie ve středu posílily. Podpořilo je schválení další pomoci Řecku

Evropské trhy ve středu posílily. Nahoru je vedl zejména finanční sektor poté, co se ministři financí zemí eurozóny dohodli na pomoci Řecku. Britský FTSE 100 připsal 0,7 %, francouzský CAC 40 přidal 1,13 % a německý DAX vzrostl o 1,47 %. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 1,29 % na 348,56 bodu. Nejvíce se ve středu dařilo bankám, které pozitivně reagovaly na dohodu euroskupiny o Řecku. Ministři financí zemí eurozóny se ve středu v noci dohodli na tom, že Řecko bude moci dostat nové úvěry v celkové sumě 10,3 miliardy eur. Členové euroskupiny se shodli i na principech zmírnění řecké dluhové zátěže. To jejich předsedající označil za "průlom", který zřejmě zajistí účast Mezinárodního měnového fondu v třetím záchranném programu pro silně zadluženou zemi. Index akcií bankovních společností v eurozóně stoupl o 3,6 %, a to zejména díky finančním ústavům z okrajových zemí měnové unie. Výrazné zisky si připsaly například akcie španělských bank Caixabank, Banco Popular a Santander. Hlavní index řeckých akcií byl zpočátku na dobré cestě k dosažení nejvyšší závěrečné hodnoty od začátku letošního roku. Ke konci obchodování však o své zisky přišel a uzavřel bez výraznějších změn.

Brexit není pouze o Británii. Které země se mohou "nakazit"?

Zlotý ve volném pádu aneb Jak číst vztahy Polska a EU

3. Pražská burza ve středu posílila, především díky bankám

Index PX připsal 1,6 % na 890,28 bodu. Největší zobchodovaný objem připadl Komerční bance, jejíž akcie zpevnily o 2 %, dařilo se však i dalším bankovním emisím na burze - Erste Group Bank posílila o 3,64 % a MONETA Money Bank o bezmála procento. Druhý největší objem si připsala skupina ČEZ, která zhodnotila o 0,68 %. Největší procentuální zisk zaznamenala pojišťovna VIG, jejíž akcie připsaly 3,69 %, naproti tomu největší procentuální ztrátu utržila mediální CME, jejíž cenné papíry oslabily o 1,31 %. V červených číslech zakončily také akcie O2 Czech Republic, Pegasu Nonwovens, která má ve čtvrtek ráno zveřejnit hospodářské výsledky, a Kofoly ČeskoSlovensko.

Proč Bůh seslal na svět finanční poradce?

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne vydají Španělsko a Spojené království zprávy o vývoji HDP v prvním čtvrtletí, Švýcarsko přidá zprávu o průmyslové výrobě a Itálie den okoření statistikou maloobchodních tržeb a zprávou o vývoji mezd. Británie odtajní kromě zprávy o vývoji HDP ještě statistiku schválených hypoték a data o firemních investicích. Odpoledne vyjdou v USA zpráva o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, statistika rozjednaných prodejů domů, index aktivity kansaského Fedu a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu od EIA. S projevy navíc vystoupí šéf saintlouiského Fedu James Bullard a Guy Debelle z australské centrální banky a hospodářská čísla za první kvartál na trh pošlou v Evropě Seadrill či NN Group, v USA Dollar Tree, Dollar General, GameStop či Abercrombie & Fitch, v Číně Lenovo Group a na pražské burze Pegas Nonwovens. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Prezident Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka guvernérem ČNB

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval člena bankovní rady, bývalého premiéra Jiřího Rusnoka (55) guvernérem České národní banky. Ve funkci od července nahradí Miroslava Singera, kterému končí druhý šestiletý mandát a nemůže být znovu jmenován.

Rusnok: Není doba na konec intervencí, ekonomika funguje dobře

6. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v květnu vzrostl na 107,7 bodu ze 106,6 bodu (odhad: 106,8 bodu)

Podnikatelská důvěra v Německu se v květnu mírně zlepšila. Index podnikatelského klimatu Ifo vzrostl na 107,7 bodu z dubnových 106,6 bodu, čekal se mírnější růst ukazatele na 106,8 bodu. Hodnocení současné situace vyskočilo na 114,2 bodu ze 113,2 bodu, čekal se mírnější růst na 113,3 bodu. Příjemně překvapil také index očekávání, který nečekaně vzrostl na 106,6 bodu ze 100,4 bodu, přestože se čekalo jen mírné posunutí na 100,8 bodu.

7. Shell plánuje do konce roku 2016 propustit 12 500 zaměstnanců

Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell zruší dalších 2 200 pracovních míst. Společně s propouštěním oznámeným dříve tak do konce roku ve firmě zanikne asi 12 500 pracovních míst. Shell dlouhodobě nízké ceny ropy nutí ke snižování nákladů.

8. Novartis je ochotná prodat svůj podíl v konkurenční firmě Roche i bez prémie

Generální ředitel švýcarské farmaceutické společnosti Novartis Joe Jimenez ve středu oznámil, že firma je nyní ochotná prodat svůj podíl v konkurenční firmě Roche, který má hodnotu téměř 14 miliard dolarů, bez prémie. Podle zdrojů chce Novartis akcie v hodnotě 13,7 miliardy švýcarských franků (13,81 miliardy dolarů) prodat proto, aby měla kapitál na další dohody.

9. Zeman: Objem peněz vytunelovaných z NWR je až 150 miliard Kč

Celkový objem vytunelovaných peněz ve společnosti NWR za doby "panství" podnikatele Zdeňka Bakaly je 100 až 150 miliard korun. Na Žofínském fóru to řekl prezident Miloš Zeman. Odkázal na informace ze zdrojů, "které mají povinnost informovat".

10. Nezaměstnanost v Polsku klesla na sedmileté minimum 9,5 %

Míra nezaměstnanosti v Polsku v dubnu klesla na 9,5 procenta z březnových deseti procent. Dostala se tak na nejnižší úroveň od konce roku 2008, vyplývá ze středečních údajů polského statistického úřadu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kdyby byl Google člověk...

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat