Co musíte ráno vědět (27. března)

Jak si vedly akcie v polovině týdne, kolik lidí ročně umírá kvůli znečištěnému ovzduší a proč se investoři chovají jako slepí? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu neudržely zisky a zakončily v červených číslech

Americké akcie v úvodu obchodování posilovaly, zisky však neudržely a zamířily do červených čísel kvůli komentáři prezidenta Obamy o možném zpřísňování sankcí uvalených na Rusko. Dow odepsal 0,60 %, S&P 500 se v průběhu dne pohyboval jen tři body pod rekordem, ale nakonec ztratil 0,70 % a Nasdaq klesl o 1,43 %. Investory znejistěly poznámky prezidenta Obamy o tom, že mezinárodní pořádek prochází zkouškou a Spojené státy s Evropskou unií budou koordinovat svůj postup ohledně dalších sankcí.

Jeremy Grantham: Bublina? Trh je nadhodnocen o 65 %, ale i tak může jít výše

2. Evropské akcie posilovaly druhý den v řadě, pomohly jim automobilky

Evropské akcie posílily druhý den v řadě, regionální Stoxx Europe 600 se přiblížil největšímu dvoudennímu zisku za více než šest týdnů především díky automobilkám. Britský FTSE 100 zakončil prakticky na nule se ziskem 0,01 %, francouzský CAC 40 připsal 0,94 % a německý DAX 1,18 %. Nejvíce se dařilo automobilkám, pojišťovnám a technologickému sektoru, jen lehce pod nulou se pohyboval realitní sektor.

Asijské akcie kolísaly a postupně obrátily do mínusu, investoři sledují Ukrajinu a Čínu

3. Pražská burza ve středu posílila nad hranici 1 000 bodů, pomohly jí akcie ČEZ i bank

Index PX ve středu zpevnil o 0,82 % na 1 002,44 bodu. Více než polovinu obchodů zajistily akcie společnosti ČEZ, které zpevnily o 1,04 % na 584 Kč. Dařilo se i bankovním titulům - Erste Group Bank podražila o 2,17 % a Komerční banka o 0,46 %. Vyššího objemu dosáhly i akcie Telefóniky C.R., ty však odepsaly 0,33 %. Více než procento připsaly těžařská NWR a Tatry Mountain Resorts. Téměř dvě procenta naopak ztratila developerská společnost Orco (-1,81 %), která by ve čtvrtek měla odhalit kvartální výsledky.

Druhý kvartál očima expertů: Trhy budou nadále kolísat. Potěšit by mohly ČEZ a Erste

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní finální zprávu o růstu HDP za čtvrtý kvartál loňského roku (odhad: +2,7 %, předběžná data: +2,4 %), rozjednané prodeje domů za únor (odhad: -8,5 %) a jako každý čtvrtek i týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 325 tisíc). Spojené království odhalí maloobchodní tržby za únor (odhad: +2,4 % meziročně, +0,5 % meziměsíčně) a Česká národní banka rozhodne o měnové politice.

Pražská burza bude sledovat také výsledky likérky Stock a developerské společnosti Orco. Ve čtvrtek odhalí čísla za předchozí kvartál například také výrobce vybavení na jógu Lululemon nebo banky Intesa Sanpaolo a Raiffeisen.

"Společnost Stock již oznámila, že očekává díky dobré výkonnosti ve čtvrtém kvartálu výsledky za celý rok 2013 v souladu s výhledem. Očekáváme vysokou dynamiku díky nízké srovnávací základně a jednorázovým vlivům. Vliv bude mít předzásobení v Polsku kvůli zvýšení spotřební daně od roku 2014," říká analytik z České spořitelny Václav Kmínek.

Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kuba chce přilákat zahraniční investory daňovými prázdninami

Kuba připravila nový zákon o zahraničních investicích, který sníží daně ze zisku o polovinu na 15 % a nabídne většině investorů daňové prázdniny na nejméně osm let. Informoval o tom ve středu státní list Juventud Rebelde. Parlament má nový zákon schválit v sobotu a vláda doufá, že se jí tak podaří přilákat kapitál ze zahraničí a více začlenit tento karibský ostrov do globální ekonomiky.

6. Miliardář Rupert Murdoch se chystá na předání impéria synům

Miliardář Rupert Murdoch povýšil svého syna Lachlana Murdocha do pozice nevýkonného předsedy správní rady společnosti News Corp. a 21st Century Fox. Rupert Murdoch si zatím své posty předsedy správní rady News Corp. a generálního ředitele 21st Century Fox ponechává. Mladší syn James Murdoch se stane provozním spoluředitelem 21st Century Fox.

7. Weidmann: Napětí na Krymu zatím ekonomiku eurozóny nezasáhlo

Napětí kolem Krymu zatím k významnému rozkolísání finančních trhů nevedlo a nemělo vliv ani na reálnou ekonomiku v eurozóně. Není ale vyloučeno, že další eskalace konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, které poloostrov anektovalo, by mohla přinést rizika pro hospodářské oživení v eurozóně. Zahraničním novinářům to v Berlíně řekl šéf německé centrální banky Jens Weidmann.

8. Podle Světové zdravotnické organizace zabije znečištění ovzduší ročně sedm milionů lidí

Znečištění ovzduší zabije ročně kolem sedmi milionů lidí. Vyplývá to z nové zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), která konstatuje, že riziko pro zdraví dosahuje kritické hladiny, především v Asii. K více než 40 % úmrtí vyvolaných znečištěným ovzduším dochází na západní straně Tichého oceánu, kde se znečištění způsobené z velké části automobily a emisemi továren stalo největším environmentálním problémem.

9. Britská vláda prodala za 4,2 miliardy liber podíl v bance Lloyds

Britská vláda ve středu prodala další část podílu v částečně zestátněné finanční společnosti Lloyds Banking Group. Za téměř osm procent akcií podniku získala 4,2 miliardy liber. Vládní podíl v bance tak podle agentury Reuters klesl na necelých 25 %.

10. Hollande prý po neúspěchu ve volbách chystá daňové úlevy

Francouzský prezident François Hollande připravuje daňové úlevy pro domácnosti. Agentuře Reuters to ve středu řekl zdroj z francouzské vlády. Hollandova strana o víkendu utrpěla výrazné ztráty v komunálních volbách.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Facebook koupil společnost Oculus VR, akcie zcela nesouvisejících firem letěly nahoru

Společnost Facebook v úterý oznámila akvizici společnosti Oculus VR, která se zabývá výrobou brýlí pro virtuální realitu, za dvě miliardy dolarů. Ve středečním obchodování to investoři pochopili po svém - dvě zcela nesouvisející akcie, které mají v názvu "Oculus", vyletěly nahoru. Akcie společnosti Oculus VisionTech, která se zabývá digitálními vodoznaky, zpevnily o více než 80 % na 30 centů, postupně se však jejich cena znovu propadla a v závěru dokonce o 12,5 % oslabily. Cenné papíry Oculus Innovative Sciences, jež vyrábí produkty na lékařský předpis i bez něj, posílily o více než osm procent, zisk postupně ztratily a zakončily jen o 5,5 % silnější.

Facebook koupí výrobce brýlí pro virtuální realitu Oculus
Provozovatel největší internetové sociální sítě Facebook koupí za dvě miliardy dolarů výrobce brýlí pro virtuální realitu Oculus. Pro Facebook je to vůbec první akvizice na poli hardwaru. Virtuální realita je největším kandidátem na sociální a komunikační platformu zítřka, uvedl ke sjednané transakci zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg.
Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 4. 2021 17:01
Miroslav Plojhar (Česká spořitelna): Výhled tuzemské ekonomiky je býčí, v oblasti veřejných financí…
Centrální banky
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat