Co musíte ráno vědět (27. ledna)

Jak zahájily týden evropské i americké akcie, jak se vyvíjí politická situace v Řecku a kde všude se dá najít zlato? To všechno musíte ráno vědět.

1. Americké akcie vykročily do nového týdne nejistě, investoři zvažují dopad řeckých voleb

Americké akcie v pondělí kolísaly po prvním týdenním posílení indexu S&P 500 v letošním roce. Růst energetického sektoru vyvažoval pokles v technologiích a investoři zvažovali dopad nedělních voleb v Řecku, v nichž zvítězila levicová koalice SYRIZA. Index Dow zakončil na zelené nule se ziskem 0,03 % na 17 678,70 bodu, S&P 500 připsal 0,26 % na 2 057,09 bodu a technologický Nasdaq 0,29 % na 4 771,76 bodu. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností Chevron, McDonald's a Home Depot, ztrácely naopak cenné papíry firem Intel, United Technologies a Coca-Cola.

Akcie jsou nejdražší za téměř deset let

Tento graf je sice manipulativní, ale pod kotlem propadu cen ropy přitopil i Fed

2. Evropské akcie pokračují v růstovém trendu, Řecko naopak po volbách ztrácí

Evropské akcie posílily v pondělí osmý obchodní den v řadě díky optimismu ze stimulace ekonomiky Evropskou centrální bankou, zatímco řecké akcie se vydaly do červených čísel kvůli výsledkům nedělních voleb. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,29 %, francouzský CAC 40 o 0,74 % a německý DAX o 1,40 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal půl procenta, posilovaly všechny jeho sektory v čele s ropným, kromě potravinářského sektoru, který zakončil 0,1 % pod nulou. Index aténské burzy ASE naopak ztratil přes tři procenta.

Davos: Toto je největší riziko roku 2015

3. Pražská burza vykročila do posledního lednového týdne se ziskem více než jednoho procenta

Index PX v pondělí připsal 1,18 % na 973,26 bodu. Největší zobchodovaný objem v pondělí zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie zakončily prakticky na nule se ziskem 0,08 %. Na druhém místě co do objemu skončila skupina ČEZ, jejíž akcie zpevnily o 0,41 %, a v závěsu za ní se držela Erste Group Bank, která připsala 2,69 %. Tyto tři tituly se samy postaraly o drtivou většinu aktivity na trhu. Dařilo se i O2 C.R., jejíž cenné papíry podražily o 2,38 %, a přes procento získaly i pojišťovna VIG (+1,86 %), Unipetrol (+1,45 %) a mediální CME (+1,24 %). Naproti tomu přes procento ztratily akcie Pivovarů Lobkowicz (-1,63 %) a likérky Stock (-1,19 %).

ČEZ: Dlouhodobá hra o dividendu

4. Očekávané události

Z makroekonomických dat budou v posledním lednovém týdnu podstatné v USA v úterý objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad prosinec +0,5 %, listopad: -0,7 %) a spotřebitelská důvěra (odhad leden: 95 bodů, prosinec: 92,6 bodu). Zveřejněn bude také index cen domů S&P/Case-Shiller za listopad, prodeje nových domů za prosinec (odhad: +2,7 %), předběžná data o kompozitním indexu nákupních manažerů a indexu ve službách za leden (odhad: 53,8 bodu) a lednový index aktivity v oblasti Richmondu (odhad: 6 bodů). Evropa bude na makrodata spíše chudá, Spojené království pouze zpřesní vývoj HDP ve čtvrtém čtvrtletí (odhad mezikvartálně: +0,6 %, meziročně: +2,8 %). Ministři financí Evropské unie budou v Bruselu diskutovat o ekonomice Ukrajiny a návrhu investičního programu ve výší 315 miliard eur. O sazbách rozhodne centrální banka v Maďarsku, její turecká kolegyně vydá inflační zprávu. Hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku zveřejní mimo jiné Apple, Yahoo!, Pfizer, Procter & Gamble, v Evropě pak Siemens, Novartis nebo Ericsson. Pražská, respektive Vídeňská burza přispěje do mozaiky hospodářských výsledků úterními daty o hrubém předepsaném pojistném společnosti VIG. To podle odhadů analytiků z J&T Banky bylo loni zhruba stejné jako o rok dříve, tedy asi 9,4 miliardy eur. Pojišťovna tentokrát nemá zveřejnit odhad zisku před zdaněním, a tedy ani návrh dividendy za loňský rok. Co bude investory zajímat v průběhu celého týdne (včetně odhadů analytiků), najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. ledna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecký dluh bychom mohli prodloužit, pokud jde o splatnost, odpustit ale nikoli, zní z EU

Evropa v pondělí projevila ochotu dát Řecku více času na splácení jeho dluhů. Jen málo ale naznačuje, že přistoupí na požadavky nové řecké vlády na odpuštění dluhu, napsala agentura Reuters. Například vysoce postavený činitel Evropské centrální banky Benoît Cœuré uvedl, že se ECB nezapojí do žádného případného snížení řeckého dluhu, je ale možné jednat o jeho prodloužení.

6. Agentura S&P srazila rating Ruska do spekulativního pásma

Ratingová agentura Standard & Poor's v pondělí snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o jeden stupeň na známku BB+, tedy do spekulativního pásma. Znamená to, že Rusko přišlo o investiční rating, takže řada finančních institucí teď bude nucena ruské cenné papíry prodat. Ruský rubl po zhoršení ratingu prohloubil pokles, k americkému dolaru tak ztrácel zhruba 7 %.

7. SYRIZA se dohodla s Nezávislými Řeky na koalici

Pravicová strana Nezávislí Řekové (která se v roce 2012 oddělila od Nové demokracie dosavadního premiéra Samarase) v pondělí potvrdila, že vítězné straně řeckých voleb SYRIZA vysloví důvěru a vytvoří s ní koalici.

SLEDOVALI JSME: Od řeckých voleb k bruselské dohodě z 20. února 2015

8. Vyšší úrokové sazby nejsou správným nástrojem na zkrocení bublin na trhu, tvrdí výzkum ekonomů z Bank of England

Podle nového výzkumu Bank of England zvyšování úrokových sazeb není správným nástrojem pro reagování na hrozby finanční stabilitě, protože vede pouze k tomu, že se rizikovější bankovní aktivity přesunou mimo regulovaný sektor do takzvaného stínového bankovnictví, a paradoxně tak představují ještě větší hrozbu.

9. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v lednu vzrostl na 106,7 bodu ze 105,5 bodu v prosinci

Index podnikatelského klimatu v Německu se v lednu opět zvýšil. Vzrostl na 106,7 bodu z prosincových 105,5 bodu, čekal se růst na 106,5 bodu. Hodnocení současné situace vzrostlo na 111,7 bodu ze 110 bodů, čekal se růst na 110,8 bodu. Index očekávání vyskočil na 102 bodů z 101,1 bodu, konsensus počítal se 102,5 bodu.

10. Šéf OPEC: Ceny ropy by mohly velmi brzy zamířit vzhůru

Světové ceny ropy již možná dosáhly dna a velmi brzy by mohly zamířit vzhůru. V rozhovoru s agenturou Reuters to v pondělí řekl generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Abdalláh Badrí. Varoval zároveň před omezováním investic do těžby, což by podle něj mohlo v budoucnu vést ke zdražení ropy až na 200 dolarů za barel.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kanály jako zlatý důl

Odpady protékající kanály měst se zdají být nejméně pravděpodobným místem, kde by se dalo narazit na bohatství. Ovšem američtí vědci uvádějí, že právě v kanálech a odpadech v nich narazili na zlato. Spočítali dokonce i jeho hodnotu, napsal zpravodajský server news.com.au. Podle vědců z Arizonské státní univerzity může být v kovech "vytěžených" z odpadních kalů kanalizace milionového města každý rok až 13 milionů dolarů, včetně zlata a stříbra v hodnotě 2,6 milionu dolarů.

To, že se v odpadech vyskytují kovy, je už nějakou dobu známo. Ale vědci z Arizonské státní univerzity si dali práci s kvantifikací jejich hodnoty. Do odpadů stéká voda z vodovodů či toalet a mísí se s odpady z průmyslové výroby, dešťovou vodou z okapů a čímkoli, co lidé vypustí ze dřezu. Vědci odebrali vzorky této směsi po celé Americe a měřili v nich obsah kovů. Podle hlavního autora studie Paula Westerhoffa je obsah kovů takový, že by se jeho extrakce mohla vyplácet.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat