Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak si ve čtvrtek vedly burzy v Evropě a Spojených státech, k jakému kroku přistoupila Čína a jak si stojí Daniel Craig v porovnání s ostatními Bondy? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily, růst ekonomiky USA ve třetím kvartálu nenaplnil očekávání

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek celkově mírně oslabily. Reagovaly tak mimo jiné na nejnovější údaje o ekonomickém růstu v USA a výsledek zasedání měnového výboru americké centrální banky. Podle některých analytiků by Fed mohl sáhnout k prvnímu zvýšení úrokových sazeb po téměř deseti letech už na svém prosincovém zasedání. Index Dow odepsal 0,13 % na 17 755,80 bodu, S&P 500 klesl o necelý bod na 2 089,41 bodu (-0,04 %) a Nasdaq Composite ztratil 0,42 % na 5 074,27 bodu. Na zelené nule zakončil seanci sektor energetiky, ostatní odvětví byla v mínusu v čele se sektory základních materiálů, zdravotní péče a financí. Index volatility VIX vzrostl o 1,95 % na 14,61 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o sedm bazických bodů na 2,173 %.

Fed tu není od toho, abyste mu rozuměli

Medvědí trh se blíží, varuje zkušený investor

2. Evropské trhy ve čtvrtek stahovaly dolů akcie bank a těžařů

Evropské akcie ve čtvrtek umazaly část zisků z prozatím nejúspěšnějšího měsíce od roku 2009 kvůli bankám a těžařům. Britský FTSE 100 ztratil 0,65 %, francouzský CAC 40 0,10 % a německý DAX 0,29 %. Regionální Stoxx Europe 600 odevzdával těsně před koncem obchodování 0,2 %, dolů ho stahovaly především akcie bank a těžařů. V závěru seance však ještě povyskočil nahoru, a uzavřel tak jen 0,03 % pod nulou. Banky dolů vedly Deutsche Bank a Barclays, které ve čtvrtek zveřejnily neuspokojivé hospodářské výsledky, a těžaře stahovaly dolů cenné papíry firem Rio Tinto a BHP Billiton poté, co analytici z Liberum Capital doporučili tyto tituly prodávat. Na akcie těžařů měly navíc nepříznivý vliv i klesající ceny komodit, které reagovaly na posilující dolar po zasedání americké centrální banky.

Rusko jako ráj pro investory? Má to háček

3. Pražská burza neudržela úvodní zisky a zakončila čtvrtek v červených číslech

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,19 % na 979,47 bodu. Více než polovinu zobchodovaného objemu zastupovaly akcie Komerční banky, které oslabily o dvě procenta. Erste Group Bank ztratila 0,33 %. Pokles bankovních emisí vyvažovala skupina ČEZ, jejíž akcie posilovaly o více než dvě procenta. O2 C.R., která zahájila čtvrteční obchodování více než 3% ziskem, zakončila den na zelené nule a tabáková Philip Morris ČR připsala procento.

4. Očekávané události

V noci na pátek odtajní Japonsko index spotřebitelských cen, míru nezaměstnanosti, údaje o výdajích domácností, stavebních objednávkách a započaté výstavbě a čísla o produkci aut. Trhy se navíc dozví výsledek zasedání japonské centrální banky a zvažovat budou také zaktualizovaný ekonomický výhled banky. Dopoledne vyjdou v eurozóně míra nezaměstnanosti a inflační data, která zveřejní i Španělsko. Také Itálie odtajní inflační data a míru nezaměstnanosti a přidá ještě index výrobních cen. Řecko na trh pošle výsledek maloobchodních tržeb a odpoledne vyjde v zámoří statistika osobních příjmů a výdajů včetně jádrových výdajů na osobní spotřebu, preferovaného inflačního ukazatele Fedu. Sledovat trhy budou také americkou zprávu o nákladech na práci, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga a finální říjnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a pozornost budou věnovat i slovům šéfa sanfranciské pobočky Fedu Johna Williamse a výsledkům Chevronu a ExxonMobilu v USA, BNP Paribas, Anheuser-Busch InBev, Royal Bank of Scotland a Airbusu v Evropě a Toshiby v Japonsku. V noci na sobotu Čína vydá index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i mimo něj. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. října

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika ve třetím kvartálu zpomalila o něco více, než se čekalo

Americká ekonomika ve třetím kvartálu expandovala podle předběžných dat méně, než se čekalo. Trh očekával zpomalení expanze na 1,6 % z předchozích 3,9 %, ekonomika vykázala růst o 1,5 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu vzrostly podle předběžných dat o 1,3 %, očekával se 1,4% růst po 1,9 % v druhém kvartálu. Růst osobní spotřeby zpomalil na 3,2 % z předchozích 3,6 %, očekávalo se zpomalení na 3,3 %.

Další recese je v rukách amerického Fedu

6. Čína uvolnila politiku jednoho dítěte. Všechny páry nyní mohou mít děti dvě

Nejvyšší vedení Komunistické strany Číny se rozhodlo skončit s dlouholetou politikou jednoho dítěte. Ve více než miliardové zemi bude od nynějška rodinám povoleno mít děti dvě. Informovala o tom ve čtvrtek čínská státní média, která citovala z prohlášení vydaného na závěr vrcholného zasedání vládnoucích komunistů.

Kdo se (ne)bojí Číny?

7. Cœuré (ECB): Centrální banka bude muset snížit depozitní sazbu, pokud bude cenový růst pod očekáváním

Z Evropské centrální banky v poslední době zaznívají komentáře ve směru dalších stimulů pro evropskou ekonomiku. Naposledy se k měnové politice vyjádřili člen Výkonné rady ECB Benoît Cœuré, viceprezident ECB Vítor Constâncio a hlavní ekonom ECB Peter Praet.

Fed a ECB: Levné peníze stále na stole, takže vše při starém

8. Důvěra spotřebitelů v ekonomiku eurozóny se v říjnu snížila, v průmyslu je naopak vyšší

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem se v říjnu podle finálních dat snížila, index spotřebitelské důvěry klesl v souladu s předběžným údajem na -7,7 bodu ze -7,1 bodu. Důvěra průmyslových podniků v ekonomiku eurozóny se naopak zlepšila - index důvěry vzrostl na -2 body z -2,3 bodu (revidováno z -2,2 bodu), čekal se pokles ukazatele na -2,7 bodu.

9. Počet nezaměstnaných v Německu v říjnu klesl o 5 tisíc

Míra nezaměstnanosti v Německu podle sezónně očištěných údajů stagnovala v říjnu na 6,4 % a je nejníže od roku 1990. Počet lidí bez práce se snížil o 5 tisíc, očekával se mírnější pokles o 4 tisíce. V západní části země klesl počet lidí bez práce o 2 tisíce a ve východní o tři tisíce. Počet nezaměstnaných podle sezónně neočištěných údajů dosahuje nyní 2,649 milionu, po očištění o sezónní vlivy 2,788 milionu.

Spotřebitelské ceny v Německu v říjnu podle předběžných dat obnovily růst

10. Deutsche Bank do roku 2018 propustí 26 tisíc zaměstnanců, vykázala vlivem odpisů rekordní ztrátu, ale lepší výnosy z obchodování

Deutsche Bank oznámila, že její příjmy z obchodování stouply ve 3Q2015 o 7 %. Zpráva přichází krátce poté, co se ředitel společnosti John Cryan rozhodl "vyčistit" rozvahu banky, což vedlo k největší tříměsíční ztrátě Deutsche Bank za bezmála deset let. Cryan dále oznámil, že se banka ve snaze snížit náklady chystá propustit až 26 tisíc zaměstnanců do roku 2018.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Daniel Craig je mezi Bondy největší alkoholik a nejmenší sukničkář

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat