Co musíte ráno vědět (30. května)

Jak zakončily týden světové akciové trhy, o čem se v pátek rozpovídala Janet Yellenová a v neděli Jiří Rusnok a jak konkuruje Disneylandu čínský miliardář? I to musíte zkraje týdne vědět.

1. Americké akcie v pátek obnovily růst, za celý týden stouply hlavní indexy o 2 až 3,5 %

Americké akcie zahájily páteční seanci opatrným růstem a v plusu se držely celý den. V druhé polovině obchodování hlavní indexy ustály i projev šéfky Fedu Janet Yellenové, která během vystoupení na Harvardově univerzitě řekla, že by banka měla brzy opatrně zvýšit úrokové sazby. Pozornost trhy věnovaly i revidované zprávě o vývoji americké ekonomiky na začátku letošního roku. Dow v pátek stoupl o 0,25 % na 17 873,22 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 0,43 % na 2 099,06 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 0,65 % na 4 933,50 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,31 % na 13,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,851 %. V plusu skončilo v pátek osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektorům cyklického a necyklického spotřebního zboží a technologickému odvětví. Pod nulou skončily sektor základních materiálů a energetické odvětví a jen minimálně stouplo telekomunikační odvětví. Od pondělí do pátku Dow přidal 2,13 %, S&P 500 vzrostl o 2,28 % a Nasdaq Composite přidal 3,44 %. Pro index Dow jde o nejlepší týden od týdne do 18. března, a pro S&P 500 dokonce od týdne do 4. března.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci se vyšších sazeb nebojí

Celkem nenápadný ropný býk

2. Evropské akcie zakončily pátek vzestupem. Ve výrazném plusu skončily i za celý týden

Páteční obchodování na evropských trzích se neslo ve znamení očekávání vyjádření šéfky Fedu Janet Yellenové směrem k případnému zvýšení úrokových sazeb. Přesto - a i přes částečný pokles cen ropy - se indexy velkých akciových trhů západní Evropy zmohly na zakončení seance v pozitivním pásmu. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil páteční obchodování v černých číslech, když si připsal 0,21 %. Za celý týden posílil o 3,44 %.

Daimler vynaloží tři miliardy eur na snížení emisí naftových aut

Co k tomu říct: Centrálním bankám není rozumět, uznal hlavní ekonom Bank of England

3. Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden ale připsala téměř dvě procenta

Pražská burza v pátek stagnovala. Index PX sice klesl, ale jen o 0,09 % na 890,47 bodu. Dařilo se akciím společnosti ČEZ, naopak většina finančních titulů skončila v mínusu. Cenné papíry polostátní energetické společnosti ČEZ posílily v pátek o 2,55 % na 443 Kč. Z menších emisí se dařilo například mediální firmě CME. Akcie majitele televize Nova posílily skoro o pět procent na 59,20 Kč. Jediným bankovním titulem, který na pražské burze v pátek zaznamenal růst, byla MONETA Money Bank. Cena jejích akcií nepatrně stoupla na 76 Kč. Naproti tomu cenné papíry Komerční banky odepsaly 1,65 % na 960 korun. V červených číslech zakončila obchodování rovněž bankovní skupina Erste, její akcie zlevnily skoro o půl procenta na 662,20 Kč. Nedařilo se ani akciím pojišťovny VIG, které zlevnily o 1,29 % na 529,10 Kč. Z nefinančních institucí oslabil například Philip Morris ČR. Akcie kutnohorského výrobce cigaret odepsaly přes dvě procenta na 12 480 korun. V minusu byl i Unipetrol, který se potýká s výpadkem výroby v kralupské rafinérii. Akcie petrochemického holdingu na to reagovaly poklesem o téměř procento na 174,10 Kč. Za celý týden index PX přidal 1,75 %. Nejvíce oslabily akcie výrobce cigaret Philip Morris ČR, naopak největší růst zaznamenaly akcie bankovní skupiny Erste.

4. Očekávané události

Kvůli státním svátkům v USA a Spojeném království lze v pondělí očekávat slabší aktivitu na trzích. Z makroekonomických dat vyjdou například japonské maloobchodní tržby, index ekonomické důvěry v eurozóně, německá a španělská inflace, sada údajů z portugalské ekonomiky (spotřebitelská a podnikatelská důvěra, maloobchodní tržby a průmyslová výroba) nebo řecký HDP. Kalendář výsledkové sezóny se uzavírá, údaje zveřejní spíše menší firmy. O udržitelnosti veřejných financí v Berlíně na konferenci promluví německý ministr financí Wolfgang Schäuble, na mezinárodní konferenci v Soulu přednese projev šéf saintlouiského Fedu James Bullard. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Yellenová: Fed by měl brzy opatrně zvýšit úrokové sazby

Americká centrální banka by v příštích měsících měla opatrně zvýšit úrokové sazby, protože stav amerického hospodářství se zlepšuje. V pátek to během vystoupení na Harvardově univerzitě řekla šéfka centrální banky Janet Yellenová. Její slova dále zvýšila pravděpodobnost brzkého přitvrzení dosud výrazně uvolněné měnové politiky.

6. ČNB bude podle Rusnoka pod jeho vedením méně euroskeptická

Česká národní banka bude pod vedením Jiřího Rusnoka méně euroskeptická, ale zachová si kritický pohled na fungování měnové unie. Rusnok, kterého ve středu jmenoval prezident Miloš Zeman guvernérem ČNB, to v neděli řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Dále zmínil, že preferuje, aby se ČNB snažila ohlásit konec devizových intervencí předem. V případě extrémní rozkolísanosti trhu by si ale i pak měla vyhradit možnost zásahu.

Rusnok: Guvernér ČNB by mohl mít jen jediný mandát, a to na 8 či 9 let

7. Japonský premiér plánuje odložit zvýšení daně z obratu

Japonský premiér Šinzó Abe hodlá odložit plánované zvýšení daně z obratu o dva a půl roku až do října 2019. Uvedl to podle agentury Reuters nejmenovaný vládní činitel. Bylo by to už podruhé, kdy by vláda plánované zvýšení daně odložila. Daň z prodeje má podle současných plánů stoupnout od jara 2017.

8. Putin a Tsipras podepsali sérii dohod o vzájemné spolupráci

Ruský prezident Vladimir Putin a řecký premiér Alexis Tsipras v pátek v Aténách uzavřeli sérii dohod o vzájemné spolupráci, mimo jiné v oblasti investic, vědy, školství, turismu a obnovitelných zdrojů. Podle řecké agentury APE-MPE (AMNA) rovněž podepsali politickou deklaraci ohledně řecko-ruského dialogu o mezinárodních a regionálních otázkách společného zájmu.

9. G7 považuje odchod Británie z EU za riziko pro globální růst

Odchod Spojeného království z Evropské unie by mohl představovat "nové vážné riziko pro růst světové ekonomiky". Upozorňuje na to závěrečné prohlášení z dvoudenního summitu skupiny velkých světových ekonomik G7, který v pátek skončil v japonské Ise-Šimě. Referendum o EU se v Británii bude konat 23. června.

10. Ukrajina tvrdí, že ji Rusko dotlačilo ke sporné půjčce hrozbami

Ukrajina v pátek britskému soudu předložila svou obhajobu ve sporu s Ruskem ohledně nesplaceného dluhu. Rusko v únoru Ukrajinu zažalovalo kvůli nesplacení dluhopisů v hodnotě tří miliard dolarů. Podle ukrajinské obhajoby je ale původní dohoda o půjčce neplatná, protože Moskva k ní Kyjev přiměla "hrozbami a nátlakem".

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Čínský miliardář otevřel zábavní park. Chce konkurovat Disneylandu

Konglomerát nejbohatšího Číňana Wanga Ťien-lina otevřel v sobotu zábavní park, který má být podle jeho představ přímou konkurencí americkým Disneylandům. Učinil tak jen několik týdnů před otevřením původního parku společností Disney v Šanghaji. Zábavní park Wangova impéria Dalian Wanda Group vznikl ve městě Nan-čchang, které leží 600 kilometrů západně od Šanghaje. Rozkládá se na dvou kilometrech čtverečních a kromě nákupního střediska jsou v něm interaktivní kina, horské dráhy a další atrakce. Ročně chce přilákat 10 milionů návštěvníků. Pro čínský konglomerát to je další expanze v zábavním průmyslu v poslední době. Podnik v březnu oznámil koupi dalšího amerického řetězce kin a v lednu, že za zhruba 3,5 miliardy dolarů převezme americkou filmovou produkční společnost Legendary Entertainment, která stála za filmy jako Jurský svět nebo Godzilla.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Štěpán Křeček, BH Securities)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat