Co musíte ráno vědět (28. dubna)

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, co nového na Ukrajině a kdo se stal rekordmanem moderní éry katolické církve? To vše musíte ráno vědět.

1. Americkým akciím před víkendem došel dech a výrazně zlevnily, i za týden si tak připsaly mírnou ztrátu

Americké akcie v úvodu páteční obchodní seance oslabovaly přibližně o půl procenta, během dne ale ztráty dále navyšovaly a technologický trh zastoupený indexem Nasdaq Composite nakonec klesl takřka o dvě procenta. Na makrodata pátek bohatý nebyl, na trhy dorazily pouze předběžné indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a sektoru služeb a zpřesněné údaje o dubnové spotřebitelské důvěře v USA, na něž ale investoři nereagovali. Kvůli pátečnímu poklesu trhy v červených číslech uzavřely i v týdenním horizontu.

Dow v závěru týdne oslabil o 0,85 % na 16 361,46 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,81 % na 1 863,40 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,75 % na 4 075,56 bodu. Oslabily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví služeb. Největší pokles zaznamenaly technologické tituly, sektor cyklického spotřebního zboží a akcie z finančního sektoru. Od pondělí do pátku index Dow klesl o 0,28 %, širší S&P 500 odepsal 0,08 % a technologický Nasdaq oslabil o 0,49 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Obchodování v pásmu pokračuje, S&P 500 otestuje jeho spodní hranici

10 znamení blížícího se propadu na burze

2. Evropské akcie v závěru týdny oslabily, v týdenním horizontu indexy uzavřely nejednotně

Evropské akcie v pátek ztrácely, za celý týden ale uzavřely nejednotně. Investoři v předchozích dnech zvažovali čtvrtletní hospodářské výsledky vybraných podniků a vývoj situace na východě Ukrajiny. Index EuroStoxx 50 za uplynulé čtyři dny klesl, benchmark Stoxx Europe 600 se ale dokázal udržet v zelených číslech. Britský FTSE 100 v závěru týdne oslabil o 0,26 %, německý DAX odepsal 1,54 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,80 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,33 % na 3 147,40 bodu. Ztrácely všechny sektory, nejhlouběji se do červených čísel ponořily technologické tituly, akcie bank a cenné papíry automobilek. Pouze mírné ztráty naopak zaznamenaly tituly ze sektoru ropy a zemního plynu, potravinářského odvětví a sektoru zboží osobní spotřeby. Regionální index Stoxx Europe 600 si ve zkráceném týdnu připsal zisk 0,32 %, přestože v pátek klesl téměř o procento. Index DJ EuroStoxx 50 za celý týden o 0,27 % klesl.

3. Pražská burza v závěru týdne ztratila téměř procento a zakončila pod tisícibodovou hranicí

Index PX v pátek odepsal 0,93 % a propadl se pod hranici 1 000 bodů na 992,76 bodu. Nedařilo se finančním titulům, zejména Erste, ani akciím ČEZ. Objem obchodování byl v pátek ještě nižší než ve čtvrtek, nedosáhl ani půl miliardy korun. Nejobchodovanější emisí byl ČEZ, jehož akcie oslabily o 1,30 %, v závěsu za ním se držela Komerční banka (-0,76 %) a třetím nejoblíbenějším titulem obchodníků byla v pátek Erste Group Bank, která zlevnila o 2,03 %. Největší ztrátu vykázaly akcie slovenského správce lyžařských středisek TMR, které spadly o 2,68 % na 540,10 koruny. Akcie sázkové firmy Fortuna během dne rostly o více než dvě procenta a atakovaly své historické maximum. "Odpoledne ale sázková společnost připravila investorům zklamání v podobě návrhu na výplatu dividendy pouze ve výši 0,22 eura na akcii. Výplata 73,5 % z loňského zisku je sice v souladu s firemní dividendovou politikou, většina trhu ale čekala vyšší dividendu," uvedl Josef Němý z Komerční banky.

Za uplynulé čtyři dny (v pondělí zůstala burza kvůli Velikonocům zavřená) index PX klesl o 1,3 %. Nejvíce oslabily akcie mediální firmy CME, naopak největší zisky zaznamenaly cenné papíry developerské společnosti Orco.

4. Očekávané události

Pondělí bude oproti zbytku týdne relativně klidné, pokud jde o makrodata. V USA budou zveřejněny rozjednané prodeje domů (odhad březen: +0,6 % meziměsíčně, únor: -0,8 % meziměsíčně) a index aktivity dallaského Fedu (odhad duben: 6 bodů, březen: 4,9 bodu). Hospodářské výsledky za první kvartál oznámí například společnost Loews. Země G7 by mohly oznámit nové sankce proti Rusku. Co dalšího trhy čeká v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Situace na východní Ukrajině se přes víkend neuklidnila

Proruští separatisté drží na Ukrajině v zajetí členy mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), v neděli večer propustili prvního, a to ze zdravotích důvodů. Šéfové zemí G7 se v sobotu dohodli na rozšíření sankcí proti Rusku. Některé země by je mohly oznámit již v pondělí. Angela Merkelová i Barack Obama označují chování Ruska za jasné porušeni dohody ze Ženevy. Rusko ale chystá odvetu, pokud jde o sankce.

6. Polsko by podle šéfa centrální banky nemělo spěchat do eurozóny

Polsko by nemělo spěchat se zavedením jednotné evropské měny, a to kvůli přílišné nejistotě panující v eurozóně. Uvedl to podle polské tiskové agentury PAP guvernér polské centrální banky Marek Belka při přednášce ve Washingtonu. "Přijetí eura bude politickou záležitostí, ale mojí radou z pohledu ekonoma je vyhnout se spěchu," řekl Belka. Upozornil rovněž, že Polsko musí před přijetím eura zlepšit svou konkurenceschopnost.

7. O francouzskou firmu Alstom se kromě GE zajímá také Siemens

O převzetí některých aktivit francouzské strojírenské skupiny Alstom se kromě amerického konkurenta General Electric zajímá také německý rival Siemens. Potvrdil to v neděli francouzský ministr hospodářství Arnaud Montebourg. Dodal, že vláda je připravena oba návrhy prozkoumat, nepřipustí však, aby se rozhodnutí uspěchalo. Společnost GE podle dřívějších informací zdrojů agentury Reuters jedná o převzetí divize Alstomu pro výrobu turbín a dalších energetických zařízení za zhruba 13 miliard dolarů. Siemens podle listu Le Figaro za tuto divizi nabízí část své výroby vlaků a blíže nespecifikovanou částku v hotovosti.

8. Nejen londýnská City je proti odchodu Británie z EU

Odchod Británie z Evropské unie by výrazně poškodil britskou ekonomiku a mohl by zhoršit pozici Londýna ve finančním světě. Vyplývá to podle agentury Reuters ze studie, kterou nechala vypracovat skupina TheCityUK sdružující podniky z finančního sektoru. Ta varovala, že Británie by po vystoupení z Evropské unie přišla o velkou část svého vlivu a byla by méně atraktivní pro investory. "Pokračující členství v EU je nezbytné pro hospodářský blahobyt této země," prohlásil předseda skupiny Gerry Grimstone. "Náš výzkum jasně ukazuje, že odchod z EU by vážně poškodil hospodářský růst i tvorbu pracovních míst v Británii."

Evropská unie zítřka: Británie ven, Skotsko a Wales do klubu? Nic není nemožné, říká James Knightley (ING)

9. Merck & Co by mohla prodat divizi za zhruba 14 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Merck & Co se nachází v konečné fázi prodeje své divize pro výrobu volně prodejných přípravků pro péči o zdraví, za kterou by mohla získat zhruba 14 miliard dolarů. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Dodaly, že dohoda o prodeji by mohla být hotova již příští týden. Mezi zájemci o divizi jsou údajně německá farmaceutická firma Bayer a britský výrobce spotřebního zboží Reckitt Benckiser Group.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Katolická církev zažila největší událost od volby stávajícího papeže. Dva jeho předchůdci byly svatořečeni. Jeden z nich, Jan Pavel II., občanským jménem Karol Wojtyla, se kanonizace dočkal 9 let po své smrti, čímž se stal nejrychleji svatořečeným v její moderní historii. Pro Československo měl Jan Pavel II., sám Polák, tedy také člověk z východního bloku, symbolický význam. Papež František na Svatopetrském náměstí před zraky milionů poutníků a televizních diváků v neděli svatořečil také Jana XXIII., dalšího z mužů, kteří ve 20. století pomáhali vytvářet moderní tvář katolické církve. Na úvod týdne si tedy zopakujte trochu latiny.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat