Co musíte ráno vědět (6. srpna)

Jak se dařilo v půlce týdne akciím v Evropě i v zámoří, kolik pracovních míst vytvořil v červenci soukromý sektor v USA a kdo terorizoval řidiče v Irsku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu mírně posílily, Dow ale v závěru spadl lehce pod nulu

Americké akciové trhy v první polovině středečního obchodování po třech dnech ztrát výrazně posilovaly. Údaje o slabší tvorbě pracovních míst zmírnily obavy investorů z bezprostředně hrozícího zvýšení úrokových sazeb. Index Dow ale v závěru klesl do záporu. Dow nakonec odepsal 0,06 % na 17 540,47 bodu, S&P 500 posílil o 0,31 % na 2 099,84 bodu a Nasdaq Composite přidal 0,67 % na 5 139,94 bodu. V kladném teritoriu zakončilo sedm z deseti hlavních sektorů, když nejvíce se dařilo titulům z odvětví technologií a necyklického spotřebního zboží, v záporu zůstaly sektory energetiky, telekomunikací a cyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX klesl o 3,77 % na 12,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o pět bazických bodů na 2,27 %.

Index S&P 500 podrobený technické analýze: Testování 200denního klouzavého průměru a riziko prodejního signálu

2. Evropské akcie ve středu vedli nahoru těžaři, řecká burza naopak prohlubovala ztráty

Evropské akcie ve středu posílily a zpevňovaly šestou z posledních sedmi obchodních seancí díky oživení akcií těžařských firem, naproti tomu burza v Aténách ztrácela třetí den v řadě. Britský FTSE 100 připsal 0,98 %, francouzský CAC 40 1,65 % a německý DAX 1,57 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 1,3 % a sektor těžařských firem zažil nejlepší jednodenní výkon od letošního dubna. Akcie Société Générale posílily o 8 % poté, co banka reportovala za uplynulý kvartál nejvyšší zisk od finanční krize. BHP Billiton a Rio Tinto posilovaly obě o více než 3 %. Řecké akcie ve středu klesaly třetí den za sebou, když pokračoval těžký propad v bankovním sektoru. Aténská burza v pondělí po pěti týdnech obnovila provoz a během tří dnů ztratila zhruba 20 %.

Grafy a poučení z řecké dluhové krize: Eurofederace, nebo nic

Řecko jako historická křižovatka? Zatím přešlapujeme na místě

3. Pražská burza ve středu kolísala mezi ziskem a ztrátou. Dolů ji nakonec stáhly akcie Komerční banky

Index PX ve středu odepsal 0,16 % na 1 035,06 bodu. Burzu stáhly dolů především akcie Komerční banky, které dosáhly největšího zobchodovaného objemu a ztratily přes tři procenta poté, co banka ve středu ráno reportovala hospodářské výsledky. Čistý zisk v prvním pololetí vzrostl v souladu s hrubými odhady, analytici čekali růst o 3-6 %. Bance narostl i počet zákazníků a objem vkladů i úvěrů. Ve druhém čtvrtletí zůstala banka svými výsledky za očekáváním trhu, a to kvůli zaúčtování více než 400 milionů korun odvedených do fondu na řešení bankovních krizí. Ztrácel také druhý "nejobjemnější" titul ve středečním obchodování, tedy ČEZ, a to bezmála procento. Na třetím místě se co do objemu umístila Erste Group Bank, která naopak připsala přes procento. Více než procentní zisk zaznamenaly také cenné papíry mediální CME, pojišťovny VIG, likérky Stock a Fortuny.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví

Erste Group se v prvním pololetí podle odhadů analytiků dostala z loňské ztráty do zisku

4. Očekávané události

Německo ve čtvrtek zveřejní podnikové objednávky, Česká republika a Spojené království červnovou průmyslovou produkci, a navíc zasednou česká a britská centrální banka, aby rozhodly o dalším nastavení měnové politiky - ani od jedné se však změna postoje neočekává. Spojené státy jako každý čtvrtek zveřejní týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářské výsledky zveřejní například společnosti Mylan, Allergan, Viacom, Adidas, Deutsche Telecom nebo Rio Tinto. Co budou investoři sledovat v průběhu celého týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko je podle Tsiprase blízko dohodě o třetím záchranném balíku

Řecko je blízko dosažení dohody o podmínkách poskytnutí třetího záchranného programu pro tuto zadluženou zemi. Řekl to ve středu premiér Alexis Tsipras s tím, že dohoda s mezinárodními věřiteli ukončí pochybnosti o setrvání jeho země v eurozóně. Atény ve středu začaly jednat o podrobných podmínkách poskytnutí pomoci ve výši až 86 miliard eur.

Řecko by potřebovalo odepsat alespoň 95 miliard eur dluhů. Přistoupí na to věřitelé?

6. ADP: Soukromý sektor ve Spojených státech vytvořil v červenci 185 tisíc pracovních míst

Soukromý sektor ve Spojených státech v červenci vytvořil méně pracovních míst, než se čekalo. V soukromém sektoru přibylo 185 tisíc pracovních míst, analytici však počítali s přírůstkem 215 tisíc. Bylo to nejméně od dubna a výrazně pod červnovým přírůstkem 229 tisíc míst, který byl nejvyšší od konce loňského roku (revidováno z 237 tisíc).

7. Světová ekonomika prý letos poroste nejpomaleji od finanční krize

Světová ekonomika v letošním roce vzroste jen o tři procenta, což bude znamenat nejpomalejší tempo od globální finanční krize. Předpověděl to ve středu britský institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR. Červencová prognóza Mezinárodního měnového fondu přitom předpokládá, že globální hospodářský růst letos pouze nepatrně zvolní na 3,3 % z loňských 3,4 %.

8. Maloobchodní tržby v eurozóně v červnu klesly více, než se čekalo

Maloobchodní tržby v eurozóně v červnu klesly meziměsíčně o 0,6 %, očekával se přitom jen 0,2% pokles po růstu o 0,1 % v květnu (revidováno z +0,2 %). Meziročně tržby maloobchodních prodejců vzrostly o 1,2 %, čekal se však 2% růst po předchozích +2,6 % (revidováno z +2,4 %). V celé Evropské unii tržby meziměsíčně klesly o 0,5 % po 0,2% růstu v květnu. Meziročně se tržby v celé EU zvýšily o 2 %.

ČR: Meziroční růst maloobchodních tržeb v červnu zrychlil na 6,9 %

9. Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v červenci zpomalil méně, než se čekalo

Aktivita v sektoru služeb v eurozóně byla v červenci vyšší, než se čekalo. Index nákupních manažerů klesl jen na 54 bodů, přestože předběžný index předvídal hlubší pokles na 53,8 bodu z 54,4 bodu v červnu. Tempo tvorby nových pracovních míst roste devátý měsíc v řadě, přestože bylo v červenci nejslabší od února letošního roku. Jedná se tak o nejdelší růstovou řadu od roku 2011. V Německu dosáhlo pětiměsíčního rekordu a ve Španělsku dokonce 100měsíčního maxima. Kompozitní index nákupních manažerů se snížil na 53,9 bodu z 54,2 bodu v červnu, předběžná data hlásila pokles na 53,7 bodu.

10. USA: Obchodní bilance v červnu prohloubila deficit o 7,1 % na 43,8 miliardy USD (odhad: 42,9 miliardy USD)

Obchodní deficit Spojených států v červnu dále vzrostl a proti předešlému měsíci se zvýšil o sedm procent na 43,8 miliardy dolarů. Dovoz zvyšuje silná domácí poptávka a vysoký kurz dolaru, silný dolar ale spolu se slabší globální poptávkou nadále podkopává americký vývoz. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Obří mimoň terorizoval irskou dálnici

Obří nafukovací mimoň, který byl součástí dekorace zábavního parku, se v úterý kvůli silnému větru utrhl a zablokoval čtyřproudovou silnici u irského Dublinu. Nikdo naštěstí nebyl zraněn, mimoň Kevin způsobil pouze menší dopravní zácpu, než byl vyfouknut a odvezen.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat