Co musíte ráno vědět (28. srpna)

Jak si ve středu vedly burzy v Evropě i Spojených státech, co plánuje Rusko se zemním plynem a co se objevilo v mexické poušti? To vše musíte ráno vědět.

1. Americkým akciím ve středu docházel dech, S&P 500 však v závěru jednou desetinou bodu překonal předchozí rekord

Americké akcie ve středu kolísaly kolem nuly a snažily se najít ztracenou energii. Akciové rally, která vyhnala index S&P 500 v úterý k rekordnímu závěru nad 2 tisíci bodů, ve středu mírně docházel dech, v závěru však index S&P 500 přece jen uzavřel na novém maximu. Dow připsal 0,09 % na 17 122,01 bodu, S&P 500 v úplném závěru seance přeskočil znovu hranici dvou tisíc bodů a předchozí rekord (2 000,02 bodu) překonal o 0,10 bodu. Technologický Nasdaq naopak odevzdal 0,02 % na 4 569,62 bodu. V indexu Dow si nejlépe vedly akcie společností UnitedHealth, Pfizer a AT&T, ztrácely naopak cenné papíry firem United Technologies, Microsoft nebo 3M.

Proč Fed nemůže spustit QE4, ani když bude hrozit nová globální recese

2. Evropské akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly

Evropské akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly po největším dvoudenním zisku od dubna letošního roku. Investory uklidnil pokrok v dialogu mezi Ruskem a Ukrajinou, který převážil i nad slabými daty o německé spotřebitelské důvěře. Britský FTSE 100 připsal 0,12 % a francouzský CAC 40 0,04 %, německý DAX naopak 0,19 % ztratil. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 0,1 %, nejvíce se dařilo sektoru cestovního ruchu, telekomunikacím a finančním službám, ztrácely naopak automobilky, chemický sektor a maloobchod.

Stanislav Kubáček (BXR): Evropská realitní periferie nabídne zajímavé výnosy, Afriku (zatím) raději nebrat

Akciový tip: Elektřině navzdory E.ON

3. Pražská burza ve středu zakončila lehce pod nulou, dolů ji stáhly akcie Komerční banky

Index PX ve středu odepsal 0,07 % na 992,72 bodu. Nejvíce se obchodovalo s akciemi společnosti ČEZ, které oslabovaly o 0,21 %, v závěrečné aukci však vyskočily nad nulu se ziskem 0,03 %. Druhou nejobchodovanější akcií byla Komerční banka, jež ztratila 0,33 %. Druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, naopak o 0,38 % posílil. Největší ztrátu vykazovaly před uzavřením burzy cenné papíry těžařské společnosti NWR, které zlevňovaly o 1,61 %, v závěrečné aukci však vyskočily na zelenou nulu. Největší zisk si připsal developer Orco (+2,14 %). Pivovary Lobkowicz po zveřejnění hospodářských výsledků posílily o 0,23 %. Fortuna před čtvrtečním zveřejněním čísel přidala 1,31 %, Pegas Nonwovens 0,94 % a likérka Stock 0,10 %.

Výsledková sezóna v Praze spěje do finále. Co čekat od Pivovarů Lobkowicz, Fortuny a Pegasu?

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní zpřesněný odhad HDP za druhý kvartál (odhad: mezičtvrtletně +4 %, první odhad: +4 %, 1Q2014: -2,1 %), pokračující prodeje domů (odhad červenec: meziměsíčně +0,5 %, červen: -1,1 %), index aktivity ve výrobě kansaského Fedu (odhad srpen: 9 bodů, červenec: 9 bodů) a jako každý čtvrtek i týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 300 tisíc, předchozí týden: 298 tisíc). O vývoji HDP bude informovat i Španělsko, které přidá předběžná data o inflaci (odhad srpen: -0,5 %, červenec: -0,3 %). Německo zveřejní celkovou míru nezaměstnanosti (odhad srpen: 6,7 %, červenec: 6,7 %) a předběžný index spotřebitelských cen (odhad srpen: meziměsíčně 0,0 % a meziročně +0,8 %, červenec: meziměsíčně +0,3 % a meziročně +0,8 %). Eurozóna se přidá s předběžným indexem spotřebitelské důvěry (srpen: -10 bodů, červenec: -8,4 bodu) a v noci na čtvrtek ještě zjistíme, jak je na tom index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (srpen; červenec: 50,5 bodu) v Japonsku.

Čtvrtek bude pro pražskou burzu dnem hospodářských výsledků. Čísla před otevřením burzy zveřejní Fortuna, Stock a Pegas Nonwovens, po ukončení obchodování by navíc měla výsledky vydat i společnost Orco. Výsledky Pegasu Nonwovens podle Milana Lávičky, burzovního analytika z J&T Banky, budou v meziročním srovnání kvůli spuštění nové výrobní egyptské linky lepší. Očekává se růst zisku EBITDA přes 10 % a také potvrzení celoročního výhledu na růst zisku EBITDA v rozmezí 12 až 22 %. Taktéž Fortuna by podle něj svými výsledky měla investory uspokojit. "Očekáváme za první pololetí růst objemu přijatých sázek o 20 % na 335 milionů eur," uvedl. Kromě pokračujícího růstu on-line sázení na všech třech hlavních trzích podle něj společnosti pomohly i dvě velké sportovní události - zimní olympijské hry v Soči a brazilské MS ve fotbale. "Provozní zisk EBITDA očekáváme na úrovni 14,5 milionu eur a čistý zisk by měl dosáhnout 8,4 milionu eur," dodal.

Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Finsko zhoršilo odhad vývoje ekonomiky, letos čeká stagnaci

Finská ekonomika letos neporoste. V novém odhadu vývoje ekonomiky to uvedla finská vláda, která tak zhoršila svou dosavadní prognózu. Ještě v červnu Helsinky počítaly s růstem hrubého domácího produktu o 0,2 %. Ke snížení na nulu dochází na pozadí ukrajinské krize a slabšího růstu v ostatních zemích.

6. Jaceňuk: Rusko chce letos v zimě zastavit dodávky plynu do Evropy

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk ve středu prohlásil, že Rusko plánuje přerušit dodávky plynu pro Evropu letos v zimě. Dodávky pro Ukrajinu Rusko zastavilo už v červnu kvůli sporům o cenu plynu, do Evropy však dosud proudil dál. Moskva toto tvrzení důrazně popřela.

7. Šéfka Mezinárodního měnového fondu je oficiálně vyšetřována francouzskými úřady pro podezření z účasti na podvodu

Christine Lagardeová byla nejdříve považovaná za svědka, následně se zvažovalo pochybení z nedbalosti, pro něž je nyní vyšetřována. Vyšetřování se týká případu Bernarda Tapieho, který podporoval kandidaturu prezidenta Sarkozyho a za vlády jeho administrativy získal odškodnění v arbitráži se státem vlastněnou bankou Crédit Lyonnais ve výši 403 milionů eur.

8. Irský Ryanair se bude ucházet o kyperskou Cyprus Airways

Irský nízkonákladový přepravce Ryanair předloží nabídku na koupi kyperského vlajkového přepravce Cyprus Airways, jehož vláda v Nikósii nabízí k prodeji. Stanici BBC to ve středu řekl marketingový ředitel Ryanairu Kenny Jacobs. Uzávěrka nabídek je v pátek a Nikósie čeká, že se do soutěže přihlásí asi 15 uchazečů.

9. Bank of New York Mellon se ocitla mezi mlýnskými kameny, hedgeové fondy na ni podaly žalobu

Bank of New York Mellon, které v úterý Argentina odebrala povolení operovat v zemi, se ocitla mezi mlýnskými kameny. Banka je správcem dluhu, o nějž se Argentina pře se svými věřiteli. Čtyři hedgeové fondy - Knighthead Master Fund, RGY Investments LLC, Quantum Partners George Sorose a Hayman Capital Master Fund - nyní podaly žalobu u Nejvyššího soudu v Londýně kvůli tomu, že "jednání Banky of New York Mellon po celou dobu chránilo pouze její vlastní zájmy".

10. Akcie developerské firmy Orco v září opustí pražskou burzu

Česko-lucemburská developerská společnost Orco Property Group stáhne své akcie z pražské burzy 22. září. Naposledy se s nimi bude na tomto trhu obchodovat 19. září. Oznámila to ve středu firma. S akciemi společnosti se na pražské burze obchoduje od roku 2005.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

V mexické poušti se objevila prasklina v zemi. Není se čeho bát, tvrdí vědci

V mexické poušti se na začátku srpna objevila bez zjevné příčiny kilometr dlouhá a čtyři metry hluboká prasklina v zemi. Podle vědců se nemusíme ničeho obávat, jedná se o "běžný projev destabilizace půdy". "Kdyby to byla seismologická zóna, byl by důvod k obavám, ale tohle je oblast s nízkou seismologickou aktivitou," říká Inocente Guadalupe Espinoza Maldonado, ředitel geologického oddělení na Sonorské univerzitě.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat