Co musíte ráno vědět (3. října)

Jakou bilanci vykázaly za uplynulý týden, měsíc a třetí čtvrtletí americké a evropské akcie, kdy Spojené království oficiálně zahájí proces, na jehož konci opustí Evropskou unii a jak vypadal odlet Baracka Obamy z rozloučení s bývalým izraelským prezidentem? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek přidaly necelé procento, v plusu skončily i za celý týden a čtvrtletí. V měsíčním horizontu se ale hlavní indexy na směru neshodly

Americké akcie v pátek ožily a jejich hlavní indexy získaly téměř procento. Wall Street se vydala vzhůru díky finančnímu sektoru, který podpořilo prudké oživení akcií Deutsche Bank jako důsledek ústupu obav z jejího pádu. Index Dow v pátek stoupl o 0,91 % na 18 308,15 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,8 % na 2 168,27 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,81 % na 5 312 bodů. Index volatility VIX klesl o 5,21 % na 13,29 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 1,596 %. Nejvýrazněji v pátek stouply sektor necyklického spotřebního zboží, energetické odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží. Nedařilo se sektoru veřejných služeb a telekomunikačnímu odvětví. Za celý týden všechny tři hlavní akciové indexy mírně posílily, a vykázaly tak již třetí týden růstu po sobě. Dow od minulého pátku přidal 0,26 %, S&P 500 0,16 % a Nasdaq Composite 0,12 %. Od konce srpna index Dow klesl o 0,5 % a S&P 500 se snížil o 0,12 %, zatímco Nasdaq Composite vzrostl o 1,89 %. Za třetí čtvrtletí Dow získal 2,1 %, S&P posílil o 3,3 % a Nasdaq Composite přidal 9,7 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie zakončily kvartál růstem, nervozita ale bublá pod pokličkou

Naděje pro ty, kdo mají strach o amerického akciového býka: Bez recese medvěd nevyhraje!

2. Evropské akciové trhy v pátek uzavřely převážně v plusu, za celý týden však ztratily

Evropské akcie se v závěru páteční seance vymanily z negativního pásma a většina hlavních indexů uzavřela obchodování v mírném plusu. Sentiment investorů ovlivňovaly zejména německé banky, které i přes páteční zisky nadále vyvolávají nejistotu na světových trzích. Regionální index STOXX Europe 600 si v pátek připsal 0,06 %, za celý týden však ztratil 0,7 % (září: -0,53 %, 3Q2016: +3,95 %). Britský FTSE 100 klesl o 0,29 % a za celý týden odepsal 0,2 % (září: +1,1 %, 3Q2016: +6,02 %), francouzský CAC 40 zpevnil o 0,1 %, za týden ale spadl o 0,9 % (září: -0,21 %, 3Q2016: +4,97 %) a německý index DAX vzrostl o 1,01 %, za celý týden ovšem 1,09 % odevzdal (září: -1,38 %, 3Q2016: +8,58 %). Akcie Deutsche Bank po zahájení pátečního obchodování prudce oslabily a vůbec poprvé se ocitly pod hodnotou deset eur. Pokles zapříčinily zprávy, že hedgeové fondy ve Spojených státech omezily své obchody s bankou kvůli hrozbě vysoké pokuty, které Deutsche Bank čelí v USA. Odpoledne se však banka odrazila od pomyslného dna a nejen, že ztrátu vymazala, ale díky zprávě, že americké ministerstvo spravedlnosti s ní jedná o výrazně nižší pokutě, si nakonec připsala 6,39 %. V mínusu uzavřela i německá banka Commerzbank. Ta v minulých dnech oznámila, že součástí jejího restrukturalizačního plánu bude i zrušení 9 000 pracovních míst, což se podepsalo i na pátečním snížení cílové ceny jejích akcií analytiky britské banky HSBC. Commerzbank v průběhu seance odepisovala až 4 %, odpolední rally Deutsche Bank jí ale pomohla ztrátu snížit na 1,21 %.

Další banka vyhlíží větší fiskální podporu ekonomiky. Tištění peněz ale podle Citigroup bude pokračovat

Globální ekonomika roste, ale nezrychluje. Nastoupí po centrálních bankách vlády s fiskálními stimuly?

3. Pražská burza v pátek přišla o více než procento, podobně oslabila i za celý týden

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční zisk necelého procenta a index PX se propadl o 1,26 % na 863,58 bodu. Dolů burzu táhly akcie Monety Money Bank, které tak reagovaly na zprávu, že společnost GE Capital ve čtvrtek prodala čtvrtinu jejích akcií. Objem obchodů s akciemi v Praze v pátek dosáhl více než trojnásobku ročního průměru. Více než dvě třetiny připadly na Monetu Money Bank. Páteční objem obchodů s Monetou 1,3 miliardy Kč byl podle burzy druhý největší od zahájení obchodování s touto emisí počátkem května, kdy byly zobchodovány akcie za více než 1,9 miliardy Kč. Banka na sebe poutala pozornost díky zprávě, že firma GE Capital prodala 24,5 % jejích akcií institucionálním investorům za 9,4 miliardy Kč, což znamená, že za jednu akcii Monety obdržela 75 Kč. V držení GE nadále zůstává asi 18 % akcií banky. Proti čtvrteční závěrečné ceně akcií Monety na pražské burze jde o téměř 7% diskont. V pátek akcie Monety Money Bank zlevnily o 4,61 % na 76,60 Kč. Nedařilo se ani dalším finančním titulům. Komerční banka klesla o 0,86 % na 832,30 Kč, Erste Group Bank zlevnila o 0,97 % na 704,70 Kč a pojišťovna VIG přišla o 0,81 % na 478 Kč. Výraznou ztrátu zaznamenala rovněž energetická skupina ČEZ, jež oslabila o 1,83 % na 428,60 Kč. Více než 1,5 % odevzdala také mediální společnost CME, která ztratila 1,6 % na 55,30 Kč. V zelených číslech se v pátek udrželi operátor O2 Czech Republic (+0,39 % na 233,70 Kč), likérka Stock Spirits (+1,78 % na 51,50 Kč), petrochemický holding Unipetrol (+0,53 % na 181,40 Kč) a sázková kancelář Fortuna (+0,34 % na 87,80 Kč). Od minulého pátku index PX klesl o 1,2 %. Největší týdenní růst zaznamenaly akcie Tatry Mountain Resorts, nejhůře se naopak dařilo cenným papírům Monety.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jak se připravit na konec intervencí ČNB na trhu s korunou?

Totální digitalizace a Česko: Naskočíme na disruptivní vlnu, nebo nás zavalí?

4. Očekávané události

Celé pondělí bude patřit indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Ukazatele vyjdou v noci na pondělí v Asii, dopoledne v Evropě a odpoledne také ve Spojených státech. Kromě PMI budou investoři na starém kontinentu vyhodnocovat ještě zprávu o vývoji zadlužení Itálie a bilanci českého státního rozpočtu a v USA vyjdou také údaje o stavebních výdajích a zpráva o srpnových prodejích aut. Trhy v Německu a Číně zůstanou kvůli státním svátkům zavřené. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Britská premiérka Mayová: O vystoupení z EU požádáme do konce března 2017

Británie spustí článek 50 unijní smlouvy ohledně vystoupení z Evropské unie do konce března 2017. Řekla to v neděli britská premiérka Theresa Mayová v rozhovoru pro BBC. Po spuštění procesu bude následovat dvouletá lhůta určená na vyjednávání podmínek odchodu Spojeného království z Evropské unie.

6. AFP: Deutsche Bank svitla naděje, USA s ní jednají o pokutě 5,4 miliardy USD

Americké ministerstvo spravedlnosti jedná s německou Deutsche Bank v případu prodeje hypotečních cenných papírů z minulého desetiletí o pokutě ve výši 5,4 miliardy dolarů. Agentuře AFP to v pátek sdělil informovaný zdroj, podle něhož se obě strany blíží urovnání sporu. Byla by to podstatně nižší částka, než Washington ještě nedávno požadoval. Berlím zprávu zatím nechce komentovat.

Problémy Deutsche Bank ve 13 grafech: Blíží se událost typu krachu Lehman Brothers?

7. Trump prý možná 18 let neplatil daně z příjmu

Podnikání současného kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa vykázalo v roce 1995 tak velkou ztrátu, že je možné, že v dalších 18 letech Trump neplatil žádné daně z příjmu. V sobotu to napsal deník The New York Times. Štáb republikánského uchazeče o Bílý dům zprávu deníku odmítl a obvinil list, že pracuje pro Trumpovu soupeřku Hillary Clintonovou. Trumpův štáb zároveň uvedl, že kandidát zaplatil stovky milionů dolarů na jiných daních.

8. Tisíce Indů přiznaly nelegální výdělky za 9,5 miliardy dolarů

Desítky tisíc Indů využily příležitosti, kterou jim dala vláda, a přiznaly nelegálně vydělané peníze či nezdaněné výdělky v hodnotě 9,5 miliardy dolarů. Držitelé nelegálních příjmů mohli své jméno očistit tím, že zaplatili daň, poplatek a penále ve výši 45 %. Tím se vyhnuli stíhání, uvedla agentura AP.

9. Operace v Sýrii prý stála Rusko 58 miliard rublů

Válečné tažení v Sýrii, trvající právě rok, stálo Rusko nejméně 58 miliard rublů (asi 22 miliard Kč). Odhadl to ruský podnikatelský list RBK na základě zveřejněných údajů ministerstva obrany a ruské vlády. Hlavní část nákladů připadla na nálety bombardérů a střely s plochou dráhou letu. Analytik Ruslan Puchov se již dříve vyjádřil, že odhady nákladů na válečné operace představují v podání médií jen přibližná čísla. Sám považuje náklady na tažení v Sýrii za "velmi umírněné", protože "série manévrů během roku stojí více".

10. OPEC v září zvýšil těžbu ropy na rekordních 33,6 milionu barelů denně

Členské země Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvýšily v září svou celkovou těžbu na nový rekord. Páteční zpráva agentury Reuters, založená na údajích z přepravy a informacích zdrojů z ropného odvětví, odhadla zářijovou produkci na 33,6 milionu barelů denně proti srpnové dosud rekordní úrovni 33,53 milionu.

BONUS

Bille, spěcháme!

O víkendu se v Izraeli na pohřbu bývalého izraelského premiéra a prezidenta Šimona Perese sešly špičky světové politiky. Po vzpomínkové akci se odehrál poněkud komický odlet amerického prezidenta Baracka Obamy. Svého předchůdce v úřadu Billa Clintona musel do prezidentského speciálu Obama doslova nahánět.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat