Co musíte ráno vědět (27. dubna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a za Atlantikem, jakou dividendu navrhuje vyplatit představenstvo Unipetrolu a po čem jistě touží každý skalní fanoušek Star Wars? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v závěru středeční seance přišly o všechny zisky a nakonec mírně zlevnily 

Americké akcie ve středu mírně oslabily. Přetrvávající nejistota kolem plánu prezidenta Donalda Trumpa na snížení daňové zátěže podniků nakonec převážila nad příznivými hospodářskými výsledky některých firem. Bílý dům večer představil základní body Trumpova plánu, neposkytl ale mnoho nových podrobností a ani neupřesnil, jak chce dosáhnout poklesu daní bez nárůstu rozpočtového deficitu. Index Dow ztratil 0,1 % a obchodování uzavřel na 20 975,09 bodu, S&P 500 klesl o 0,05 % na 2 387,45 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,27 bodu na 6 025,23 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,84 % na 10,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 2,302 %. V červených číslech skončila většina hlavních sektorů indexu S&P 500, nejvýrazněji klesly realitní ovětví a sektor necyklického spotřebního zboží, v plusu uzavřely sektor cyklického spotřebního zboží, odvětví zdravotní péče a průmyslový sektor.

Akcie menších amerických firem před sebou mají nejsilnější období roku

2. Evropské akcie ve středu znovu zpevnily, v centru pozornosti byla výsledková sezóna

Evropské akciové trhy ve středu třetí den v řadě stouply. Investoři se soustředili na zveřejňování výsledků čtvrtletního hospodaření velkých evropských firem a netrpělivě vyhlíželi oznámení dlouho slibované daňové reformy Donalda Trumpa. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,47 % na 388,73 bodu, když v zelených číslech uzavřela většina jeho sektorů. Britský FTSE 100 si připsal 0,18 % na 7 288,72 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,19 % na 5 287,88 bodu a německý index DAX si polepšil o 0,05 % na 12 472,80 bodu. Dařilo se zejména akciím maloobchodních firem, v negativním pásmu naopak skončil sektor veřejných služeb.

JPMorgan: Světovou ekonomiku i akciové trhy čekají dobré časy, obavy investorů nejsou namístě

3. Pražská burza ve středu uzavřela v zelených číslech, akcie mediální CME zdražily po výsledcích o více než 11 %

Pražská burza ve středu pátý den v řadě zakončila seanci v plusu, index PX zpevnil o 0,58 % na 998,74 bodu. Nahoru ji táhly akcie mediální společnosti CME a petrochemického holdingu Unipetrol. Nedařilo se naopak energetické skupině ČEZ. Objem obchodů byl s 883 miliony korun nadprůměrný. Akcie CME si připsaly 11,48 % na 100 Kč, Unipetrol získal 5,17 % na 266,50 Kč. CME podpořily solidní výsledky hospodaření, Unipetrol pak návrh dividendy. Spokojeni s výsledkem středeční seance mohou být i akcionáři Erste Group Bank (+0,24 % na 867,40 Kč), Komerční banky (+0,42 % na 950 Kč), textilky Pegas Nonwovens (+1,29 % na 849,20 Kč), tabákové firmy Philip Morris ČR (+0,98 % na 13 511 Kč) a pojišťovny VIG (+0,43 % na 634,10 Kč).

Spekulanti drží korunu přibitou k intervenční hladině. Předvede se znovu ČNB?

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek se k zasedání sejde japonská centrální banka, analytici počítají s ponecháním základní úrokové sazby na úrovni -0,1 %. V Evropě dopoledne vyjdou německý index spotřebitelské důvěry od institutu GfK, švýcarská obchodní bilance za březen a údaje o spotřebitelské důvěře v eurozóně, Itálii a Portugalsku. Po obědě oznámí výsledek svého zasedání Evropská centrální banka (změna měnové politiky se nečeká) a Německo se pochlubí zprávou o dubnové inflaci. Na tiskové konferenci následně vystoupí guvernér ECB Mario Draghi. Spojené státy na trh odpoledne pošlou pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, výsledek obchodní bilance a údaje o velkoobchodních skladových zásobách, objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a rozjednaných prodejích domů a index aktivity kansaského Fedu. Hospodářské výsledky za první čtvrtletí budou reportovat například společnosti Marathon Petroleum, CME Group, American Airlines Group, Dow Chemical, Under Armour, Comcast, Ford Motor, Alphabet, Western Digital, Amazon.com, Microsoft, Starbucks, Nokia, Bayer, Total, Lloyds Banking Group, Deutsche Bank či Airbus. Na pražské burze se investoři ráno zaměří na kvartální hospodářská čísla Unipetrolu.

Podle analytiků Unipetrol vykáže za letošní první čtvrtletí meziroční růst tržeb o více než 60 % na více než 28 miliard korun a čistý zisk 2,5 až 2,9 miliardy korun. "Výsledky budou v meziročním srovnání podstatně lepší, a to díky vyšším prodejním objemům petrochemických produktů a růstu cen ropy. Marže zůstávají velmi příznivé. Navíc se do výsledků pozitivně promítně platba od pojišťoven za mimořádné události," říká analytik Bohumil Trampota z J&T Banky.

Výhled analytika: Jaké výsledky za první kvartál 2017 oznámí Unipetrol a O2 Czech Republic?
Ve čtvrtek oznámí hospodářské výsledky za prví čtvrtletí letošního roku společnost Unipetrol a o den později O2 Czech Republic. Svůj výhled pro obě společnosti odhalil v pořadu Investice ZET hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Představenstvo Unipetrolu navrhuje vyplatit dividendu 8,30 Kč na akcii

Představenstvo petrochemického holdingu Unipetrol navrhuje letošní valné hromadě firmy výplatu dividendy ve výši 8,30 Kč na akcii. Celkem by tak Unipetrol mezi akcionáře rozdělil 1,5 miliardy korun. Zhruba 47 milionů korun má jít na výplatu dividend z loňského zisku, zbytek (1,46 miliardy korun) má být doplněn z účtu nerozděleného zisku.

6. Bílý dům představil obrysy daňové reformy, údajně největší od Reaganovy éry

Bílý dům ve středu představil návrh daňové reformy prezidenta Donalda Trumpa, která zahrnuje snížení daně z firemních zisků z 35 na 15 % i nižší zdanění jednotlivců. Reforma, kterou ještě musí schválit Kongres, podle Bílého domu podpoří hospodářský růst a zajistí pracovní místa i prosperitu americké střední třídě.

7. Mediální firma CME v prvním čtvrtletí meziročně snížila čistou ztrátu ze 40,44 milionu na 11,07 milionu USD, společnost prudce posiluje v Rumunsku

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní první čtvrtletí čistou ztrátu 11,07 milionu USD. O rok dříve firma hospodařila ve stejném období se ztrátou 40,44 milionu USD. Silný výsledek společnost vykázala na úrovni provozního zisku.

8. Reuters: Volkswagen zvažuje prodej motocyklové značky Ducati

Německý automobilový koncern Volkswagen zvažuje, že prodá italskou motocyklovou značku Ducati, kterou jeho luxusní divize Audi koupila v roce 2012. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací.

9. Fortuna plánuje vstoupit do Německa, Makedonie a Bosny

Sázková společnost Fortuna plánuje vstoupit na trhy v Německu, Makedonii, Bosně a Hercegovině a Černé Hoře. Z 90 % by mělo jít o akvizice stávajících společností v těchto zemích. Na tiskové konferenci to ve středu uvedl partner Penta Investments, majoritního vlastníka Fortuny, Marek Dospiva. Nyní Fortuna kromě Česka působí na Slovensku, v Polsku, Rumunsku, Chorvatsku a Španělsku.

10. Moody's: Vliv růstu hodnoty koruny na české banky bude zvládnutelný

Vliv posilujícího kurzu české koruny na tuzemské banky bude nerovnoměrný, ale zvládnutelný. Ve středu to uvedla mezinárodní ratingová agentura Moody's. Nejvíce případný růst koruny dopadne na českou a slovenskou dceřinou firmu italské skupiny UniCredit a na českou pobočku rakouské Raiffeisen Bank, nejmenší vliv bude mít na ČSOB a Českou spořitelnu, sdělila agentura.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Japonsku bude k mání zlatá maska Dartha Vadera

U známého japonského klenotníka Ginzy Tanaky bude příští týden ke koupi maska zlosyna z filmové ságy Hvězdné války Dartha Vadera vyrobená z pravého zlata. Cena byla stanovena na 154 milionů jenů (34 milionů Kč).

Maska z 24karátového zlata o hmotnosti 15 kilogramů, která je přesnou replikou masky zmíněného zloducha, půjde do prodeje 4. května. Tento den je známý jako Mezinárodní den Star Wars.

V letošním roce fanoušci oslaví 40. výročí uvedení první části legendární sci-fi Hvězdné války, která měla premiéru v květnu 1977. Zlatník Tanaka bude prodávat také pamětní mince na téma Hvězdných válek v cenovém rozmezí 140 000 až 1,2 milionu jenů (31 000 až 266 000 Kč).

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 17:01
ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat