Co musíte ráno vědět (29. dubna)

Jak si v úterý vedly akciové trhy v Evropě a Spojených státech, čeho se neobává šéfka kyperské centrální banky a koho před televizními kamerami zpacifikovala vlastní matka? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý převážně zpevňovaly, cenné papíry Twitteru se propadly po výsledkovém faux pas

Americké akcie se krátce po začátku úterního obchodování propadly do červených čísel, ze ztrát se ale brzy oklepaly a vrátily se nad nulu. Pokles akcií technologické firmy Apple vyrovnal růst akcií farmaceutické skupiny Merck. Akcie sociální sítě Twitter zlevnily téměř o pětinu poté, co se na internetu objevily hospodářské výsledky firmy zhruba hodinu před koncem obchodování, ačkoli měly být zveřejněny až po uzavření burz. Trh nyní netrpělivě čeká na středeční výstup z dvoudenního zasedání americké centrální banky. Dow posílil o 0,4 % na 18 110,14 bodu a S&P 500 přidal 0,28 % na 2 114,76 bodu, zatímco technologický Nasdaq klesl o 0,1 % na 5 055,42 bodu. Index volatility VIX se snížil o 5,41 % na 12,41 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA vyskočil o osm bazických bodů na 2 %. V zelených číslech uzavřelo sedm z deseti hlavních sektorů. Dařilo se zejména akciím ze sektoru základních materiálů, finančním titulům a cenným papírům z odvětví veřejných služeb. Pod nulou v úterý zůstaly sektor cyklického spotřebního zboží, technologické odvětví a odvětví zdravotní péče.

Americké banky svými výsledky příjemně překvapily. Blýská se ve finančním sektoru na lepší časy?

Nemusíte souhlasit: Tři argumenty pro nákup amerických akcií

2. Evropské akcie v úterý odevzdaly část dubnových zisků kvůli výsledkové sezóně

Evropské akcie v úterý oslabily po dvou dnech zisků, a to především kvůli sektoru zdravotní péče a hospodářským výsledkům firem. Britský FTSE 100 odepsal 1,03 %, francouzský CAC 40 1,81 % a německý DAX 1,89 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal 1,49 %, všechny jeho sektory se pohybovaly v červených číslech v čele se sektorem zdravotní péče. Akcie na starém kontinentu prohloubily ztráty poté, co byla zveřejněna zpráva o spotřebitelské důvěře v USA, která v dubnu spadla na čtyřměsíční minimum. I přesto však evropské akcie za celý měsíc směřují k dvouprocentnímu zisku.

Čím hůře bude v Evropě a v Řecku, tím více na ně vsaďte

Kvantitativní uvolňování eurozónu nezachrání

3. Pražská burza v úterý ztratila procento, akcionáři O2 Czech Republic schválili dividendu a rozdělení společnosti

Index PX v úterý odepsal 0,99 % na 1 031,33 bodu. Akcie O2 C.R. oslabily o 3,51 %. Akcionáři na valné hromadě v úterý schválili dividendu ve výši 13 Kč na akcii, ale k dalšímu bodu programu, tedy rozdělení firmy, se před závěrem obchodování na pražské burze nestihli dostat. Rozdělení O2 na dvě firmy nakonec bylo schváleno až po deseti hodinách od začátku valné hromady. Největší objem obchodů v úterý zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie odepsaly 1,38 %. Na druhém místě se co do objemu umístila Komerční banka, která naopak zpevnila o 0,6 %, zatímco druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, odevzdala 0,47 %. Významnějšího zobchodovaného objemu dosáhly také cenné papíry pojišťovny VIG, které zlevnily o více než tři procenta, naproti tomu Unipetrol více než tři procenta připsal.

České akcie: Na co se (ne)těšit v začínající výsledkové sezóně

4. Očekávané události

Středu zahájí obchodní bilance Nového Zélandu, španělské maloobchodní tržby a rozhodnutí švédské centrální banky o měnové politice. Později se přidají indikátory důvěry v eurozóně, německá inflace, březnové privátní úvěry sledované Eurostatem a v USA reporty o zásobách ropy, počtu žádostí o hypotéku a rozjednaných prodejích domů. Údajem dne ale budou předběžná čísla o vývoji amerického HDP v prvním kvartálu doplněná o výdaje na osobní spotřebu. Večer skončí dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky. Změna měnové politiky Fedu se sice nečeká, trh ale vyhlíží jakékoli komentáře k dění v ekonomice a na to navázanému budoucímu zvyšování úrokových sazeb. Výsledky hospodaření vydají mimo jiné MasterCard, Time Warner, Eni, Volkswagen nebo Bank of China. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tsipras věří, že Řecko dosáhne dohody s věřiteli do 9. května

Dosažení dohody s věřiteli do 9. května je podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase možné. Pokud by se to nepodařilo, bude však prý nutné vypsat referendum. Předčasné volby naopak Tsipras v pondělním rozhovoru poskytnutém řecké televizní stanici Star TV vyloučil.

6. Šéfka kyperské centrální banky se neobává přelití krize z Řecka

Šéfka kyperské centrální banky Chrystalla Giorkatziová v úterý prohlásila, že se situace v Řecku a na Kypru vyvíjí různými směry, a tudíž se přelití krize z Řecka na Kypr neobává. Pevné vazby mezi finančními sektory se podle ní poslední dobou výrazně oslabily, což by mělo uklidnit investory, kteří se obávají vývoje v Řecku. "Finanční vývoj a nejistota v Řecku už Kypr nadále nijak výrazně neohrožují," prohlásila Giorkatziová. Podle ní se výnosy kyperských dluhopisů výrazně odchylují od výnosů řeckých bondů, což jasně ukazuje na to, že se obě země vyvíjejí jiným směrem.

7. Komodity zažívají druhý nejhorší roční propad cen za skoro 4 dekády

V 80. a 90. letech, kdy byly ceny komodit v postranním až medvědím trendu, nepřesáhl jejich roční propad 20 %. Po pádu Lehman Brothers ztratily komodity za rok polovinu hodnoty. Letos v dubnu index cen komodit ztrácel za rok zhruba 30 %. Otázkou zůstává, jaký scénář očekávat nyní. Jsou již ceny na dně nebo poblíž něj?

8. Fico: Slovensko požaduje od Enelu kompenzaci 492 milionů eur

Slovenská vláda požaduje od italského koncernu Enel coby majitele kontrolního podílu ve výrobci elektřiny Slovenské elekrárne kompenzaci 492 milionů eur za zrušený pronájem vodní elektrárny Gabčíkovo. Novinářům to v úterý řekl premiér Robert Fico. SE tento měsíc naopak oznámily, že za ztrátu kontraktu na provoz zmiňované elektrárny budou požadovat po Slovensku odškodné 588,2 milionu eur.

9. Ekonomika Spojeného království v prvním kvartálu expandovala nejpomalejším tempem od konce roku 2012

Ekonomika Spojeného království v prvním kvartálu podle předběžných dat expandovala nejpomalejším tempem od čtvrtého čtvrtletí roku 2012. Mezičtvrtletně se HDP zvýšil jen o 0,3 %, předpokládal se 0,5% růst po předchozím 0,6% růstu. Meziroční růst zpomalil na 2,4 % z předchozích 3 %, očekávalo se přitom mírnější zpomalení na +2,6 %.

10. Sentix: Skoro polovina investorů očekává odchod Řecka z eurozóny

Zhruba polovina investorů předpokládá, že Řecko během následujících 12 měsíců opustí eurozónu. Ukázaly to výsledky průzkumu německého institutu Sentix. Data podle agentury Reuters naznačují, že každý druhý investor příliš nevěří slibům udržet Atény v měnové unii.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pro jednoho z protestujících v Baltimoru si přišla jeho matka

Protesty v Baltimoru vyvolané úmrtím Freddieho Graye se v úvodu týdne vystupňovaly. Nejméně 15 policistů bylo v potyčkách s protestujícími zraněno a více než dva tucty lidí skončily ve vazbě. Pro jednoho z protestujících si však nepřišla policie, ale jeho vlastní matka.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat