Co musíte ráno vědět (6. listopadu)

Jak se ve čtvrtek dařilo evropským a americkým akciím, jak rozhodly na svém zasedání česká a britská centrální banka a kdo se stal podnikatelkou roku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně zlevnily, cena akcií Facebooku se ale po výsledcích vyšplhala na nový rekord

Americké akcie čtvrteční obchodní seanci zahájily kolem nuly a v úvodu hledaly směr. Brzy ale všechny tři hlavní indexy přešly do červených čísel a nakonec s mírnými ztrátami i uzavřely. Trh reagoval na slabé výsledky některých firem. Například akcie v sektoru zdravotní péče klesly poté, co bylo zahájeno vyšetřování cen léčiv. Slavili naopak akcionáři sociální sítě Facebook, jejíž cenné papíry přepisovaly historii. Dow klesl o 0,02 % na 17 863,43 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,11 % na 2 099,93 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,29 % na 5 127,74 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,97 % na 15,05 bodu a výnos 10letývh vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,235 %. V mínusu seanci zakončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly sektor základních materiálů, energetické odvětví a sektor veřejných služeb, dařilo se naopak finančnímu odvětví či sektoru necyklického spotřebního zboží.

Zopakuje se srpnový akciový výplach? Signál bychom měli

Too big to fail 2015: To jsou ony!

2. Evropské akcie ve čtvrtek přerušily třídenní růst kvůli akciím těžařů a energetickému sektoru

Evropské akcie ve čtvrtek přerušily třídenní rally a spadly do červených čísel. Dolů je stahovali těžaři a energetický sektor. STOXX Europe 600 ztratil 0,4 % a uzavřel na 378,76 bodu. Britský FTSE 100 odepsal 0,75 %, francouzský CAC 40 naopak připsal 0,64 % a německý DAX přidal 0,39 %. Akcie Anglo American a ArcelorMittal ztratily přes 4 % a stáhly dolů všechny těžaře. Energetický sektor zastavil třídenní růst kvůli cenným papírům Amec Foster Wheeler, které se propadly o 22,5 % poté, co firma oznámila, že o polovinu sníží dividendu kvůli klesajícím cenám ropy. Akcie Société Générale a adidasu naopak díky zveřejněným hospodářským výsledkům posílily o více než 4 %.

Evropské QE se míjí účinkem, jedno eso v rukávu ale ECB stále má

3. Pražská burza ve čtvrtek ztratila půl procenta

Index PX ve čtvrtek klesl o 0,54 % a zakončil seanci na 975,63 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala ve čtvrtek Komerční banka, jejíž akcie po zveřejnění hospodářských výsledků oslabily o 1,3 %. KB v letošním třetím čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 3,25 miliardy Kč. Meziročně jí tak čistý zisk klesl o 0,7 %. Čisté příjmy KB meziročně klesly o 3,7 % na 7,43 miliardy Kč. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, naopak posílila o 0,65 %. Čísla za uplynulý kvartál zveřejnila i Fortuna, jejíž akcie naopak podražily o více než 3 %. Fortuně ve třetím kvartálu meziročně překvapivě vzrostl zisk EBITDA o čtvrtinu na 8,7 milionu eur. Firma ponechala výhled na celý rok, čeká pokles EBITDA o 25-30 %. Druhý největší zobchodovaný objem na burze si ve čtvrtek připsala skupina ČEZ, jejíž akcie oslabily o 1,27 %. Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová upozornila, že by odstávka obou dukovanských reaktorů mohla trvat až o tři týdny déle, než avizuje ČEZ. Telekomunikační společnost O2 Czech Republic oznámila plán investovat v roce 2017 do vybudování 5G sítě. Síť nové generace by měla přinést až padesátkrát vyšší rychlost stahování dat než současná technologie LTE. Akcie O2 C.R. čtvrteční seanci zakončily jen lehce nad nulou se ziskem 0,09 %. Unipetrol stále vidí šanci na vyplacení dividendy ze zisku za rok 2015, a to navzdory havárii v Záluží. Je však prý stále příliš brzy na to, aby firma sdělila konečné rozhodnutí. Akcie Unipetrolu na zprávu reagovaly 3% posílením. Modelové marže Unipetrolu za říjen klesly. Rafinérská marže dosáhla 2,90 USD na barel, meziměsíčně se tak snížila o 42 %, avšak meziročně stoupla o 38 %. Rozdíl mezi cenou ropy Brent a Ural dosáhl v říjnu 2,50 USD na barel (meziměsíčně +67 %, meziročně +92 %). Společná petrochemická marže dosáhla 797 eur na tunu (meziměsíčně -5,3 %, meziročně +12 %).

Jaké hospodářské výsledky čekají analytici od Erste Group Bank a Komerční banky?

Investorská abeceda s finančními experty aneb Co potřebujete vědět, (nejen) když začínáte

4. Očekávané události

Německo v pátek zveřejní údaje o průmyslové výrobě, stejně jako Česká republika, Španělsko a Spojené království, které přidá spolu s Francií ještě výsledek obchodní bilance. ČNB odhalí, kolik peněz v září případně vydala za intervence proti silné koruně a palubní personál z Lufthansy zahájí stávkou. Trhy budou ale nejvíce sledovat zprávu o nezaměstnanosti, kterou odpoledne zveřejní Spojené státy. Hospodářské výsledky odtajní například firma Warrena Buffetta Berkshire Hathaway. Výhled na celý týden včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí v týdnu od 2. listopadu? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB na listopadovém zasedání politiku nezměnila, režim devizových intervencí zřejmě potrvá do konce roku 2016

Bankovní rada ČNB se na svém listopadovém jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Současně ČNB zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 4,7 % z předchozích 3,8 %. Pro příští rok centrální banka odhad tempa růstu ponechala na 2,8 %. Rada se rovněž shodla na tom, že ukončení režimu devizových intervencí se pravděpodobně odsouvá až do období kolem konce roku 2016.

6. Bank of England ponechala na listopadovém zasedání politiku beze změny

Britská centrální banka (BoE) podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na svém listopadovém zasedání beze změny na rekordním minimu 0,5 %. Pro zachování sazby hlasoval měnový výbor opět v poměru 8 ku 1. Ian McCafferty znovu hlasoval pro zvýšení sazby. V nezměněné výši 375 miliard liber banka ponechala program odkupů aktiv, pro toto rozhodnutí hlasovali jednomyslně všichni členové výboru. Rozhodnutí pokračovat v dosavadní politice se očekávalo.

7. Britské referendum o vystoupení z EU by se mohlo konat až v roce 2018, Cameron se začíná potit

Britská volební komise, která dohlíží na podmínky a průběh veřejných hlasování v ostrovním království, upozornila, že pokud se budou moci referenda o vystoupení Spojeného království z EU účastnit i 16letí a 17letí, nebude se zřejmě moci hlasování konat dříve než v roce 2018. Snížení věkové hranice pro účast v referendu si přeje Sněmovna lordů, naopak vláda v čele s premiérem Cameronem něco takového razantně odmítá, stejně jako odmítala účast mladých v referendu o nezávislosti Skotska.

8. Senát asi schválí postupné zvyšování daně z cigaret

Senát asi schválí postupné zvyšování spotřební daně z cigaret v příštích třech letech. Krabička může příští rok zdražit až o čtyři koruny. Počítá s tím vládní novela, kterou ve čtvrtek senátní hospodářský výbor podpořil. Horní komora o novele rozhodne příští týden.

9. Evropská komise: EU letos poroste o 1,9 %, eurozóna o 1,6 %

Ekonomika celé Evropské unie letos vykáže růst o 1,9 %, v eurozóně bude růst činit 1,6 %. V pravidelné podzimní makroekonomické předpovědi to ve čtvrtek uvedla Evropská komise. Odhad je tak v obou základních číslech o desetinu procentního bodu optimističtější než předcházející prognóza z května. Dále přetrvává velmi nízká míra inflace, pro celou EU má být letos nulová a v zemích platících eurem pouze 0,1 %.

10. Maloobchodní tržby v eurozóně v září nečekaně klesly

Maloobchodní tržby v eurozóně v září nečekaně meziměsíčně klesly o 0,1 %, očekával se 0,2% růst po předchozí stagnaci. Meziročně růst tržeb zrychlil na 2,9 % z předchozích revidovaných 2,2 %, očekával se však 3% růst. V celé Evropské unii objem tržeb v maloobchodním sektoru vzrostl o 0,3 % meziměsíčně po srpnové stagnaci, meziročně se zvýšil o 3,7 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Podnikatelkou roku se stala Jaroslava Valová ze SIKO koupelen

Podnikatelkou roku v kategorii velkých firem se letos stala zakladatelka společnosti SIKO koupelny Jaroslava Valová. Soutěže Ocenění českých podnikatelek se mohou zúčastnit jen Češky, které podnikají déle než čtyři roky a roční obrat jejich společnosti je minimálně deset milionů korun. Valová zvítězila v kategorii firem s ročním obratem přes 80 milionů korun. Ve čtvrtek to oznámila Agentura Helas, která soutěž pořádá.

Mezi podnikatelkami ze středních firem, které mají roční obrat od 30 do 80 milionů korun, se prosadila Ivana Černohorská ze společnosti NC WEGA. První příčku v kategorii malých firem s obratem 10 až 30 milionů Kč obsadila Lucie Viterová z Home Care Promedica.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat