Co musíte ráno vědět (4. června)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě i zámoří, jak dopadlo zasedání ECB a kolik si můžete vyúčtovat za selfie na Instagramu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu mírně posílily, investory potěšila solidní ekonomická data

Americké akcie ve středu zamířily vzhůru, když dění kolem řecké dluhové krize posílilo naděje, že se Atény vyhnou platební neschopnosti. Wall Street podpořila i solidní data, která naznačila, že americká ekonomika pokračuje v oživování. Index Dow obchodování zakončil silnější o 0,36 % na 18 076,27 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,21 % na 2 114,07 bodu a technologický Nasdaq přidal 0,45 % na 5 099,23 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,07 % na 13,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vyskočil o 10 bazických bodů nad 2,36 %. V červených číslech skončily tři z deseti hlavních sektorů. Nejvýrazněji oslabil sektor veřejných služeb, následovaly energetické odvětví a sektor základních materiálů. Dařilo se naopak sektoru cyklického spotřebního zboží či průmyslovému odvětví.

Růst sazeb již tento měsíc, nebo až za rok? Spekulací není nikdy dost

Skvělé zprávy pro ty, kdo vzývají propad cen akcií

2. Evropské akciové trhy ve středu sledovaly zasedání ECB i pokračující jednání Řecka s věřiteli

Evropské akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly. Trhy sledovaly zprávy týkající se jednání Řecka s jeho mezinárodními věřiteli a zvažovaly všechny možné scénáře. Britský FTSE 100 připsal 0,32 %, francouzský CAC 40 0,59 % a německý DAX 0,8 %. Regionální STOXX Europe 600 klesl o 0,13 %, dolů ho stahoval především realitní sektor, ztráty naopak mírnily maloobchod a banky. Investoři nejistě vyhlížejí jakékoli zprávy ohledně jednání Řecka s jeho mezinárodními věřiteli. Řecký akciový index ASE však i v tomto nejistém prostředí ve středu připsal přes 4 %, a zajistil si tak nejúspěšnější den za více než měsíc.

Kyle Bass: Trh s dluhopisy v Evropě je past, která za rok sklapne

Co Maria Draghiho okrádá o klidný spánek?

3. Pražská burza ve středu mírně ztrácela, dolů ji vedly ČEZ a Komerční banka. Po započtení dividendy VIG mírně stoupla

Index PX ve středu odepsal 0,22 % na 1 017,31 bodu, zatímco index PX-TR, zohledňující i vyplacené dividendy, naopak připsal 0,47 % poté, co se akcie pojišťovny VIG obchodovaly poprvé bez nároku na podíl z loňského zisku ve výši 1,4 eura na akcii. Největšího objemu obchodů dosáhly akcie skupiny ČEZ, které oslabily o 0,78 %. Energetická společnost podle slov jejího ředitele počítá s tím, že výstavba každého nového jaderného bloku v ČR bude stát řádově 120 až 150 miliard korun. Druhou nejobchodovanější akcií byla Komerční banka, která ztratila 1,68 %. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, posílila o 1,66 %. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie Fortuny, které odepsaly 1,73 %, a přes procento ztratila i likérka Stock. Nejvíce se dařilo akciím O2 C.R., které připsaly bezmála 7 %. Mediální CME posílila o 3,57 %.

Poznámka k rozdělení O2 od Erika Besta: Investoři vydáni na milost Kellnerovi

V Dole Paskov by se mohlo těžit uhlí i po roce 2017

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek promluví guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda. V Evropě bude zasedat britská centrální banka a v USA vyjdou zprávy o počtu propuštěných zaměstnanců, produktivitě práce mimo zemědělství, jednotkových nákladech na práci a také pravidelná týdenní statistika počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zpráva o vývoji zásob zemního plynu. S projevem navečer SELČ vystoupí guvernér Fedu Daniel Tarullo a hospodářskými výsledky za první kvartál se pochlubí Joy Global. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na červnovém zasedání ponechala politiku beze změny

ECB na červnovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování, které zahájila 9. března, ponechala v nezměněném objemu 60 miliard eur měsíčně. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

6. OECD: Růst světové ekonomiky letos dočasně zpomalí

Světová ekonomika letos kvůli výraznému oslabení na začátku roku zpomalí růst na 3,1 % z loňského tempa 3,3 %. Během roku by ale měla expanze s podporou levnější ropy zrychlovat a příští rok růst dosáhne 3,8 %. V pololetním globálním výhledu to ve středu uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ještě v listopadu organizace sdružující 34 vyspělých zemí světa odhadovala, že globální ekonomika letos zrychlí růst na 3,7 %.

7. Řecko neuhradí splátku MMF, pokud nebude naděje na dohodu

Řecko neuhradí 5. června splátku dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), pokud nebude mít vyhlídky na brzké dosažení dohody s věřiteli o uvolnění zbývajících peněz ze záchranného úvěru. V televizní stanici Mega TV to řekl mluvčí parlamentních poslanců vládní strany SYRIZA Nikos Filis. Řecko má tento měsíc zaplatit MMF ve čtyřech splátkách 1,6 miliardy eur, z toho v pátek má splatit 310 milionů eur.

8. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v dubnu klesla na 11,1 %

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v dubnu klesla na 11,1 % z březnových 11,2 % (revidováno z 11,3 %), očekával se výsledek 11,2 %. V dubnu 2014 byla míra nezaměstnanosti 11,7 %. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti v dubnu stagnovala na březnových 9,7 %, klesla však z 10,3 % z dubna 2014. Podle odhadů Eurostatu bylo v dubnu bez práce 23,504 milionu lidí v Evropské unii, z toho 17,846 milionu v eurozóně. Oproti březnu se tak jejich počet snížil o 126 tisíc v EU28 a o 130 tisíc v eurozóně. Ve srovnání s dubnem 2014 klesl počet nezaměstnaných o 1,545 milionu v Evropské unii a 849 tisíc v eurozóně.

9. Obchodní schodek USA v dubnu klesl téměř o pětinu

Schodek zahraničního obchodu Spojených států v dubnu proti předešlému měsíci klesl o 19,2 % na 40,9 miliardy dolarů. Ukázaly to středeční údaje amerického ministerstva obchodu. Za poklesem stojí propad dovozu, zatímco vývoz služeb ze Spojených států vystoupil na rekordní hodnotu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak na Instagramu vydělat desetitisíce dolarů?

Danielle Bernsteinová, blogerka, která na svém instagramovém účtu sdílí denně fotky svého oblečení, za jeden takový snímek dostane až 15 tisíc dolarů. Uvedla to v rozhovoru pro Harper's Bazaar. Za tento honorář vděčí 992 tisícům lidí, kteří její účet sledují, protože módní značky jsou ochotné platit neskutečné sumy za to, aby se Danielle vyfotila právě v jejich oblečení (spolu se zveřejněním informace o tom, kde se daný kousek dá sehnat a a za kolik). Podle Harper's Bazaar módní značky každoročně utratí za tyto sponzorované instagramové fotky dohromady miliardu dolarů.

"Pokud máte statisíce followerů, můžete si v průměru vydělat něco mezi 500 až 5 tisíci dolarů za fotku. Pokud máte víc než 6 milionů followerů, pohybuje se váš honorář od 20 až do 100 tisíc dolarů za snímek," píše Harper's Bazaar.

island vibes with this @koza_official backpack, perfect for my trip to Bermuda next week

Fotka zveřejněná uživatelem by Danielle (@weworewhat),

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat