Co musíte ráno vědět (28. října)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a Spojených státech, proč klesla cena ropy pod 80 dolarů za barel a jaké mistrovství se odehrálo o víkendu v americkém Portlandu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy zakončily pondělní obchodování okolo nuly

Americkým akciím se hned ze začátku dne příliš nedařilo, srážel je další propad cen ropy. Nakonec se však dokázaly vzchopit a uzavíraly kolem nuly. Index Dow posílil o 0,07 % na 16 817,94 bodu, index S&P 500 ztratil 0,15 % na 1 961,63 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,05 % na 4 485,93 bodu. Severomořská ropa Brent sestoupila pod 85 dolarů za barel a americká WTI se propadla pod 80 dolarů na minimum od června 2012. Ropný trh reagoval na prudké snížení cenových odhadů banky Goldman Sachs. Propad cen ropy srazil index energetického sektoru v rámci S&P 500 o 2,6 %. Cena americké ropy se nad 80 USD za barel následně vrátila. Po zavření trhů zveřejnila výsledky sociální síť Twitter. Přestože překonala odhady, investory nepotěšila počtem nových zákazníků a výhledem, takže její akcie v poobchodní fázi prudce oslabovaly.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zavětřili naději, akcie posílily nejvíce za dva roky

2. Evropské akcie v úvodu týdne zlevnily, trhy zklamala německá data

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích v úvodu týdne skončilo v červených číslech. Investory nepříjemně překvapilo zejména zhoršení podnikatelské nálady v Německu, která se dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky. Ostře sledované byly v pondělí především akcie evropských bankovních domů, které podstoupily zátěžové testy Evropské centrální banky. Ty sice byly na první pohled pozitivní, odhalily však skryté hrozby. Navíc ani nejhorší scénář v rámci zátěžových testů nepočítal s deflací v eurozóně. Britský FTSE 100 klesl o 0,40 %, německý DAX odepsal 0,95 % a francouzský CAC 40 oslabil o 0,78 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,04 % na 2 998,84 bodu. Nejvíce zlevnily akcie bank, cenné papíry automobilek a akcie ze sektoru základních materiálů. Dařilo se naopak cenným papírům z potravinářského odvětví, akciím z odvětví dopravy a cestovního ruchu a titulům ze sektoru spotřebního zboží.

Akcie pohledem technické analýzy: Hranice mezi růstem a pádem je tenká. Stačí chybný krok, aby trhy spadly z útesu

3. Pražská burza v úvodu týdne posílila o procento a půl, dařilo se bankovním titulům

Index PX v pondělí zpevnil o 1,55 % na 964,88 bodu. Po zveřejnění výsledků zátěžových testů Evropské centrální banky v pondělí nahoru zamířily bankovní tituly. Erste Group Bank připsala 5,68 % a dosáhla největšího zobchodovaného objemu na burze. Komerční banka připsala 0,6 %. Dařilo se i akciím společnosti ČEZ, které posílily o 0,22 %. Převážná většina emisí na burze posilovala, ztrácely jen cenné papíry tabákové společnosti Philip Morris ČR (-0,55 %), Fortuny (-0,51 %) a mediální CETV (-0,10 %).

Kam investuje a kde hledá informace muž, který pamatuje první parket pražské burzy?

4. Očekávané události

Spojené státy v úterý zveřejní objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad září: +0,3 %, srpen: -18,2 %), index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad srpen: meziročně +5,6 %, červenec: +6,75 %), index spotřebitelské důvěry (odhad říjen: 87,5 bodu, září: 86 bodů) a index aktivity richmondského Fedu (odhad říjen: 10 bodů, září: 14 bodů). Kvůli přechodu na zimní čas je obchodování posunuto, Wall Street otevírá ve 14.30 SEČ a zavírá v 21.00 SEČ. V úterý také začíná dvoudenní zasedání FOMC. Itálie v úterý odhalí index podnikatelské důvěry (odhad říjen: 95 bodů, září: 95,1 bodu). Pokračuje také výsledková sezóna, údaje o hospodaření za 3Q2014 zveřejní farmaceutická společnost Pfizer, Western Digital, Whirlpool, T-Mobile, United States Steel, Burger King a Facebook. Z evropských firem data odhalí UBS, Novartis, BP nebo Lloyds Banking Group. Odhady úterních výsledků najdete ZDE. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Radost z testů evropských bank zakrývá budoucí potíže

Investoři byli v neděli ušetřeni okamžité bolesti, když zátěžové testy ukázaly, že přední evropské banky nepotřebují masivní navýšení kapitálu. Dlouhodobou atraktivitu evropského bankovního sektoru nicméně poškodilo odhalení dodatečných špatných úvěrů a skrytých ztrát, jež poškodí budoucí zisky, píše agentura Reuters.

Ani nejhorší scénář v rámci zátěžových testů nepočítal s deflací v eurozóně. Dá se ECB věřit?

6. Cena americké lehké ropy WTI spadla pod 80 dolarů za barel po snížení predikce Goldman Sachs

Cena ropy Brent v pondělí prorazila hranici 85 dolarů za barel a lehká ropa WTI spadla pod 80 dolarů za barel poté, co banka Goldman Sachs snížila svou predikci ceny ropy o 15 dolarů. Podle banky klesne cena lehké ropy WTI v prvním čtvrtletí příštího roku na 75 dolarů za barel a Brent bude za 85 dolarů za barel.

Co čekat od ropy: Krátkodobý i dlouhodobý výhled

7. MMF: Irácká ekonomika letos klesne, poprvé od roku 2003

Irák letos kvůli obsazení velké části svého území džihádistickou organizací Islámský stát utrpí první hospodářský pokles od prudkého propadu v roce 2003, kdy americká invaze svrhla diktátora Saddáma Husajna. Ekonomika klesne o 2,7 %, předpověděl v pondělní zprávě Mezinárodní měnový fond.

8. Itálie slíbila dodatečné kroky ke snížení rozpočtového deficitu

Itálie uskuteční dodatečná opatření ke snížení rozpočtového deficitu v příštím roce o zhruba 4,5 miliardy eur, aby splnila rozpočtové požadavky Evropské unie. Uvedl to italský ministr hospodářství a financí Pier Carlo Padoan v dopise pro Evropskou komisi. Ta minulý týden vyzvala Itálii, aby vysvětlila, proč návrh jejího rozpočtu na příští rok nesplňuje dohodnuté cíle.

9. Goldman Sachs: S&P 500 se ještě před koncem roku vyšplhá na nové historické maximum

Podle analytického týmu Goldman Sachs se index S&P 500 vyšplhá ještě letos na nové historické maximum. V poznámce klientům šéf akciového týmu David Kostin píše, že index S&P 500 dosáhne do konce roku 2 050 bodů a v příštím roce 2 150 bodů.

10. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v říjnu klesl na 103,2 bodu ze 104,7 bodu v září (odhad: 104,5 bodu)

Index podnikatelského klimatu v Německu se v říjnu opět snížil. Klesl na 103,2 bodu ze zářijových 104,7 bodu, očekával se mírnější pokles na 104,5 bodu. Hodnocení současné situace se zhoršilo na 108,4 bodu ze 110,5 bodu, čekalo se 110 bodů. Index očekávání spadl na 98,3 z 99,3 bodu, konsenzus počítal s 98,9 bodu.

Německo už eurozónu neutáhne. Potřebuje samo změnu?

11. Sazby musíme zvýšit hned, říká jestřáb z britské centrální banky

Ian McCafferty je jedním ze dvou členů britské centrální banky, který už několikrát za sebou hlasoval na zasedání pro zvýšení úrokové sazby z rekordního minima 0,5 %. Varuje, že britské ekonomice rychle docházejí volné kapacity a banka musí zasáhnout nyní.

Bonus

Mistrovství světa vousáčů

V americkém Portlandu se o uplynulém víkendu uskutečnil další ročník mistrovství světa nejlepších vousů a knírů. V soutěži extravagantních vousáčů soupeřily tři stovky mužů v několika kategoriích od Dali přes Fu Manchue až po Freestyle Full Beard. Mike Johnson, zarostlá tvář z titulního snímku, zvítězil v kategorii zvané A full stache.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat