Co musíte ráno vědět (30. června)

Jak si akcie vedly předposlední den prvního pololetí, z čeho je smutno šéfovi Evropské komise a jak zpívá americký prezident? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí spláchla řecká tsunami, S&P 500 se od začátku roku propadl pod nulu

Americké akcie se v úvodu týdne připojily k poklesu světových burz, za nímž stojí eskalace řecké dluhové krize. Propad trhů v USA byl nicméně mírnější než v Evropě, kde indexy odepsaly až čtyři procenta. Dow odepsal 1,95 % na 17 596,35 bodu, S&P 500 klesl o 2,09 % na 2 057,64 bodu a Nasdaq uzavřel se ztrátou 2,4 % na 4 958,47 bodu. Index volatility VIX vyskočil takřka o 35 % na 18,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl přibližně o 15 bazických bodů na 2,324 %. V mínusu skončilo v úvodu týdne všech deset hlavních sektorů. Nejvíce zlevnily finanční tituly, akcie z odvětví cyklického spotřebního zboží a cenné papíry technologických podniků. Index S&P 500 se od začátku roku propadl pod nulu, když nyní klesá o 0,06 %. Dow od začátku ledna ztrácí 1,27 %, zatímco Nasdaq je stále 4,7 % v plusu.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Jako kdyby se zkraje léta nechumelilo

S&P 500: Skončí už přešlapování na místě?

2. Evropské akcie v pondělí zasáhla výprodejová vlna, situace Řecka začíná být kritická

Evropské akciové trhy v pondělí postihly výprodeje kvůli eskalaci dluhové krize v Řecku. Vláda se s mezinárodními věřiteli nedohodla ani o víkendu, ohlásila kapitálové kontroly a na týden uzavřela banky. Řecké akcie se výplachu vyhnuly, aténská burza totiž zůstala zavřená, ostatní evropské burzy ale dostaly přímý zásah. Britský FTSE 100 odepsal 1,97 %, francouzský CAC 40 3,74 % a německý DAX, který do nového týdne vstoupil více než 4% poklesem, nakonec odevzdal 3,56 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 2,69 %, když se všechny jeho sektory pohybovaly hluboko v mínusu v čele s bankami a automobilkami. Index DJ EURO STOXX 50 seanci uzavřel se ztrátou 4,21 % na 3 468,90 bodu. "Tsipras potřebuje destabilizovat trhy, aby na Brusel zatlačil a pokusil se ho zlomit," tvrdí Art Cashin z UBS. "Investoři jsou nervózní, z útesu nicméně zatím nespadli."

Akcie pohledem technické analýzy: Spojené státy čeká stagnace, v Evropě je sentiment nepříznivý

Názor experta: Stáhne Řecko ke dnu zbytek evropské periferie? Atény darovaly lekci ostatním dlužníkům

3. Pražská burza v úvodu týdne následovala evropské trhy do červených čísel

Index PX v pondělí odepsal 2,3 % na 972,50 bodu. Burzu dolů stahovaly především banky, které byly nejslabším sektorem v celé Evropě. Erste Group Bank zahájila pondělní obchodování 7% poklesem, v průběhu dne se jí ale podařilo část ztrát smazat a seanci zakončila slabší o 3,89 %. Komerční banka rovněž zahájila týden v červených číslech, během dne se nicméně přehoupla i do zisku, který ovšem v závěrečné aukci zase odevzdala a den zakončila se ztrátou 0,57 %. Akcie skupiny ČEZ oslabily o 1,4 % navzdory zvýšení doporučení od Fio banky na "kupovat" z "neutral". Na pražské burze zlevnila naprostá většina titulů, v plusu se udržely jen akcie uhelné firmy NWR a likérky Stock Spirits. Na nule skončily cenné papíry skupiny Pivovary Lobkowicz.

Akcie v Praze jako levná příležitost? Ne tak docela, v posledních týdnech se ale objevil zajímavý tip

4. Očekávané události

V úterý se investoři nudit nebudou. V Japonsku vyjdou ráno statistiky zahájené výstavby, stavebních objednávek a produkce aut. Německo přidá maloobchodní tržby a důležité údaje o vývoji nezaměstnanosti. Francie doplní index výrobních cen a ukazatel spotřebitelských výdajů. V ČR vyjde finální zpráva o vývoji HDP v prvních třech měsících roku. Data o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí přijdou i ze Spojeného království, kde budou investoři sledovat ještě vývoj investic tamních podniků a výsledek běžného účtu, s nímž přijde i Španělsko. Itálie záplavu dat doplní statistikou nezaměstnanosti a zprávou o inflaci a Řecko indexem výrobních cen a maloobchodními tržbami. Hodinu před polednem vyjdou statistika nezaměstnanosti a index spotřebitelských cen za celou eurozónu. Odpoledne se ponese v duchu kanadského HDP a amerického indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru pro oblast Chicaga, indexu cen domů S&P/Case-Shiller a údajů o spotřebitelské důvěře od organizace Conference Board. Řecko podle posledních informací opravdu nesplatí MMF zhruba 1,6 miliardy eur. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tsipras požádal Junckera o krátké prodloužení záchranného programu. Reuters tvrdí, že Řecko do úterý platbu MMF nepošle

Řecký premiér Tsipras prý v pondělí požádal šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera o krátké prodloužení záchranného programu, aby mělo Řecko čas zorganizovat referendum. Dřívější žádosti o podobné prodloužení byly zamítnuty. Agentura Reuters posléze napsala, že Řecko neuhradí MMF splátku 1,6 miliardy eur. Šéfka MMF Christine Lagardeová tento měsíc řekla, že pokud Řecko peníze do konce měsíce nepošle, bude to znamenat platební neschopnost země.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. Juncker: Z toho, co Evropa viděla na sobotních jednáních, je mi smutno. Grexit pro mě nikdy nebude žádoucí alternativou

Jean-Claude Juncker v pondělí vystoupil s projevem v Bruselu. Prohlásil, že Evropa může správně fungovat pouze tehdy, pokud se jednotlivé země budou snažit překonat své odlišnosti skrze dialog, a že je potřeba myslet na to, že eurozónu tvoří 19 demokratických států. Zároveň uvedl, že doufá, že těchto 19 států ji bude tvořit i nadále, protože stále existuje naděje, že bude ohledně Řecka uzavřena dohoda.

Agentura Standard & Poor's opět srazila úvěrový rating Řecka

7. Rusko nabídne Ukrajině slevu na dodávky plynu

Rusko nabídne Ukrajině slevu na dodávky plynu ve třetím čtvrtletí 40 dolarů na 1 000 metrů krychlových. Oznámil to v pondělí ruský premiér Dmitrij Medveděv. Cena za dodávky by tak měla činit 247 dolarů za 1 000 metrů krychlových, což je zhruba stejně, jako platí Ukrajina nyní.

Ruský ministr zahraničí prý chápe politiku řeckého premiéra

8. Inflace v Německu v červnu předběžně zpomalila na 0,1 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v červnu podle předběžných údajů zpomalilo výrazněji, než se čekalo. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie se inflace snížila na 0,1 % z květnových 0,7 %. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který v pondělí zveřejnil spolkový statistický úřad.

9. Ukazatel ekonomického sentimentu v eurozóně v červnu mírně klesl

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem v červnu zůstala beze změny. Index spotřebitelské důvěry stagnoval v souladu s předběžnými daty na -5,6 bodu. Důvěra v průmyslu se zhoršila, naopak ve službách se mírně zlepšila. Index důvěry v průmyslu klesl na -3,4 bodu z -3 bodů v květnu (čekala se stagnace) a index důvěry ve službách se zvýšil na 7,9 bodu ze 7,8 bodu (odhad: 8 bodů). Ukazatel ekonomického sentimentu klesl na 103,5 bodu, čekala se stagnace na 103,8 bodu. Index podnikatelského klimatu v červnu nečekaně spadl na 0,14 bodu z 0,28 bodu v květnu, trh očekával jen mírný pokles na 0,27 bodu.

10. Řecko možná získá bankrotujícího kumpána. Portoriko vyhlašuje dluhovou pohotovost

Tento týden by mohlo dojít k velmi neobvyklé ekonomické události - hned dva suverénní státy by mohly vyhlásit bankrot. Prvním je samozřejmě dlouho omílané Řecko. A druhým? Portoriko. Ostrovní stát vstoupil na světovou bankrotovou scénu stylově - článkem v New York Times. Guvernér Portorika Alejandro García Padilla novinám řekl, že země zkrachuje, pokud nedokáže splatit dluh 72 miliard USD.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Prezident Obama zazpíval při smuteční řeči za oběti střelby v kostele v Charlestonu

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat