Co musíte ráno vědět (6. května)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jak vidí letošní a příští rok Evropská komise a s jakou novinkou přišel McDonald's?

1. Americké akcie v úterý po datech zpochybňujících růst HDP Spojených států spadly pod nulu

Akcie ve Spojených státech v úterý po dvou ziskových dnech zamířily na jih. Trh podkopala statistika obchodního deficitu USA, která naznačila, že největší světová ekonomika v prvním čtvrtletí navzdory dosavadním odhadům možná klesla. Nečekaně slabá data zmírnila pozitivní vliv, který na akciové trhy měly jiné úterní údaje, a sice o silném dubnovém oživení v americkém sektoru služeb. Dow klesl o 0,79 % na 17 928,20 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,18 % na 2 089,46 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,55 % na 4 939,33 bodu. Index volatility VIX vyskočil o více než 11 % na 14,31 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA se zvýšil o tři bazické body na 2,17 %. V mínusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce klesly tituly ze sektoru veřejných služeb, cenné papíry z telekomunikačního odvětví a akcie z technologického sektoru. Relativně nejlépe si vedly akcie ze sektorů necyklického spotřebního zboží a základních materiálů.

Medvědí trh není Ježíš, z neposkvrněného početí se nenarodí aneb Aktuální akciové tipy od proslulého investora Leona Coopermana

Sell in May? Ne tak zhurta, dá se klidně počkat do června

2. Evropské akcie v úterý vedlo dolů Řecko

Řecký akciový trh vedl v úterý evropské burzy do mínusu kvůli obavám z toho, že jednání Atén se zahraničními věřiteli selžou, země si nestihne zajistit další financování a zbankrotuje. Britský FTSE 100 odepsal 0,84 %, francouzský CAC 40 2,12 % a německý DAX 2,51 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 1,46 %, dříve přitom posiloval i o více než procento. Ztrátu prohloubil poté, co nejmenovaný řecký představitel prohlásil, že nebude možné dosáhnout dohody, dokud zahraniční věřitelé neschválí jednotný balík požadavků. Jen ropný sektor zakončil úterý v plusu, zbývající sektory uzavřely se ztrátou, dolů je vedlo síťové odvětví. Řecký index ASE oslabil o bezmála 4 %, nejvíce za posledních sedm týdnů.

Akcie pohledem technické analýzy: V Americe nelze vyloučit testování historických maxim, v Evropě se probouzejí medvědi

FX výhled: Citigroup očekává konsolidaci hlavních měnových párů

3. Pražská burza v úterý neudržela počáteční zisky a zamířila do červených čísel

Index PX odepsal v úterý 0,35 % na 1 025,40 bodu. Největší objem obchodů zaznamenala Komerční banka, která před středečním zveřejněním hospodářských výsledků ztratila 0,2 %. V těsném závěsu za ní se co do objemu držely cenné papíry skupiny ČEZ, které rovněž oslabovaly, avšak v závěrečné aukci změnily směr a zakončily 0,16 % v plusu. Trojici nejoblíbenějších titulů doplnila s mnohem skromnějším objemem Erste Group Bank, jejíž akcie oslabily o 0,54 %. Cenné papíry likérky Stock Spirits odevzdaly 2,76 % poté, co analytici z Numis Securities snížili jejich cílovou cenu na 92,90 Kč ze 102,40 Kč. Kromě akcií skupiny ČEZ se v plusu udržely ještě akcie O2 C.R. (+1,69 %) a Philip Morris ČR (+0,19 %) a v závěrečné aukci se do plusu vyšplhaly i cenné papíry firmy Pegas Nonwovens (+0,12 %).

Mojmír Hampl (ČNB): Vývoj mezd může být černým Petrem, ale i trumfem české ekonomiky

4. Očekávané události

Středa se ve světě ponese ve znamení indexů nákupních manažerů v sektoru služeb - zveřejněn bude ukazatel v Číně, ČR, Španělsku, Itálii, Francii, Německu, eurozóně či Spojeném království. Investoři v Austrálii budou vyhodnocovat data z trhu práce a údaje o maloobchodních tržbách. Den volna si užijí trhy v Japonsku. V Británii ve středu dopoledne vyjde index cen domů, v ČR kromě PMI ještě maloobchodní tržby, které zveřejní i eurozóna. Evropská centrální banka má v plánu zasedání, na kterém ale nebude řešit nastavení měnové politiky. V USA budou investoři s napětím očekávat výsledek zprávy agentury ADP, která ukáže, kolik pracovních míst v dubnu v zámoří vytvořil soukromý sektor. Kromě toho budou zveřejněny statistiky produktivity práce a nákladů na práci. Jako každou středu v USA vyjdou i údaje o vývoji zásob ropy a statistika počtu žádostí o hypotéku a veřejně vystoupí šéf pobočky Fedu v Atlantě Dennis Lockhart. Hospodářské výsledky na trh pošlou ve Spojených státech Chesapeake Energy, Twenty-First Century Fox, Whole Foods Market, Keurig Green Mountain, Prudential Financial, MetLife nebo TripAdvisor či Tesla Motors, v Evropě Crédit Agricole, BMW, Anheuser-Busch InBev, GlaxoSmithKline či Société Générale a na pražské burze Komerční banka. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Schodek obchodní bilance USA se v březnu prohloubil o 43 % na nejvyšší hladinu od finanční krize

Obchodní bilance Spojených států v březnu vykázala nejvyšší schodek od roku 2008 kvůli prudkému nárůstu importu a zároveň se nejvíce minula s odhady analytiků v historii sledování ukazatele. Bilance skončila se schodkem 51,37 miliardy dolarů, čekalo se přitom jen -41,2 miliardy dolarů po únorových -35,9 miliardy dolarů (revidováno z -35,4 miliardy dolarů). Procentuální nárůst o 43 % byl nejvyšší od roku 1996. Import USA v březnu vzrostl o 7,7 % na 239,2 miliardy dolarů, zatímco export se zvýšil pouze o 0,9 % na 187,8 miliardy dolarů.

6. Wolfgang Schäuble: Eurozóna chce zabránit odchodu Řecka

Eurozóna se ze všech sil snaží zabránit tomu, aby se Řecko muselo vzdát jednotné evropské měny. Podpora Řecku je však možná pouze na základě dřívějších dohod, které byly s Aténami uzavřeny. Zahraničním novinářům v Berlíně to v úterý řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble. "Odchod Řecka si nepřejeme. To ale neznamená, že uděláme úplně všechno pro to, abychom mu v tom zabránili," řekl ministr.

7. Počet nezaměstnaných ve Španělsku v dubnu rekordně klesl

Počet registrovaných nezaměstnaných ve Španělsku se v dubnu snížil ve srovnání s předchozím měsícem o 2,7 %, což byl pro tento měsíc rekordní pokles. Podle údajů, které zveřejnilo španělské ministerstvo práce, zůstává bez práce jeden ze čtyř Španělů. Na konci dubna bylo na úřadech práce registrováno asi 4,33 milionu Španělů. To bylo o 118 923 méně než v předchozím měsíci. Meziročně byl počet nezaměstnaných nižší o 351 285 osob, tedy o 7,5 %.

8. EK zlepšila odhad růstu evropské ekonomiky v letošním roce

Evropská komise ve své nové prognóze zlepšila predikci růstu ekonomiky eurozóny. Hospodářství společenství zemí platících eurem podle komise bude těžit především ze slabšího eura a monetárních stimulů ze strany Evropské centrální banky (ECB), které by měly vyvážit krizi v Řecku.

9. Reuters: Řecko je ochotno pokročit ve slíbené privatizaci

Řecko je ochotno rychle dokončit dohodu za 1,2 miliardy eur, na jejímž základě má německá společnost Fraport provozovat regionální letiště v Řecku, a připraveno je i znovu otevřít privatizaci velkého podílu v přístavu Pireus. Informovala o tom v úterý agentura Reuters, která se odvolává na vysoce postavený zdroj z řecké privatizační agentury HRADF.

10. Francie jedná se Saúdskou Arábií o kontraktech za desítky miliard eur, uzavření prvních dohod se blíží

Francie intenzivně jedná se Saúdskou Arábií o kontraktech v hodnotě miliard eur. Napsala to v úterý zpravodajská agentura Reuters. Země jednají asi o dvaceti projektech v odvětví zbrojního průmyslu, civilního letectví, pozemní dopravy či sektoru energetiky.

Ceny ropy jsou podle saúdskoarabského ropného ministra v Alláhových rukou

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

McDonald's přišel s novým inovativním obalem pro objednávky s sebou

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat