Co musíte ráno vědět (4. února)

Jak zahájily burzy nový měsíc, jak si vede zpracovatelský sektor v Evropě i zámoří a kolik koní zastaví auto? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily únor poklesem o více než 2 % na čtyřměsíční minima. Yellenovou trh přivítal typicky

Akcie ztrácely po špatných datech z průmyslu, která mimo jiné vyvolala pesimismus ohledně dat z trhu práce, která vyjdou v pátek. Trvá také strach ze situace na mladých trzích i z omezování podpory ekonomiky ze strany Fedu. Dow odepsal 2,08 % na 15 372,80 bodu, S&P 500 se propadl o 2,28 % na 1 741,89 bodu a Nasdaq trpěl nejvíce, když umazal 2,61 % na 3 996,96 bodu. Relativně nejlépe na tom byly sektory síťových služeb a energetiky, nejvíce ztrácely průmyslové a telekomunikační firmy. Šest ze sedmi titulů na burze v New Yorku v pondělí oslabilo. Od začátku roku již akcie ztrácejí přes 5 %.

Janet Yellenová se v pondělí složením přísahy oficiálně stala první ženou v čele americké centrální banky. A trh ji přivítal, jak se sluší a patří. První měsíce v čele Fedu bývají pro nové předsedy složité, tradičně se nedaří akciím, naopak zdražuje zlato (to v pondělí přidalo téměř 2 %). Přesně takový obrázek nabídlo i pondělní obchodování. Média i analytici i proto začali spekulovat, zda Yellenová, známá jako příznivkyně kvantitativního uvolňování, nebude v případě pokračujícího propadu cen akcií a rostoucí nervozity na trhu (index volatility VIX v pondělí přidal dalších 15 % na více než 21 bodů) chtít trhy uklidnit zastavením taperingu, případně rovnou obratem a navýšením objemu odkupů dluhopisů. Čtěte také: Nervozita z Janet Yellenové? Předchozí šéfy Fedu trh nevítal zrovna s otevřenou náručí

Nebezpečí i naděje pro drobné investory

2. Evropské akcie v úvodu týdne ztrácely, dolů je vedla britská banka Lloyds

Evropské akcie zahájily týden v červených číslech. Dolů je vedly akcie britské banky Lloyds, která sice poprvé za několik let oznámila, že hodlá v průběhu roku začít vyplácet dividendu, zároveň však musela velkou část zisku věnovat na pokrytí nákladů na kompenzaci klientům. Britský FTSE 100 odepsal 0,69 %, francouzský CAC 40 1,39 % a německý DAX 1,29 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel přes procento a všechny jeho sektory uzavřely obchodování v mínusu. Kolem nuly se pohyboval sektor zdravotní péče, více než dvě procenta odevzdaly banky, sektor základních materiálů a finančních služeb.

Akcie pohledem technické analýzy: Pesimismus převládá, ceny akcií se mohou dále propadat

3. Pražská burza zisky neudržela a pondělní obchodování uzavřela v mínusu

Index PX v pondělí odepsal 0,38 % na 986,81 bodu. Objem zobchodovaných akcií v pondělí nedosáhl ani 400 milionů korun. Nejčastěji obchodovaným titulem byl ČEZ, jehož akcie zlevnily téměř o procento na 510 Kč. Burzy však táhly dolů i bankovní tituly - Erste Group Bank oslabila o 1,18 % a Komerční banka o 0,50 %. Nedařilo se ani Fortuně, jejíž cenné papíry odevzdaly 1,81 %, a mediální CETV, která ztratila 0,67 %. Posílily naopak akcie Unipetrolu (+2,87 %), developerské společnosti Orco (+1,80 %) a Pegas Nonwovens (+1,67 %).

Unipetrol dokončil nákup akcií České rafinérské, jeho podíl vzrostl na 65,555 %

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní podnikové objednávky a rozpočtový výbor Kongresu vydá výhled pro americkou ekonomiku na rok 2014. Itálie odhalí vývoj inflace a průmyslové výroby a australská centrální banka zasedne, aby rozhodla o měnové politice. Co investoři vyhlížejí v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři. Pokračuje také výsledková sezóna, údaje za čtvrtý kvartál v úterý oznámí například CME Group, BP, UBS nebo Toyota.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Německo odmítá možnost, že by věřitelé Řecku opět snížili dluh

Německé ministerstvo financí v pondělí odmítlo možnost, že by věřitelé Řecku opět snížili dluh. Reagovalo tak na víkendovou zprávu listu Der Spiegel, podle které by takovýto krok mohl být součástí nového balíku pomoci pro Řecko.

6. Vláda USA narazí na dluhový strop do konce února, varuje ministr financí Lew

Pokud se americký Kongres nedohodne na novém zvýšení dluhového limitu, přestane mít federální vláda peníze na uhrazení všech svých závazků do konce února. Řekl to v pondělí ministr financí USA Jack Lew.

7. Šok: Aktivita v americkém zpracovatelském sektoru významně zpomalila. Stále však roste

ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ve Spojených státech v lednu nečekaně klesl na 51,3 bodu z 56,5 bodu v prosinci. Stále se sice nachází nad padesátibodovou hranicí, zpomalení je však výrazné. Analytici v průměru očekávali pokles na 56 bodů, odhady se pohybovaly mezi 54 a 57,5 bodu. Obdobný index agentury Markit se udržel na 53,7 bodu.

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu 54,0 bodu (odhad: 53,9 bodu)

8. SAC Capital změní jméno i strukturu, Cohen zůstane ředitelem

SAC Capital, hedgeový fond Stevena Cohena, by měl velmi brzy změnit jméno. Podle zprávy portálu Dealbook fond finalizuje plány na změnu jména a vnitřní struktury, které by se měly uskutečnit v polovině března. Steven Cohen ředitelem fondu zůstane. SAC Capital bude do budoucna fungovat jako rodinná firma a nebude přijímat cizí kapitál. V listopadu loňského roku fond připustil vinu v případu insider tradingu a souhlasil se zaplacením pokuty 1,8 miliardy dolarů.

Insideři občas vědí více než zbytek trhu. Že by i současný pokles cen akcií předznamenali svými obchody?

9. Neshody uvnitř vládnoucí strany ve Španělsku by mohly podkopat dosavadní premiérovy úspěchy

Společnosti BlackRock a Fidelity Investments jsou ochotné investovat do Španělska díky ekonomickému oživení země pod taktovkou premiéra Mariana Rajoye. Jeho problémy s udržením vlastní strany by však tyto investice ještě mohly ohrozit.

10. Hedgeové fondy sázejí na zlato, chaos na rozvojových trzích podle nich zvýší poptávku po drahých kovech

Hedgeové fondy se více obracejí ke zlatu a vyklízejí pozice například v mědi. Chaos na rozvojových trzích podle nich bude mít dopad na globální ekonomiku, což zvýší poptávku po drahých kovech jakožto bezpečném útočišti pro investice.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Láska štěněte a koně nezná mezí

Jednou z nejoblíbenějších reklam na letošním Super Bowlu byla ta na pivo Budweiser.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat