Co musíte ráno vědět (3. ledna)

Jak se v první seanci roku 2017 dařilo evropským burzám, kolik loni stály ČEZ odstávky jaderných elektráren a jakým tempem je zalidňována Země? To vše musíte ráno vědět.

1. Evropské trhy v pondělí uzavřely v plusu, v Británii a v USA se neobchodovalo

Evropské akciové trhy v úvodní seanci nového roku zpevnily, pomohla jim zejména lepší než očekávaná makrodata. Ve Spojeném království a v Rusku se kvůli státním svátkům neobchodovalo a zavřené zůstaly kvůli nahrazování volna i burzy za oceánem. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,49 % na 363,18 bodu, nejvyšší úroveň od prosince 2015. Povzbudilo jej zejména zveřejnění indexů nákupních manažerů. Finální prosincové ukazatele za zpracovatelský sektor trhy potěšily, neboť ve většině případů naplnily nebo překonaly očekávání analytiků. Index aktivity ve zpracovatelském sektoru eurozóny se v prosinci zvýšil na 54,9 bodu z 53,7 bodu v listopadu, a dosáhl tak nejvyšší hodnoty za posledních pět let. Údaje jsou příznivou zprávou zejména pro Evropskou centrální banku (ECB), která se prostřednictvím mimořádně uvolněné měnové politiky snaží podpořit hospodářský růst a inflaci v eurozóně. Francouzský akciový index CAC 40 v pondělí získal 0,41 % na 4 882,38 bodu a dosáhl nejvyšší úrovně za 13 měsíců. Německý index DAX si polepšil o 1,02 % na 11 598,33 bodu. Během seance se navíc německý benchmark vyšplhal až na 11 617,28 bodu, což je nejvyšší hodnota ukazatele od července 2015. Milánský index FTSE MIB, který loni kvůli problémům italských bank ztratil 10,2 %, v pondělí díky oživení bankovních akcií získal 1,7 % a vystoupil na maximum od loňského ledna.

V hledáčku investičního makléře: Airbus sází (nejen) na mladé trhy

Investiční tipy a triky na rok 2017: Sedm ostrých nábojů do vašeho portfolia

2. Pražská burza začala nový rok s mírným ziskem

Pražská burza v první seanci roku 2017 mírně vzrostla, když index PX zpevnil o 0,26 % na 924,04 bodu. Dařilo se akciím pojišťovny VIG a Erste Group Bank, výrazněji naopak ztratily Kofola ČeskoSlovensko a mediální CME. Zobchodováno bylo pouhých 101 milionů Kč. Nejobchodovanější byly v pondělí akcie energetické skupiny ČEZ, které klesly o 0,23 % na 429 Kč. V negativním pásmu dále skončily mediální společnost CME (-1,28 % na 65,75 Kč), nápojářská Kofola ČeskoSlovensko (-1,34 % na 362 Kč), textilka Pegas Nonwovens (-0,27 % na 766,90 Kč), petrochemický holding Unipetrol (-0,38 % na 183,10 Kč) a MONETA Money Bank (-0,12 % na 82,70 Kč). Dalším finančním titulům se naopak dařilo. Pojišťovna VIG zdražila o 1,2 % na 582,30 Kč, Komerční banka si připsala 0,24 % na 887,10 Kč a Erste Group Bank stoupla o 0,78 % na 764,10 Kč. Dobrým výsledkem se v pondělí mohli pochlubit také sázkařská společnost Fortuna (+0,93 % na 86,60 Kč), tabáková firma Philip Morris ČR (+0,71 % na 13 189 Kč), likérka Stock Spirits (+0,97 % na 57 Kč) a operátor O2 Czech Republic (+0,08 % na 260 Kč).

Průmyslová revoluce 4.0 pohledem ekonoma: Lidé se mohou v důsledku digitalizace a robotizace cítit ohrožení. Bude ještě někdo potřebovat práci?

3. Očekávané události

V noci na úterý Čína pošle na trh index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a dopoledne vyjde ve Francii předběžná inflační statistika za prosinec. Zprávu o vývoji spotřebitelských cen vydá i Německo, které doplní ještě zprávu z trhu práce. Index nákupních manažerů za zpracovatelský sektor vydá i Británie a Česko zveřejní bilanci státního rozpočtu za prosinec a celý rok 2016. Odpoledne vyjdu PMI za zpracovatelský sektor od společnosti Markit a institutu ISM ve Spojených státech a ukazatel na trh pošle také Kanada. USA se kromě toho pochlubí ještě statistikou výdajů ve stavebnictví. Obchodovat se v úterý nebude v Japonsku a na Novém Zélandu. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

4. Růst aktivity ve zpracovatelském sektoru eurozóny v prosinci zrychlil

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny v prosinci vzrostl na 54,9 bodu z 53,7 bodu v listopadu. Byl tak potvrzen prosincový rychlý odhad. Za růstem zpracovatelského sektoru společenství zemí platících eurem stály zejména Nizozemsko, Rakousko a Německo.

5. ČEZ loni podle analytiků kvůli nižší výrobě přišel o pět miliard korun

Kvůli nižší loňské výrobě v jaderných elektrárnách, než s jakou počítal plán, přišel ČEZ na provozním zisku zhruba o pět miliard korun. Vyplývá to z odhadů analytiků, které v pondělí oslovila ČTK. Výroba v Temelíně loni meziročně klesla o více než desetinu, v Dukovanech se snížila o 5,1 % a byla nejnižší za 28 let. Příčinou byly odstávky. Podle analytiků je takový výsledek alarmující. ČEZ se k těmto údajům vyjadřuje jen při čtvrtletní prezentaci výsledků.

6. Těžba ropy v Rusku loni stoupla, letos se čeká další růst

Těžba ropy v Rusku v loňském roce stoupla na 10,96 milionu barelů denně z předloňských 10,72 milionu. V samotném prosinci zůstala na listopadovém postsovětském maximu 11,21 milionu barelů denně. Vyplývá to z pondělních údajů ruského ministerstva energetiky. Letos počítá ministerstvo s dalším nárůstem celoroční těžby ropy, a to na 11,01 až 11,07 milionu barelů denně.

7. Írán povolil 29 zahraničním firmám ucházet se o ropné projekty

Írán vydal povolení pro 29 firem z více než desítky zemí, aby se ucházely o projekty v oblasti ropy a zemního plynu, které budou uděleny podle nového, méně restriktivního modelu nazvaného Iran Petroleum Contract (IPC). Uvedl to zpravodajský portál ministerstva ropného průmyslu.

8. Hodnota bitcoinu se po třech letech vrátila nad 1 000 dolarů

Hodnota kybernetické měny bitcoin se během pondělního obchodování poprvé za tři roky vyšplhala nad hranici 1 000 dolarů. Pokračuje tak v růstu poté, co loni posílila o 125 %.

9. Téměř třetinu korunových dluhopisů již drží zahraniční investoři

Více než 30 % českých státních dluhopisů v korunách již drží zahraniční investoři. V absolutní částce tak jde o 413 miliard z celkových 1,348 bilionu korun dluhopisů vydaných na domácím trhu. Vyplývá to z informací zveřejněných ministerstvem financí. Jde o rekordní úroveň podílu zahraničních držitelů státních dluhopisů, upozornil ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Na konci roku 2015 podíl činil 21,3 % a v prosinci 2014 byl 14,5 %.

10. Firmy z Číny loni investovaly do amerických podniků rekordních 45,6 miliardy USD

Čínské podniky loni investovaly do firem ze Spojených států rekordních 45,6 miliardy dolarů. Proti roku 2015 se investice zvýšily trojnásobně, vyplývá z údajů výzkumné společnosti Rhodium Group. Blížící se příchod Donalda Trumpa do Bílého domu ale podle investorů patří k faktorům, kvůli nimž je nepravděpodobné, že by se podobný výsledek opakoval i letos.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Z Afriky až na konec světa

Před zhruba sto tisíci lety se "hrstka" lidí rozutekla z Afriky do všech koutů světa. Dnes nás je zhruba 7,4 miliardy a růst populace v posledních desetiletích je alarmující.

Jak zalidňování planety v průběhu zmiňovaných tisíciletí probíhalo, si můžete prohlédnout na animaci Amerického přírodovědného muzea.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat