Co musíte ráno vědět (3. března)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, co si myslí Fed o americké ekonomice a jak dopadl střet živého a robotického mazlíčka? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu kolísaly a hledaly směr, investoři čekají na páteční data z trhu práce

Americké akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly poté, co v úterý zaznamenaly nejlepší začátek měsíce za poslední více než tři roky. Investoři jsou obezřetní ohledně vývoje cen ropy a vyčkávají před pátečním zveřejněním klíčových dat z amerického trhu práce. Index Dow ve středu připsal 0,2 % na 16 899,32 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,41 % na 1 986,45 bodu a Nasdaq připsal 0,29 % na 4 703,42 bodu. Výnosy dluhopisů mírně rostly, výnos dvouletých vládních bondů USA se pohyboval kolem 0,84 % a výnos desetiletých dluhopisů se mírně zvýšil na 1,84 %. V plusu uzavřelo devět z deseti hlavních sektorů, dařilo se zejména energetickému sektoru a odvětví základních materiálů, mírně klesl sektor cyklického spotřebního zboží.

Akcie a američtí prezidenti: Mají trhy raději republikány, nebo demokraty?

Akcie jako vynikající volba. S inflací i bez

2. Evropské akcie ve středu převážně posilovaly, podpořily je zisky těžařů a bank

Evropské akcie zakončily středeční obchodování převážně v plusu díky oživení cen ropy. Nahoru burzám pomohli především těžaři a banky. Britský FTSE 100 odepsal ve středu 0,09 %, francouzský CAC 40 naopak připsal 0,41 % a německý DAX zpevnil o 0,61 %. Regionální STOXX Europe 600 v poslední hodině obchodování zamířil nahoru a seanci zakončil se ziskem 0,66 % na úrovni 340,97 bodu. Ceny ropy ve středečním obchodování mírně ožily, což podpořilo ropný sektor jako celek, byť jednotlivé tituly podávaly smíšené výkony. Ceny kovů ve středu rovněž zamířily vzhůru, a sektor základních materiálů díky tomu posílil o dvě procenta. Glencore připsala přes procento, Anglo American dokonce více než 4 %.

2016: Více ECB a méně Fedu, než jsme si mysleli

3. Pražská burza ve středu pokračovala v růstu, opět ji podpořily banky

Index PX ve středu zpevnil o 0,85 % na 879,32 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie posílily o 0,64 %. Na druhém místě se co do objemu umístila skupina ČEZ, jejíž cenné papíry přidaly 0,44 %, a třetím nejobchodovanějším titulem byla Erste Group Bank, která připsala 0,34 %. Dařilo se také tabákové společnosti Philip Morris ČR, která zpevnila o více než procento, pojišťovně VIG, jejíž cenné papíry připsaly přes 3 %, a likérce Stock Spirits, která zpevnila o 4 %. Klesly naopak akcie O2 C.R. (-0,2 %), oslabila i Pegas Nonwovens, a to o 0,13 %, a akcie Unipetrolu ztratily 0,54 %.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Co čeká od českých bank finanční ředitel České spořitelny?

4. Očekávané události

Čtvrtek bude ve světě opět patřit indexům nákupních manažerů, tentokrát za sektor služeb. Austrálie přidá výsledek obchodní bilance, Francie míru nezaměstnanosti od ILO a eurozóna data o maloobchodních tržbách. Odpoledne pak ve Spojených státech budou investoři sledovat údaje o počtu propuštěných zaměstnanců od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas, pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a dále údaje o produktivitě práce a nákladech na práci, data o podnikových objednávkách a zprávu od EIA o vývoji zásob zemního plynu. Hospodářskými výsledky den okoření v Evropě adidas, Continental, Koninklijke Ahold či Delhaize Group a v USA Costco Wholesale, Hewlett Packard Enterprise, Broadcom či Kroger. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Soukromý sektor v USA vytvořil v únoru více pracovních míst, než se čekalo

Soukromý sektor v USA vytvořil v únoru podle dat agentury ADP více pracovních míst, než se čekalo. V sektoru přibylo 214 tisíc míst, čekalo se jen 190 tisíc po předchozích 193 tisících (revidováno z 205 tisíc). Zpráva je dalším signálem, že trh práce v USA zůstává silný navzdory hospodářskému oslabení v zahraničí a výkyvům na finančních trzích.

6. USA sesadily Francii z postu hlavního obchodního partnera Německa

Francie v loňském roce poprvé za posledních 40 let přišla o pozici největšího obchodního partnera Německa, vystřídaly ji Spojené státy. Vyplývá to ze středečních údajů spolkového statistického úřadu. Podle agentury AFP stojí za tímto vývojem růst americké ekonomiky a slabší kurz eura.

7. ECB: Banky v eurozóně zvládají nízké úrokové sazby

Banky v eurozóně dobře zvládají negativní dopady mimořádně nízkých úrokových sazeb. Uvedl to ve středu člen vedení Evropské centrální banky (ECB) Benoît Cœuré. Dodal, že největší problémy evropského bankovního sektoru nejsou důsledkem uvolněné měnové politiky ECB.

8. Béžová kniha Fedu: Ekonomika USA stále expanduje, růst je ale nerovnoměrný

Ekonomická aktivita ve Spojených státech se v lednu a únoru dále zvyšovala, v jednotlivých oblastech a sektorech se ale situace značně lišila. Uvádí se to v pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky USA zvané Béžová kniha, kterou zveřejnila americká centrální banka (Fed).

9. NATO kritizuje ČR za nedostatek vojáků a investic do armády

Česko by v případě krize bylo schopné poskytnout Severoatlantické alianci mnohem menší vojenský příspěvek, než se od něj očekává. Páteřním útvarům české armády totiž chybí část vojáků a Praha dává málo peněz na stěžejní bojovou techniku. Podle středečního vydání deníku E15 dospěl k tomuto závěru výbor pro obrannou politiku a plánování NATO. Jeho členové ale ocenili závazek české vlády postupně zvyšovat vojenské výdaje na 1,4 % hrubého domácího produktu.

10. Růst těžby ropy v Rusku se po dohodě o zmrazení produkce zastavil

Růst těžby ropy v Rusku se v únoru zastavil a zůstal na lednovém maximu. Středeční vládní údaje naznačily, že Rusko je odhodláno dodržovat předběžnou dohodu o zmrazení těžby, kterou Moskva uzavřela s několika dalšími zeměmi. Ruský prezident Vladimir Putin poté uvedl, že domácí ropné firmy souhlasily s udržováním produkce na lednové úrovni po zbytek letošního roku. Cílem dohody o zmrazení těžby je podpořit ceny suroviny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak dopadlo setkání psa s robotem?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat