Co musíte ráno vědět (4. března)

Jak v úterý probíhalo obchodování na burzách v Evropě i zámoří, s jakým výsledkem loni hospodařil energetický gigant ČEZ a co se také může stát nešikovnému zloději? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý neudržely rekordní úrovně a odepsaly kolem půl procenta

Hlavní americké indexy během dne ztrácely i výrazněji, objem obchodů byl ale velice tlumený. Investoři přijali rozpačitě nižší než očekávané prodeje aut v USA a vyhlíželi další data z ekonomiky. Index Dow ztratil 0,47 % na 18 203,37 bodu, S&P 500 odepsal 0,45 % na 2 107,78 bodu a Nasdaq klesl o 0,56 % na 4 979,90 bodu. V mínusu zakončily všechny hlavní sektory mimo síťového odvětví, nejhůře se dařilo telekomunikačnímu sektoru a odvětví základních materiálů. Index volatility VIX vzrostl o více než 6 % na 13,86 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA vyrostl o další čtyři bazické body na 2,12 %.

Akcie na rekordech: Tentokrát je to jiné, akorát s tím samým Jimem Cramerem

Akcie pohledem technické analýzy: Čas na vybírání zisků, pondělí o směru vývoje mnoho nenapovědělo

2. Evropské akcie v úterý pokračovaly ve zlevňování, investory nepotěšily nové střípky do mozaiky výsledkové sezóny

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích v úterý skončilo v mínusu. Burza v Británii klesla o necelé procento a trhy ve Francii a Německu se propadly zhruba o procento. Akcie na starém kontinentu tak navázaly na pondělní vývoj a dále mírně sestoupily z několikaletých maxim. Investory zklamaly hospodářské výsledky britské banky Barclays a britsko-švýcarské těžební skupiny Glencore. Britský FTSE 100 odepsal 0,74 %, německý DAX klesl o 1,14 % a francouzský CAC 40 oslabil o 0,98 %. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 uzavřel se ztrátou 1,17 % na 3 549,11 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,92 % na 387,68 bodu. Pod nulou skončila všechna hlavní odvětví, nejvíce zlevnily finanční tituly a cenné papíry automobilek, nejméně naopak oslabily akcie z potravinářského odvětví a sektoru osobní spotřeby a cenné papíry z odvětví základních materiálů.

Vyplatí se investovat na Varšavské burze? Tamní tituly mohou začít mizet z trhu

Zpátky k měnové politice: Co bude investory zajímat po čtvrtečním zasedání ECB?

3. Pražská burza v úterý oslabila, akcie ČEZ po oznámení výsledků nakonec zlevnily o procento

Index PX klesl o 0,74 % na 1 017,32 bodu. Aktivně se obchodovalo zejména s akciemi energetické společnosti ČEZ, která před otevřením burzy reportovala výsledky za poslední loňské čtvrtletí a celý rok 2014. V pořadí druhým nejobchodovanějším titulem na pražské burze byly akcie O2 C.R., jejichž cena pokračovala v poklesu způsobeném páteční zprávou o schválení odštěpení pevných a mobilní sítí a datových center od O2 Czech Republic. Přes dvě procenta odepsaly akcie uhelné společnosti NWR a více než procento ztratily cenné papíry slovenského provozovatele sportovních areálů Tatry Mountain Resorts a Komerční banky. Přes procento naopak přidaly akcie skupiny Pivovary Lobkowicz a likérky Stock Spirits a kolem půl procenta připsaly cenné papíry mediální firmy CME, sázkové kanceláře Fortuna a pojišťovny VIG.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 4Q2014 a co čekají analytici (+ přehled známých výsledků)

4. Očekávané události

Středa bude dnem indexů nákupních manažerů ve službách za únor. Údaj zveřejní Japonsko, Čína, Španělsko, Itálie, Francie, Německo, Spojené království i celá eurozóna. Austrálie v noci na středu přidá údaje o vývoji HDP ve 4. čtvrtletí a eurozóna na trhy pošle údaje o maloobchodních tržbách za únor. Ve Spojených státech odpoledne vyjde zpráva agentury ADP, která ukáže, kolik nových pracovních míst v únoru v USA vzniklo v soukromém sektoru, a stejně jako v Evropě investorům na stole přistane i index nákupních manažerů v sektoru služeb. Kanadská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky a s projevem vystoupí šéf chicagského Fedu Charles Evans, prezidentka kansaského Fedu Esther Georgeová a šéf dallaského Fedu Richard Fisher. Zveřejněny budou i pravidelné zprávy o počtu schválených hypoték, zásobách ropy na území USA a vydána bude také pravidelná zpráva Fedu o stavu hospodářství, takzvaná Béžová kniha. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ loni dosáhl upraveného čistého zisku 29,5 miliardy Kč, zisk EBITDA činil 72,5 miliardy Kč. K zachování dividendy 40 Kč bude případně potřeba navýšit výplatní poměr

Energetická společnost ČEZ v roce 2014 hospodařila s upraveným čistým ziskem 29,5 miliardy korun a ziskem EBITDA 72,5 miliardy korun. Tržby firmy loni dosáhly 200,66 miliardy korun. Podle vyjádření společnosti se ve výsledcích mimo jiné pozitivně projevily úspory stálých provozních nákladů, zápočet pohledávek za bulharskou státní energetickou společností NEK a úhrada pohledávek rumunskými státními drahami a poštou. V samotném 4. čtvrtletí 2014 ČEZ hospodařil se ziskem EBITDA 17,8 miliardy korun (3 % nad odhady), stejně jako v posledním kvartálu 2013. Výsledky firmy pro Investiční web okomentoval finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

6. Druckenmiller: Pokud Fed se zvyšováním sazeb zaváhá, bude krutě litovat

Pokud americká centrální banka nechce, aby na finančních trzích vznikl naprostý chaos, měla by bez váhání v nejbližší době začít zvyšovat úrokové sazby. V rozhovoru pro televizi CNBC to řekl Stan Druckenmiller, který je mezi investory znám jako jeden z nejlepších manažerů hedgeových fondů na světě. Druckenmiller Fed za udržovaní sazeb blízko nuly kritizuje dlouhodobě.

7. Ukrajinská centrální banka zvýší klíčový úrok na 30 %

Ukrajinská centrální banka se rozhodla prudce zvýšit svou klíčovou úrokovou sazbu na 30 % z dosavadních 19,5 %. Oznámila to v úterý její guvernérka Valerija Hontarevová. Banka se pomocí zvyšování úroků snaží bojovat se stoupající inflací a slabostí domácí měny.

8. Citigroup prodá divizi OneMain Financial za 4,25 miliardy USD

Americká finanční skupina Citigroup prodá svoji divizi OneMain Financial podnikající v segmentu spotřebitelských půjček společnosti Springleaf za 4,25 miliardy dolarů v hotovosti. Prodej divize je dalším krokem Citigroup k odchodu z méně atraktivního byznysu spotřebitelských financí.

9. Ferrari může vstoupit na burzu ve 3. čtvrtletí, říká šéf Fiat Chrysler

Luxusní výrobce automobilů Ferrari by mohl vstoupit na Newyorskou burzu ve 3. kvartálu letošního roku. "Je to možné," připustil šéf mateřské společnosti Fiat Chrysler Sergio Marchionne. Zároveň stále není rozhodnuto o lokalitě pro sekundární emisi akcií Ferrari. Původně se spekulovalo o Miláně či Londýně. Podle Marchionneho je ale možné, že k emisi nakonec nedojde.

10. Eurozóna prý jedná o třetím záchranném programu pro Řecko

Eurozóna jedná o třetím záchranném programu pro Řecko v objemu 30 až 50 miliard eur. Uvedl to španělský ministr hospodářství Luis de Guindos. Mluvčí šéfa Euroskopiny Jeroena Dijsselbloema však tuto informaci popřela.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

I zloději mají své dny

V irském městě Drogheda si před pár dny zloděj na ulici vyhlédl bílý mercedes, který podle něj stál za hřích. S cihlou v ruce se napřáhl a vší silou se pokusil rozbít boční okénko zaparkovaného bouráku. To ale ještě nevěděl, že boží mlýny někdy melou opravdu hodně rychle.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat