Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak se obchodovalo na akciových trzích Evropy a Ameriky, proč Škoda Transportation může zapomenout na desetimiliardovou zakázku z Německa a co všechno dokáží včely lépe než lidé? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý mírně ztratily, firmy oznamovaly smíšené výsledky a ropa zlevnila. Výsledky nad odhady oznámil Apple

Americké akciové indexy po mírné úvodní ztrátě krátce zamířily do plusu, ale ve zbytku úterní seance ztrácely do půl procenta. Lepší náladě bránily hospodářské výsledky některých firem, levnější ropa a slabá spotřebitelská důvěra. Investoři se také nadále zaměřují na načasování dalších kroků americké centrální banky ve zpřísňování měnové politiky. Index Dow odepsal 0,30 % na 18 169,27 bodu, S&P 500 ztratil 0,38 % na 2 143,16 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,50 % na 5 283,40 bodu. Ztrácela většina hlavních sektorů v čele s cyklickým spotřebním zboží a energetikou, v mírném plusu se udržely základní materiály, necyklické spotřební zboží a veřejné služby. Index volatility VIX stoupl o 3,38 % na 13,46 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelý bazický bod na 1,7577 %.

Po konci úterního obchodování v USA se hospodářskými výsledky za své poslední fiskální čtvrtletí pochlubil technologický gigant Apple. Zisk na akcii dosáhl 1,67 USD (odhad: 1,65 USD) a tržby 46,90 miliardy USD (odhad 46,94 miliardy USD). Loni ve stejném období dosáhl zisk na akcii 1,96 USD při tržbách 51,5 miliardy USD, mezikvartálně ale čísla mírně vzrostla. Akcie Applu v after-marketu nejprve přidávaly zhruba dvě procenta, později ale začaly zhruba stejně výrazně ztrácet.

John Hussman: Z trhu může brzy zmizet deset bilionů dolarů, zažíváme ticho před bouří

2. Evropské akcie v úterý před projevem šéfa Bank of England vesměs ztrácely

Evropské akciové trhy během úterního obchodování většinou ztrácely, když investoři očekávali především středeční vystoupení šéfa Bank of England ve Sněmovně lordů. Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,35 %. Index londýnské burzy FTSE 100, jehož akcie se opíraly o slábnoucí libru, skončil jako jediný z velkých západoevropských trhů v plusu, když si připsal 0,45 %. Německý DAX byl na červené nule, když odepsal nepatrných 0,04 %, a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,26 %.

Evropské akcie (ještě) nejsou na odpis

3. Pražská burza v úterý nepatrně ztratila, odepsala 0,14 %

Index PX oslabil o 0,14 % na 934,05 bodu. Dařilo se hlavně akciím mediální CME a telekomunikační O2 C.R., které ráno zveřejnily výsledky. Ztrácela ale většina finančních titulů s výjimkou Erste Bank Group. Největší růst zaznamenala CME, která přidala 3,82 % na 59,75 Kč.

KONTEXT: 37 strategií a podprůměrné výsledky aneb Lesk a bída digitalizace (nejen) v Česku

4. Očekávané události

V noci na středu zveřejní Austrálie data o inflaci za třetí čtvrtletí a Čína index spotřebitelské důvěry od firmy Westpac. Dopoledne budou investoři sledovat vývoj spotřebitelské důvěry v Německu a ve Francii. Odpoledne přijdou ze Spojených států data o prodeji nových domů a o ekonomické aktivitě z průzkumů firmy IHS Markit mezi tamními nákupními manažery. Britští investoři budou sledovat vystoupení guvernéra Bank of England Marka Carneyho před Sněmovnou lordů. K největším lákadlům bohaté nadílky výsledkové sezóny budou patřit firmy jako Boeing, Coca-Cola, Comcast, General Dynamics, GlaxoSmithKline, Hilton Worldwide, Nintendo, Northrop Grumman, Santander, Tesla, Texas Instruments a Volkswagen. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Škoda Transportation přišla v Německu o zakázku za deset miliard

Skupina Škoda Transportation přišla v Německu o zakázku za více než deset miliard korun. Měla dodat několik desítek vlaků firmě National Express Rail, která vyhrála výběrové řízení na zajištění příměstské dopravy v okolí Norimberku. Britská společnost ale nakonec kvůli průtahům z německé strany svou nabídku stáhla.

6. Německé podnikatelské klima bylo v říjnu nejlepší za posledních 30 měsíců

Index příznivosti německého podnikatelského klimatu podle ústavu Ifo dosáhl v říjnu hodnoty 110,5 bodu, nejvyšší od jara loňského roku. Očekávalo se přitom, že si index podrží zářijovou hodnotu 109,5 bodu.

7. Britská vláda schválila novou dráhu pro letiště Heathrow

Britská vláda v úterý schválila výstavbu nové vzletové a přistávací dráhy na londýnském mezinárodním letišti Heathrow. Projekt v hodnotě 22 miliard dolarů ukončuje podle agentury Reuters 25 let váhání. Budování nové dráhy má mnoho odpůrců, podle kterých zvýší znečišťování ovzduší a hluk. Také nejspíše povede k bourání domů na západním předměstí metropole.

8. Evropská komise vyšetřuje sdílení sítí mezi českými operátory O2 a T-Mobile

Evropská komise začala vyšetřovat dohodu o sdílení mobilních sítí mezi českými operátory O2 Czech Republic a T-Mobile Czech Republic. Antimonopolní orgán EU prozkoumá, zda spolupráce neomezuje hospodářskou soutěž a nepoškozuje inovaci.

9. CME ve třetím čtvrtletí vzrostly čisté tržby o 8,2 % na 126,71 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za třetí čtvrtletí meziroční nárůst čistých tržeb o 8,2 % na 126,71 milionu USD. Při konstantních kurzech měn se tržby zvýšily o 8 %. Zisk OIBDA (provozní zisk před zahrnutím finančních nákladů, daní, odpisů a amortizace) se společnosti více než zdvojnásobil na 18 milionů dolarů a OIBDA marže meziročně vyskočila o 7,1 procentního bodu na 14,2 %.

10. O2 Czech Republic v prvních devíti měsících roku stoupl zisk o téměř 8 % na čtyři miliardy korun

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic vykázala za období od ledna do září provozní tržby 27,72 miliardy Kč. O rok dříve výsledek na rovině tržeb činil 27,71 miliardy Kč. Čistý zisk společnosti se zvýšil o 7,7 % na 4,01 miliardy Kč. O2 současně potvrdila nastavení dividendové politiky a dodala, že nad rámec výplaty dividendy hodlá představenstvo navrhnout rozdělení části emisního ážia ve výši 4 Kč na akcii. Hodnota celého emisního ážia je 36 Kč na akcii.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Jak (se) učí včely

Nevíte? Nic ve zlém, ale pro začátek řekněme, že rychleji a účelněji než lidé.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat