Co musíte ráno vědět (7. března)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jak Komerční banka hledí na akcie pojišťovny VIG a jakým unikátem se bude moci pochlubit tchajwanská metropole Tchaj-pej? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie týden zahájily poklesem, během dne ale výrazně umazaly průběžné ztráty

Americké akcie v pondělí oslabily, jejich závěrečný pokles byl ale výrazně menší než průběžné ztráty. Investoři netrpělivě čekají, co přinesou páteční data z amerického trhu práce. Dow v pondělí nakonec klesl o 0,24 % na 20 954,34 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,33 % na 2 375,31 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,37 % na 5 849,17 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,55 % na 11,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,489 %. Investory znejistělo obvinění amerického prezidenta Donalda Trumpa, že jej předchůdce v úřadu nechal odposlouchávat, a negativně působilo i politické napětí v Asii, když Severní Korea při testu vypálila čtyři balistické střely.

Investorský magazín: Velké tržní sázky současnosti

Technická analýza: Aktuální klíčové hodnoty EUR/USD (a forexový newsletter k tomu)

2. Evropské burzy v pondělí uzavřely v červených číslech, akcie Deutsche Bank se propadly o téměř 8 %

Evropské akciové trhy v první seanci nového týdne klesly. Investoři vyhodnocovali novinky z korporátního sektoru a pokračovali také ve spekulacích, zda americký Fed přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb již na svém březnovém zasedání. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,52 % na 373,27 bodu, když jej dolů stahoval zejména sektor základních materiálů, který negativně reagoval na zprávu, že Čína letos čeká zpomalení růstu ekonomiky na 6,5 %. Růst její ekonomiky by tak měl zvolnit ze 6,7 %, což je výsledná hodnota za rok 2016, a jeho tempo by mělo být nejnižší za více než čtvrt století. Britský FTSE 100 přišel o 0,33 % na 7 350,12 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 0,46 % na 4 972,19 bodu a německý index DAX ztratil 0,57 % na 11 958,40 bodu. V pondělí se nedařilo ani bankovnímu sektoru, který klesl o více než procento. Z velké části za to mohl německý finanční ústav Deutsche Bank, který se po nedělním oznámení plánu na navýšení kapitálu o osm miliard eur propadl o téměř 8 %.

Inflace roste. Není to náhodou trend? 

3. Pražská burza v pondělí mírně stoupla, akcie mediální společnosti CME zdražily po oznámení přecenění dluhu o více než 6 %

Pražská burza v úvodu nového týdne mírně zpevnila. Index PX si připsal 0,14 % na 975,57 bodu, když jej nahoru táhly společnosti CME a Kofola ČeskoSlovensko, nedařilo se naopak Komerční bance a energetické skupině ČEZ. Objem obchodů byl s 390 miliony korun podprůměrný. Nejvyšší procentuální zisk zaznamenala mediální CME, která stoupla o 6,33 % na 79 Kč po oznámení, že společnost dokončila dohodu s firmou Time Warner, na základě které došlo ke snížení jejích průměrných výpůjčních nákladů o 150 bazických bodů (z 8,75 % na 7,25 %). Dařilo se také nápojářské Kofole ČeskoSlovensko, která vzrostla o 3,29 % na 405 Kč, operátorovi O2 Czech Republic, jenž si polepšil o 1,74 % na 275,40 Kč, textilce Pegas Nonwovens (+1,61 % na 844,20 Kč), tabákové firmě Philip Morris ČR (+0,84 % na 13 500 Kč) a petrochemickému holdingu Unipetrol (+0,18 % na 218 Kč).

KONTEXT: Jak vypnout internet aneb Kdo je kdo v bitvě o digitální (nad)vládu 

4. Očekávané události

V noci na úterý bude australská centrální banka na svém měnověpolitickém zasedání rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Analytici počítají s tím, že základní úroková sazba bude ponechána na 1,5 %. V Evropě dopoledne vyjdou německé tovární objednávky za leden, francouzská lednová bilance státního rozpočtu, únorový index cen domů ve Spojeném království od banky Halifax, lednový italský index výrobních cen a HDP eurozóny za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Spojené státy se odpoledne pochlubí lednovou obchodní bilancí a únorovým indexem optimismu malých firem. Obchodní bilanci za první měsíc roku 2017 na trh pošle také Kanada. Z pohledu českých obchodníků bude v úterý klíčové zveřejnění lednové statistiky devizových obchodů ČNB, publikována bude i statistika objemu únorových devizových rezerv. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Komerční banka zahájila pokrývání akcií VIG, doporučuje titul kupovat s cílovou cenou 26 eur

Komerční banka zahájila pokrývání akcií pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group. Titul doporučuje kupovat s cílovou cenou 26 eur. Cena odpovídá 11,5násobku odhadovaného zisku na akcii za rok 2016 a 11,6násobku očekávaného zisku na akcii za rok 2017 a indikuje potenciální zisk investorů okolo 13 %.

6. CME oznámila přecenění svého dluhu, do konce roku 2018 čeká úspory ve výši minimálně 30 milionů dolarů

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, oznámila dokončení dohody s firmou Time Warner, na základě které došlo ke snížení jejích průměrných výpůjčních nákladů o 150 bazických bodů (z 8,75 % na 7,25 %). Do konce příštího roku CME díky této dohodě čeká úspory v celkové výši minimálně 30 milionů dolarů.

V kůži portfoliomanažera: Proč CME patří do našich portfolií

7. České stavebnictví letos podle stavařů vzroste o 2,7 %

České stavebnictví letos vzroste o 2,7 procenta. Vyplývá to z odpovědí více než stovky ředitelů tuzemských stavebních firem, které ve svém průzkumu oslovila analytická společnost CEEC Research ve spolupráci se skupinou Saint Gobain. Na kladném vývoji se shodlo 71 procent ředitelů. V příštím roce očekávají růst v průměru o 1,5 procenta. Loni se podle údajů Českého statistického úřadu stavebnictví v ČR propadlo o 7,6 procenta.

8. Bankovní sektor Číny je největší na světě, překonal eurozónu

Čínský bankovní sektor již co do objemu aktiv překonal bankovní sektor eurozóny a je největší na světě. Čína tak zvyšuje vliv ve světě financí, její růst je ale od globální finanční krize závislý na dluhovém financování. Vyplývá to z analýzy britského ekonomického listu Financial Times.

9. Francouzská PSA koupí německý Opel. Vznikne tak druhá největší evropská automobilka

Francouzská automobilka PSA Group koupí za 2,2 miliardy eur ztrátovou evropskou divizi americké automobilové skupiny General Motors. Transakcí, kterou obě společnosti oznámily v pondělí v Paříži, vznikne evropská automobilová dvojka za německou skupinou Volkswagen.

10. Jihokorejská prezidentka byla zapletená do úplatků od Samsungu

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje se spolčila se svou přítelkyní Čche Son-sil, aby získala úplatky od největšího jihokorejského podniku Samsung Group. V pondělí to uvedl úřad zvláštního prokurátora, který vyšetřuje korupční skandál, kvůli němuž byla Pak Kun-hje dočasně odvolána z úřadu. Úplatky byly určeny k posílení pozice šéfa Samsungu I Če-jonga, dodala prokuratura. Prezidentčin právník podle agentury Reuters obvinění odmítl jako "absurdní fikci, která je daleko od pravdy".

BONUS

V Tchaj-peji roste mrakodrap, jenž má pojmout 130 tun CO2 ročně

V tchajwanské metropoli Tchaj-pej vyrůstá mrakodrap, který by měl být schopen absorbovat až 130 tun oxidu uhličitého za rok. Na balkonech této unikátní stavby, která připomíná dvoušroubovici DNA nebo dva obrovské "tančící domy", bude totiž přes 23 000 stromů. Informoval o tom deník El País. 

Dům přezdívaný Agora Garden (či Tchao Cu Jin Jüan) by měl být dokončen v září. Jeho autorem je belgický futuristický architekt-ekolog Vincent Callebaut, podle něhož je tento "městský les" symbiózou člověka a přírody. Kromě pohlcování oxidu uhličitého stromy na balkonech je ekologická i samotná stavba. Dům je postaven z recyklovatelných materiálů. 

Mrakodrap má ale i své kritiky. "Tahle zelená budova je jen luxusní bytový dům a její ekologický přínos je vzhledem k nákladům diskutabilní," tvrdí architekt Germain Canon žijící v Tchaj-peji. Výtah pro automobily ke každému bytu a obrovská rozloha jednotlivých apartmánů podle něj ostudně kontrastují se skutečností, že mnohé rodiny si ve městě nemohou dovolit ani vlastní malý byt.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat