Co musíte ráno vědět (29. srpna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách v Evropě i zámoří, jak bývalý předseda Fedu Ben Bernanke zpětně hodnotí rok 2008 a který světoznámý pár si konečně řekl "ano"? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně zlevnily, makrodata dění na Ukrajině nepřevážila

Americké akcie v úvodu čtvrtečního obchodování oslabovaly. Investoři se do nákupů odmítali pouštět v reakci na vyjádření ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, že jeho země čelí ruské invazi. Obavy investorů během dne alespoň zčásti opadly, k čemuž dopomohla mimo jiné i poměrně solidní makrodata. Příznivé údaje z americké ekonomiky ovšem u některých investorů vyvolávají obavy, že by tamní centrální banka mohla začít zvyšovat úrokové sazby dříve, než se dosud předpokládalo. Nejsledovanější akciové indexy se tak nad nulu nedostaly. Dow oslabil o 0,25 % na 17 079,57 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,17 % a po dvou dnech se vrátil pod 2 000 bodů, když uzavřel na 1 996,74 bodu, a technologický Nasdaq klesl o 0,26 % na 4 557,69 bodu. Oslabilo osm z deseti hlavních sektorů. Nedařilo se zejména akciím z odvětví základních materiálů, zlevnily ale i finanční tituly nebo cenné papíry z energetického sektoru. V zelených číslech naopak skončily sektor služeb a telekomunikační odvětví.

Které akcie nakoupit, než začnou růst sazby? Defenziva ztratí punc bezpečí

Proč Fed nemůže spustit QE4, ani když bude hrozit nová globální recese

2. Evropské akcie ve čtvrtek kvůli vyostření napětí na Ukrajině oslabily

Evropským akciím se ve čtvrtek nedařilo. Investory zneklidnila zejména pokračující eskalace napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, k čemž přispěla slova ukrajinského Petra Porošenka, že země čelí ruské invazi. Vyšším poklesům trhů však bránily sílící spekulace, že by Evropská centrální banka příští týden mohla představit konkrétní opatření na podporu evropského hospodářství. Britský FTSE 100 klesl o 0,36 %, německý DAX odepsal 1,12 % a francouzský CAC 40 ztratil 0,66 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,94 % na 3 164,44 bodu. Oslabily všechny hlavní sektory s výjimkou mediálního odvětví. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů, cenné papíry automobilek a finanční tituly.

Stanislav Kubáček (BXR): Evropská realitní periferie nabídne zajímavé výnosy, Afriku (zatím) raději nebrat

Akciový tip: Elektřině navzdory E.ON

3. Pražská burza ve čtvrtek krvácela, dolů ji stáhly bankovní tituly a akcie ČEZ

Index PX ve čtvrtek odepsal 1,69 % na 975,91 bodu. Nejčastěji obchodovanou akcií byla skupina ČEZ, která odepsala 1,77 %, velkého objemu však dosáhly i bankovní tituly. Komerční banka oslabila o 1,01 % a Erste Group Bank o 3,36 %.

Kromě mediální CME (+2,91 %) a developera Orco (+12,55 %) se významnější tituly pohybovaly pod nulou. Společnost Orco ve středu večer oznámila, že její akcie budou staženy z pražské burzy 22. září, naposledy se s nimi tedy bude obchodovat 19. září. Zároveň informovala o tom, že se dohodla na prodeji svého varšavského projektu Złota 44 za 63 milionů eur. Ve čtvrtek po konci obchodování na pařížské burze pak developer zveřejnil výsledky svého hospodaření za 1H2014. Firma uvedla, že jí v prvním pololetí letošního roku meziročně klesly tržby o 54 % na 16,8 milionu eur. Kvůli ztrátě kontroly nad bývalou Orco Germany (nynější GSG Group) se navíc propadla do čisté ztráty 63 milionů eur.

Ve čtvrtek ráno zveřejnily hospodářské výsledky hned tři společnosti, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze. Akcie Fortuny na zprávu o kvartálních číslech zareagovaly oslabením o 0,74 % a akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, který sice nenaplnil očekávání, ale zato potvrdil celoroční výhled, ztratily 1,40 %. Třetí reportující firmou byla likérka Stock Spirits, jejíž cenné papíry v reakci na představená data zlevnily o 2,38 %.

Nejvíce ve čtvrtek zlevnily akcie uhelné společnosti NWR (-4,84 %). Erste Group Bank na ně revidovala cílovou cenu na 0,75 Kč z 12 Kč a potvrdila své doporučení "prodat".

4. Očekávané události

Během posledního srpnového obchodního dne nás čeká záplava makrodat. Spojené státy zveřejní osobní příjmy a výdaje (odhad červenec: příjmy meziměsíčně +0,3 %, výdaje +0,2 %, index výdajů na osobní spotřebu PCE +0,1 %, červen: +0,4 %, +0,4 %, +0,2 %), index nákupních manažerů pro oblast Chicaga (odhad srpen: 56,4 bodu, červenec: 52,6 bodu) a finální data o spotřebitelské důvěře podle průzkumu Michiganské univerzity (odhad srpen: 80,5 bodu, flash srpen: 79,2 bodu, červenec: 81,8 bodu). Německo odhalí maloobchodní tržby (odhad červenec: meziměsíčně +0,1 % a meziročně +1,5 %, červen: meziměsíčně +1,3 % a meziročně +0,4 %) a Itálie celkovou nezaměstnanost (odhad červenec: 12,3 %, červen: 12,3 %), předběžnou inflaci (harm. EU, odhad srpen: meziměsíčně -0,1 % a meziročně -0,2 %, červenec: meziměsíčně -2,1 % a meziročně +/-0,0 %) a HDP za 2Q2014 (zpřesněný odhad; FLASH 2Q2014: mezikvartálně -0,2 % a meziročně -0,3 %). I eurozóna vydá podrobnosti o nezaměstnanosti (odhad červenec: 11,5 %, červen: 11,5 %) a předběžnou zprávu o inflaci (odhad srpen: meziročně +0,3 %, červenec: meziročně +0,4 %). Český statistický úřad přidá zprávu o vývoji HDP v druhém čtvrtletí (1Q2014: mezikvartálně +/-0,0 % a meziročně +2,6 %). V noci na pátek se trhy dočkají záplavy dat také z Japonska, které zveřejní údaje o nezaměstnanosti (odhad červenec: 3,7 %, červen: 3,7 %), inflaci (odhad červenec: meziročně +3,4 %, bez potravin +3,3 %, bez potravin a energií +2,3 %, červen: meziročně +3,6 %, bez potravin: +3,3 %, bez potravin a energií +2,3 %), maloobchodních tržbách (odhad červenec: meziměsíčně +0,3 % a meziročně -0,1 %, červen: meziměsíčně +0,4 % a meziročně -0,6 %) a průmyslové výrobě (FLASH, odhad červenec: meziměsíčně +1,3 % a meziročně -0,1 %, červen: meziměsíčně -3,4 % a meziročně +3,1 %).

Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem se vyostřuje

Rusko a Ukrajina se rychle blíží k přímému vyhlášení války. Poté, co proruští separatisté oznámili, že po jejich boku bojují Rusové, nabraly události rychlý spád. Separatisté se probojovávají jihovýchodní částí země a zabírají znovu místa, která předtím dobyla ukrajinská armáda. O tom, že se jim dostává pomoci, není pochyb. Kyjev potvrdil, že město Novoazovsk padlo do rukou rebelů a že se na dobytí pravděpodobně podíleli i ruští vojáci. Prezident Porošenko následně oficiálně oznámil, že Rusko provedlo invazi na Ukrajinu. Podle OSN kvůli konfliktu od dubna přišlo o život 2 220 lidí včetně 23 dětí.

6. Podle zpřesněného odhadu expandovala americká ekonomika ve druhém čtvrtletí více, než se čekalo

Podle zpřesněného odhadu expandovala americká ekonomika ve druhém čtvrtletí tempem 4,2 % anualizovaně, očekávala se revize na 3,9 % z předchozího odhadu 4 %. Osobní spotřeba vzrostla v souladu s prvním odhadem o 2,5 %, očekávala se přitom revize níže o 0,1 procentního bodu. Jádrová osobní spotřeba se zvýšila v souladu s odhady o 2 %. Největší zásluhu na tom měly investice, které byly nejsilnější za poslední dva roky.

7. Spotřebitelské ceny v Německu se podle předběžných dat v srpnu zvýšily 0,8 % meziročně (odhad: 0,8 %)

Spotřebitelské ceny v Německu se podle předběžných dat v srpnu v souladu s odhady zvýšily meziročně o 0,8 %, stejně jako v červenci. Meziměsíčně se podle předběžných údajů nezměnily, jak se očekávalo po 0,3% růstu v červenci.

8. Čínský baby boom se nekoná, páry nemají o druhé dítě zájem

Když čínská vláda na konci minulého roku oznámila, že uvolňuje politiku jednoho dítěte a že si nově budou moci druhého potomka pořídit také páry, v nichž je alespoň jeden z partnerů jedináčkem, zazářily oči nejen potomkůchtivým rodičům. Zaradovali se samozřejmě také investoři, pro které by bylo posílení další generace Číňanů vítanou podporou hovořící ve prospěch řady firem včetně výrobců dětské stravy nebo plen. Několik měsíců poté, co euforie investorů spekulujících na zvýšení čínské porodnosti dosáhla vrcholu, se ale dostavilo obrovské rozčarování.

9. Spotřebitelská důvěra v eurozóně v srpnu v souladu s předběžnými daty klesla

Ekonomická nálada v eurozóně se v srpnu mírně zhoršila. Index spotřebitelské důvěry klesl v souladu s odhady na -10 bodů (červenec: -8,4 bodu). Index sentimentu ve službách klesl na 3,1 bodu z 3,6 bodu v červenci (odhad: 3,5 bodu), index sentimentu v průmyslu se propadl na -5,3 bodu z -3,8 bodu v červenci (odhad: -4,5 bodu) a index sentimentu v ekonomice klesl na 100,6 bodu ze 102,1 bodu v červenci (odhad: 101,5 bodu).

10. Bernanke: Krize v roce 2008 byla nejhorší v historii

Bývalý šéf Fedu Ben Bernanke ve svém svědectví u soudu, který řeší záchranu AIG americkou vládou, jež vedla k propadu trhu v roce 2008, prohlásil, že září a říjen 2008 byly nejhorší finanční krizí ve světové historii. Jeho názor sdílí i bývalý ministr financí Timothy Geithner.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Brad a Angelina se konečně vzali

Hvězdný hollywoodský pár Brad Pitt a Angelina Jolie si konečně řekli své "ano". Stalo se tak podle zprávy jejich tiskového mluvčího minulou sobotu na francouzském zámku Miraval v přítomnosti rodiny a přátel.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat