Co musíte ráno vědět (28. července)

Jak zahájily poslední červencový týden akcie v Evropě i zámoří, jak dopadl v červenci index Ifo a ve které zemi vyroste město lidnatější než celý stát? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie vykročily do posledního červencového týdne se ztrátou

Akciové trhy ve Spojených státech zahájily týden poklesem. Z části tak reagovaly na masivní výprodej čínských akcií, který posílil obavy ohledně vyhlídek čínské ekonomiky. Index Dow, který zahrnuje akcie 30 předních amerických podniků, sestoupil na nejnižší úroveň za posledních pět měsíců. Dow odepsal 0,73 %, S&P 500 0,58 % a Nasdaq 0,96 %. Pouze pět akcií v indexu Dow v pondělí posilovalo (General Electric, Coca-Cola, Intel, Travelers a Pfizer), zbývajících pětadvacet titulů ztrácelo, v čele s akciemi společností Boeing, Chevron a JPMorgan. Index volatility VIX stoupl o 13,5 % na 15,60 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelých pět bazických bodů na 2,22 %.

Akcie pohledem technické analýzy: Příští dny ve znamení konsolidace

Voda na mlýn skeptikům? Americká rally je o klesající nabídce akcií

2. Evropské akcie v úvodu týdne oslabovaly, mají za sebou největší pětidenní ztrátu v letošním roce

Evropské akcie v pondělí ztrácely a připsaly si nejhorší pětidenní ztrátu v letošním roce. Britský FTSE 100 odepsal 1,13 %, francouzský CAC 40 2,57 % a německý DAX 2,56 %. Akcie švýcarské banky UBS navzdory příznivým hospodářským výsledkům ztrácely přes dvě procenta poté, co analytici ze Citigroup uvedli, že jsou tyto lepší výsledky způsobeny pouze jednorázovými položkami. Oslabovaly také italské a německé banky, což sektor bank v indexu Stoxx Europe 600 stlačilo hluboko do červených čísel. Stoxx Europe 600 odepsal 2,2 %, což znamená, že za posledních pět obchodních dní podal svůj nejhorší výkon v letošním roce a odepsal přes 4,8 %. K negativní náladě na trzích přispívá pokračující pokles cen komodit i propad cen akcií v Číně i na mladých trzích. "Hlavním tématem letošního léta je nejistota ohledně emerging markets, Číny a komodit," říká Christian Stocker, stratég z UniCredit Bank. "Evropské trhy procházejí fází konsolidace, která bude trvat nejméně do září či října."

Řecká krize v jedné velké kostce

3. Pražská burza v úvodu týdne ztratila půl procenta, dolů ji stáhly banky

Index PX v pondělí odepsal 0,47 % na 1 025,94 bodu. Téměř polovinu zobchodovaného objemu v pondělí zastupovaly akcie skupiny ČEZ, které zpevnily o 0,34 %. Dolů burzu vedly bankovní tituly - Erste Group Bank odevzdala 2,64 % a Komerční banka 0,63 %. Výrazně se naopak dařilo akciím O2 C.R., které zpevnily o téměř 6,5 %, zatímco akcie CETIN se pohybovaly lehce pod nulou. Větší objem zaznamenala také pojišťovna VIG, jejíž akcie ztratily 0,72 %, a tabáková firma Philip Morris ČR, jejíž cenné papíry podražily o 0,67 %.

Ropa dolů, Unipetrol nahoru: Rekordní zisk zástupce petrochemie na pražské burze očima makléře

4. Očekávané události

Spojené království v úterý zveřejní předběžná data o HDP ve druhém čtvrtletí, Spojené státy přidají index cen domů ScP/Case-Shiller, index aktivity richmondského Fedu a spotřebitelskou důvěru. Hospodářské výsledky zveřejní například společnosti Pfizer, Merck, Ford nebo BP. Výhled na celý obchodní týden včetně názorů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská komise: Rozhovory s Řeckem o podrobnostech třetího balíku finanční pomoci odstartovaly

Týmy mezinárodních věřitelských institucí v pondělí začaly vyjednávat v Aténách o konkrétní podobě třetího záchranného balíku pro zadlužené Řecko. V Bruselu to v pondělí uvedla mluvčí Evropské komise Mina Andreevová.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. Vklady v řeckých bankách klesly na nejnižší úroveň od roku 2003

Vklady v řeckých bankách v červnu klesly o zhruba šest procent na 127,5 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od konce roku 2003, vyplývá z údajů, které v pondělí zveřejnila Evropská centrální banka. V obavách, že by země mohla opustit eurozónu, tak podniky a drobní střadatelé z bank v červnu vybrali přes osm miliard eur, uvedla agentura Reuters.

Další řecký bolehlav: Jak zprovoznit banky

7. Fed omylem zveřejnil prognózu vývoje sazeb, do konce roku čeká jejich navýšení o 25 bazických bodů

Americká centrální banka na svých internetových stránkách v pátek nechtěně zveřejnila prognózy úrokových sazeb včetně predikce jejich vývoje v letošním roce. Ta implikuje růst sazeb do konce letošního roku o čtvrt procentního bodu. Později banka uvedla, že šlo o nesprávný dokument, a na web vyvěsila výhled s o něco nižším růstem HDP i inflace.

8. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v červenci vzrostl na 108 bodů ze 107,5 bodu v červnu (odhad: 107,2 bodu)

Index podnikatelského klimatu v Německu se v červenci zvýšil. Vzrostl na 108 bodů z červnových 107,5 bodu (revidováno ze 107,4 bodu), čekal se pokles na 107,2 bodu. Hodnocení současné situace vzrostlo na 113,9 bodu ze 113,1 bodu, čekal se mírný pokles na 112,9 bodu. Index očekávání vyskočil na 102,4 bodu ze 102 bodů, očekával se pokles na 101,8 bodu.

9. Teva chce koupit divizi generických léků firmy Allergan za 40,5 miliardy dolarů

Izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical Industries koupí za 40,5 miliardy dolarů výrobu generických léků firmy Allergan. Teva současně oznámila, že ruší plány na převzetí farmaceutické společnosti Mylan, která nabídku na převzetí už delší dobu odmítá.

10. Počet nezaměstnaných ve Francii v červnu vystoupal na nový rekord

Počet nezaměstnaných ve Francii se v červnu zvýšil o 1 300 osob na 3,554 milionu. Dostal se tak na nové rekordní maximum, tempo jeho růstu se však výrazně zpomalilo oproti květnu, kdy přibylo přes 16 tisíc nezaměstnaných. Vyplývá to z pondělních dat francouzského ministerstva práce.

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Kdyby šlo sázet na budoucnost zemí, byla by Francie brutální SHORT

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Čína chce vybudovat megalopoli lidnatější než Japonsko

Čína je na obrovské megalopole očividně zatížená. Jednu vytváří v oblasti devíti měst v deltě Perlové řeky, dvě další dále na severu a nyní plánuje megalopoli, v níž by mělo žít více obyvatel, než kolika se mohou chlubit celé státy. Čínská vláda oznámila plány na výstavbu megalopole, v jejímž středu by měl být Peking (kde v současnosti žije 20 milionů lidí). Megalopole nazvaná Jing-Jin-Ji by se měla rozpínat na ploše 82 tisíc čtverečních mil a měla by být domovem 130 milionů lidí, což by znamenalo, že by se zde soustředilo o tři miliony více lidí, než žije v celém Japonsku.

Megalopole má v sobě snoubit výhody všech okolních regionů - finanční možnosti a výzkumná zařízení Pekingu, přístup k moři, kterým disponuje Tchien-ťin, a technologický vývoj soustředěný v provincii Che-pej. Na propojení těchto oblastí a vytvoření megalopole bude zapotřebí výstavba nových dálnic a mostů. Vláda si však uvědomuje, že infrastrukturou to nekončí, bude zapotřebí vybudovat školy, nemocnice a další zařízení, která se zvládnou vypořádat s přílivem obyvatel.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat