Co musíte ráno vědět (7. července)

Jak zahájily obchodování po řeckém referendu trhy v Evropě i Spojených státech, kdo překvapivě rezignoval a jak Nutella a Francouzi devastují životní prostředí? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily týden v červených číslech, pozornost trhů se upíná na Řecko

Americké akcie v pondělním obchodování oslabovaly kvůli obavám ohledně Řecka. Náladu na trhu nicméně podpořilo prohlášení Mezinárodního měnového fondu, že je připraven Řecku pomoci. Řekové v nedělním referendu odmítli podmínky věřitelů pro poskytnutí finanční pomoci, investoři nicméně stále doufají, že bude dosaženo dohody, která odvrátí odchod Řecka z eurozóny. Dow v pondělí odepsal 0,26 %, S&P 500 0,39 % a Nasdaq 0,34 %. V indexu Dow posilovaly jen akcie společností Walt Disney, Boeing, Wal-Mart, Procter & Gamble, UnitedHealth, na zelené nule zakončily akcie firem Microsoft a DuPont, zbývající emise se pohybovaly v červených číslech.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Výlet mimo dlouhodobé rozpětí trval přesně den

Finanční ředitelé přiznávají, že investorům lžou do očí. A vůbec je to netrápí

2. Evropské akcie v úvodu týdne srazilo na kolena řecké "ne"

Evropské akciové trhy v pondělí výrazně ztrácely poté, co Řekové odmítli v referendu návrhy věřitelů a řecký ministr financí Janis Varufakis odstoupil z funkce. Britský FTSE 100 odepsal 0,76 %, francouzský CAC 40 2,01 % a německý DAX 1,52 %. Regionální Stoxx Europe 600 odepsal 1,2 %. Všechny jeho sektory se pohybovaly v červených číslech v čele s bankami a sektorem základních materiálů. Objem zobchodovaných akcií byl o 13 % vyšší než třicetidenní průměr a index volatility indexu EuroStoxx 50 VStoxx sklouzl o 7 % dolů.

Řecko je malá ryba, stabilita EU ale zajímá celý svět

3. Očekávané události

V úterý Český statistický úřad zveřejní data o maloobchodních tržbách a průmyslové produkci. Průmyslovou výrobu odhalí také Německo a Francie a Spojené státy přidají data o obchodní bilanci. Na summitu v Bruselu by měl řecký premiér Tsipras přednést nový návrh dohody s věřiteli. Stručný výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Řecký ministr financí Varufakis oznámil, že odstupuje z funkce

Řecký ministr financí Janis Varufakis oznámil, že odstupuje z funkce. Na svém blogu uvedl, že si je vědom toho, že by někteří z představitelů euroskupiny uvítali, kdyby s ním už nemuseli jednat. Jeho "absence" by prý měla usnadnit premiérovi Alexisi Tsiprasovi vyjednání dohody s eurozónou.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

Řecko je v krizi, protože jsou Řekové banda lenochů?!

5. Lagardeová: MMF je připraven pomoci zadluženému Řecku

Mezinárodní měnový fond pozorně sleduje vývoj situace v silně zadluženém Řecku a je připraven této zemi poskytnout pomoc, pokud o to bude požádán. Uvedla to v pondělí podle agentury Reuters šéfka MMF Christine Lagardeová.

6. Ukrajina se rozhodla vytvořit plynový fond v objemu miliardy USD

Ukrajina nařídila státní energetické společnosti Naftogaz, aby vytvořila fond v objemu miliardy dolarů na financování nákupu, přepravy a skladování zemního plynu. Uvedla to v pondělí tamní vláda. Dodala, že by měl Naftogaz k naplnění fondu využít dohody se zahraničními věřiteli zaručené vládou.

7. Řecké banky zůstanou v úterý a ve středu zavřené

Řecké banky zůstanou v úterý a ve středu zavřené a limit pro výběr peněz z bankomatů se nezmění. Oznámila to v pondělí šéfka řecké bankovní asociace Luka Katseliová. Řecko bylo nuceno od minulého pondělí banky uzavřít v důsledku kolapsu jednání o finanční pomoci. Oficiálně se měly banky znovu otevřít toto úterý. Řekové mohou nyní vybírat peníze pouze z bankomatů, denní limit pro jednu kartu byl stanoven na 60 eur.

Fitch: Pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny dramaticky stoupla

8. Řecké protinávrhy zahrnují vesměs odklad úsporných opatření

Řecký premiér Alexis Tsipras poletí na úterní summit eurozóny s protinávrhy, které budou patrně kontroverzní. Atény budou vesměs požadovat od věřitelských institucí odklad úsporných opatření. Budou také například usilovat o zachování daňového zvýhodnění pro řecké ostrovy, kvůli kterému sváděly obě strany při dosavadním vyjednávání těžké boje.

Tsipras na úterním summitu předloží nový návrh. Prý se bude zakládat na posledním Junckerově návrhu

9. USA: Index nákupních manažerů v sektoru služeb ISM v červnu vzrostl na 56 bodů (odhad: 56,2 bodu, květen: 55,7 bodu)

Podle průzkumu institutu ISM se aktivita v americkém sektoru služeb v červnu zvýšila poté, co v květnu spadl na třináctiměsíční minimum. Index nákupních manažerů vzrostl na 56 bodů z květnových 55,7 bodu, trhy však očekávaly ještě lepší výsledek (56,2 bodu). Subindex nových zakázek se zvýšil na 58,3 bodu z 57,9 bodu, naproti tomu subindex sledující zaměstnanost v sektoru klesl druhý měsíc v řadě, a to na 52,7 bodu z 55,3 bodu.

Finální index nákupních manažerů v sektoru služeb agentury Markit v červnu potvrdil pokles na 54,8 bodu, který hlásila předběžná data, z květnových 56,2 bodu. Kompozitní index se snížil na 54,6 bodu z předchozích 56 bodů, rovněž v souladu s předběžnými daty.

10. ECB ponechala objem nouzového financování řeckých bank beze změny

Evropská centrální banka se v pondělí rozhodla ponechat objem nouzového financování řeckých bank beze změny na zhruba 89 miliardách eur. Řecké banky jsou nyní na financování z nouzového programu ELA závislé a neochota ECB zvýšit objem programu před týdnem přiměla Atény k jejich uzavření.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Ministryně chce Francouzům vzít Nutellu

Francouzská ministryně životního prostředí Ségolène Royalová Francouze vyzvala, aby přestali konzumovat populární lískooříškový krém Nutella, protože kvůli produkci jedné z jeho hlavních ingrediencí, palmového oleje, dochází k ničení životního prostředí. Francouzi si na Nutellu velmi potrpí - zkonzumují 26 % její celosvětové produkce. "Musíme znovu sázet stromy, protože dochází k masivnímu odlesňování, které rovněž vede ke globálnímu oteplování. Například bychom měli přestat jíst Nutellu, protože obsahuje palmový olej. Palmy k produkci tohoto oleje nahrazují stromy a tím výrazně škodí životnímu prostředí," uvedla v rozhovoru Royalová. Výrobce Nutelly, italská společnost Ferrero, získává téměř 80 % palmového oleje z Malajsie a v únoru přislíbil, že se bude snažit dohlížet na to, aby byl olej získáván "zodpovědnou cestou".

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat