Co musíte ráno vědět (28. března)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, kdy Miloš Zeman jmenuje nového ministra průmyslu a obchodu a jak postavit dům během 24 hodin? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie týden zahájily poklesem, Dow skončil v červených číslech poosmé v řadě

Americké akcie zahájily týden dalším poklesem. Index Dow se snížil poosmé za sebou, a zaznamenal tak nejdelší sérii ztrát za téměř šest let. Investoři se nyní snaží odhadnout, jaký dopad bude mít páteční neúspěch při prosazování zdravotnické reformy na další politické plány amerického prezidenta Donalda Trumpa, zejména pak na daňovou reformu. Dow klesl v pondělí o 0,22 % na 20 550,98 bodu a S&P 500 uzavřel se ztrátou 0,1 % na 2 341,59 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,2 % na 5 840,37 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,55 % na 12,50 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelé čtyři bazické body na 2,375 %. Nejvýrazněji klesly realitní odvětví, sektor veřejných služeb a energetické odvětví, dařilo se naopak sektoru zdravotní péče a odvětví základních materiálů.

Pamela Woo (BNP Paribas AM): Americké akcie si vybírají oddechový čas. Na reformu daní nakonec dojde, investoři by ale měli příležitosti hledat už teď

Porazí zlatý řez index S&P 500?

2. Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa

Evropské akciové trhy v pondělí zakončily seanci v mínusu. Investoři se vraceli k pátečnímu dění v USA. Neúspěch Donalda Trumpa při prosazování změn ve zdravotním systému ukázal, že to americký prezident nebude mít s plněním svých předvolebních slibů jednoduché. Britský FTSE 100 přišel o 0,59 % na 7 293,5 bodu, německý DAX odepsal 0,57 % na 11 996,07 bodu a francouzský CAC 40 klesl o 0,07 % na 5 017,43 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 pak odevzdal 0,4 % na 375,01 bodu, když většina jeho sektorů skončila obchodování v negativním pásmu. Burzám nijak nepomohly ani velmi dobré konjukturální ukazatele Ifo v Německu. Index podnikatelského klimatu vzrostl na 112,3 bodu, což je nejvyšší hodnota od července 2011. Pod nárůstem bylo podepsáno lepší klima ve výrobě, stavebnictví a maloobchodu. Naopak velkoobchodním aktivitám se nedařilo. Patrná je lepší nálada ve stavebnictví, která byla podle ekonoma Ifo Klause Wohlrabeho naposledy tak dobrá po sjednocení Německa v roce 1991.

Jak (také) škodí evropské QE aneb Prchá opět kapitál z periferie eurozóny?

Denní glosa: Polský záblesk rozumu? Možná!

3. Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela pod nulou, index PX odepsal 0,31 % na 979,45 bodu. Dolů trh táhly akcie Erste Group Bank, energetické skupiny ČEZ a tabákové firmy Philip Morris ČR, dařilo se naopak petrochemickému holdingu Unipetrol a likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl s 374 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí akcie Komerční banky, které přišly o 0,04 % na 955,60 Kč. Další finanční tituly se na směru neshodly. Erste Group Bank odepsala 0,87 % na 818,40 Kč, MONETA Money Bank si polepšila o 0,12 % na 84,90 Kč a pojišťovna VIG zpevnila o 0,03 % na 612,70 Kč.

Investorský magazín: Exotická realitní alternativa, zdanění příjmů z investic a bezpečné přístavy na období politické nejistoty

Akademie tradingu (8. díl): Obchodování s akciemi

4. Očekávané události

Úterní dopoledne bude patřit datům o italských průmyslových objednávkách. Odpoledne pak ve Spojených státech vyjdou index cen domů S&P/Case-Shiller, index průmyslové aktivity richmondského Fedu, údaje o velkoobchodních skladových zásobách, výsledek obchodní bilance, index spotřebitelské důvěry od organizace Conference Board a pravidelná týdenní zpráva o vývoji zásob ropy na americkém území od ropného institutu API. Veřejně vystoupí prezident dallaské pobočky americké centrální banky Robert Kaplan a šéfka kansaského Fedu Esther Georgeová a výsledky hospodaření se pochlubí v USA společnosti Darden Restaurants, Carnival a McCormick & Co a na pražské burze výrobce cigaret Philip Morris ČR. Podle odhadů sesbíraných na trhu agenturou Bloomberg by společnost měla za loňský rok vykázat tržby téměř 10,5 miliardy korun a upravený čistý zisk 2,36 miliardy korun. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001

Vklady v řeckých bankách v únoru klesly o 0,6 procenta na 119,07 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od října 2001, vyplývá z údajů, které v pondělí zveřejnila řecká centrální banka. K výběrům přispěly obavy z výsledku nejnovější kontroly plnění podmínek záchranného úvěru.

6. Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje příští týden novým ministrem průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Havlíček to řekl po pondělní schůzce s prezidentem na Pražském hradě. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček následně na Twitteru oznámil, že prezident dosavadního náměstka Havlíčka jmenuje do ministerské funkce v úterý 4. dubna před polednem.

7. Evropská komise schválila fúzi amerických firem Dow Chemical a DuPont

Evropská komise v pondělí schválila plán sloučení amerických chemických společností Dow Chemical a DuPont. Obě firmy souhlasily s odprodeji majetků, které antimonopolní oddělení komise požadovalo v zájmu rozptýlení obav z narušení hospodářské soutěže na některých evropských trzích, zejména v segmentu zemědělské chemie.

8. China Southern jedná o propojení s American Airlines

Největší čínské aerolinie China Southern jednají o propojení se světovou jedničkou American Airlines. China Southern, která je největším čínským přepravcem podle počtu cestujících, to uvedla v pondělním sdělení. Spolupráce obou společností by posílila spojení mezi dvěma největšími světovými trhy letecké dopravy.

9. Katar hodlá investovat v Británii pět miliard liber

Katar hodlá v příštích pěti letech investovat v Británii pět miliard liber, a posílit tak obchodní spojení se zemí opouštějící Evropskou unii. Na investičním fóru v Londýně to podle agentury Bloomberg prohlásil šéf katarského investičního úřadu Abdullah bin Muhammad Saúd Al Sání. Bez dalších podrobností upřesnil, že prostředky budou směřovat především do infrastruktury.

10. MONETA Money Bank: Dividenda bude vyplacena 26. června

MONETA Money Bank zveřejnila pozvánku na valnou hromadu, která se bude konat 24. dubna. Z informací, které dosud nebyly známy, zaujal nejvíce termín výplaty dividendy (9,80 Kč na akcii), který byl měl být stanoven na 26. června.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Postavit dům za 24 hodin? S 3D tiskárnou žádný problém

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat