19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Jak si po zasedání ECB vedly akcie v Evropě i Spojených státech, jak vidí českou ekonomiku ČNB, co si OECD myslí o světové ekonomice a jakému nečekanému problému čelí rocková skupina AC/DC? To vše musíte ráno vědět.
Americké akciové trhy v první polovině čtvrtečního obchodování hledaly směr. Zhruba po hodině a půl se ale indexy sjednotily a posilovaly. Investory potěšilo, že by Evropská centrální banka mohla ve snaze podpořit ekonomiku eurozóny sáhnout po dalších opatřeních. Indexy Dow a S&P 500 se odpoledne dokonce vyšplhaly na nová historická maxima. Dow své historické maximum posunul na 17 560,31 bodu a nakonec posílil o 0,40 % na 17 554,47 bodu. Širší S&P 500 posunul historické maximum na 2 031,61 bodu a nakonec přidal 0,38 % na 2 031,21 bodu. Technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,38 % na 4 638,47 bodu. Dařilo se zejména průmyslovým titulům, akciím ze sektoru cyklického spotřebního zboží a cenným papírům ze sektoru zdravotní péče. Zlevnily naopak akcie ze sektoru služeb, cenné papíry z telekomunikačního odvětví a klesla také odvětví financí a technologií. Index volatility VIX mírně klesl na 13,99 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o čtyři bazické body na 2,38 %.
Současnost vejde do historie jako QE bublina
Hlavní evropské akciové trhy se ve čtvrtek dopoledne pohybovaly mírně pod nulou. Krátce před druhou hodinou ale akcie zamířily vzhůru poté, co Evropská centrální banka oznámila, že v oblasti monetární politiky hodlá pokračovat podle dříve představeného plánu. Výkonná rada ECB sice nepřistoupila k dalším stimulům, vyjádřila však názor, že je připravena zasáhnout, bude-li to potřeba. Britský FTSE posílil o 0,18 %, německý DAX vzrostl o 0,66 % a francouzský CAC 40 přidal 0,46 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,34 % na 3 102,07 bodu. Dařilo se zejména akciím maloobchodních prodejců, technologickým titulům a cenným papírům automobilek. Zlevnily naopak akcie pojišťoven, bankovní tituly a cenné papíry z telekomunikačního sektoru.
Rusko: Příležitost, která utekla mezi prsty
Index PX ve čtvrtek připsal 0,01 % na 963,17 bodu. Po zveřejnění hospodářských výsledků se dařilo především akciím Komerční banky, které zpevnily o 1,94 %. Čistý zisk Komerční banky ve 3Q2014 nečekaně vzrostl na 3,27 miliardy Kč z 3,25 miliardy Kč před rokem. Čekal se pokles na 3,05 miliardy Kč. Čistý úrokový příjem vzrostl na 3,4 miliardy Kč. Příjmy z poplatků a provizí dosáhly 1,6 miliardy Kč a provozní zisk byl 4,2 miliardy Kč. Celkové čisté výnosy mírně klesly na 7,7 miliardy Kč. Finanční ředitel potvrdil dividendu pro příští rok v rozmezí 70 až 100 % ze zisku. Čísla zveřejnila ve čtvrtek i Fortuna, která mírně posilovala, v závěru však odevzdala zisky a odepsala 0,36 %. Za prvních devět měsíců letošního roku společnost vykázala zisk EBITDA 21,98 milionu eur. Loni firma ve stejném období hospodařila se ziskem EBITDA 18,1 milionu eur. Solidní výsledky společnost přiměly ke zvýšení výhledu. Za celý letošní rok nyní Fortuna očekává růst zisku EBITDA o 10 až 20 %, dosud byla její predikce nastavena na růst zisku jen o 5 až 10 %. Akcie likérky Stock Spirits po středečním dramatickém propadu zastavily pokles a připsaly 3,57 % poté, co Erste Group Bank zvýšila doporučení na "kupovat" z "akumulovat". Nedařilo se naopak akciím Erste Group Bank, které ztratily 1,44 %, a přes procento odevzdala i O2 C.R. (-1,64 %). V závěrečné aukci ztráty prohloubily i akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-1,52 %) a Pivovarů Lobkowicz (-1,05 %). Do ztráty se z předchozího mírného zisku v závěrečné aukci propadly i akcie společnosti ČEZ (-0,44 %). Naopak cena akcií NWR se v závěru vrátila na 0,50 Kč z 0,45 Kč.
Česká výsledková sezóna za 3Q2014: Co čekat od firem z pražské burzy (+ přehled výsledků)
V pátek budou trhy netrpělivě vyhlížet souhrnná data o vývoji nezaměstnanosti v americké ekonomice za říjen. Očekává se, že ekonomika vytvořila v říjnu 232 tisíc nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti zůstala stabilní na 5,9 %. Večer navíc Spojené státy vydají zprávu o spotřebitelských úvěrech (odhad září: 16,5 miliardy USD). Makrodata budou sledovat také investoři v Evropě. Německo zveřejní průmyslovou výrobu, obchodní bilanci a stav běžného účtu za září, obchodní bilanci odhalí i Spojené království a Švýcarsko vydá zprávu o míře nezaměstnanosti. Hospodářské výsledky v pátek zveřejní například Allianz nebo ArcelorMittal (očekávané výsledky naleznete ZDE). Co všechno nabídl na události nabitý týden, zjistíte v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
ECB na listopadovém zasedání ponechala základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Výkonná rada ECB sice k dalším stimulům nepřistoupila, zasáhne však, bude-li to potřeba. Mario Draghi také několikrát zopakoval, že je rada v rozhodnutí jednomyslná, čímž narážel na zprávu agentury Reuters, podle níž v radě panují rozpory.
Bernanke: Evropská centrální banka to nebude mít s kvantitativním uvolňováním lehké
Česká národní banka v nové prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,5 %. Zhoršila i výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok rovněž na 2,5 %. Na tiskové konferenci po zasedání rady to řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. Bankovní rada rovněž zopakovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016.
Česká národní banka podle očekávání měnovou politiku nezměnila
Globální ekonomika se zotavuje jen velmi zvolna, za což může stagnace v eurozóně a zpomalování růstu v některých velkých rozvíjejících se ekonomikách. Vyplývá to z výhledu, který ve čtvrtek zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Letos má podle ní globální růst dosáhnout 3,3 %, což je o 0,1 procentního bodu méně, než organizace uváděla ve své květnové prognóze.
Na veřejnost unikly dokumenty, podle nichž Lucembursko pomohlo více než 340 nadnárodním firmám vyhnout se placení daní. Téměř 28 tisíc stran uniklých dokumentů popisuje daňové dohody mezi lucemburským daňovým úřadem a některými největšími světovými firmami. Bezprecedentní šestiměsíční vyšetřování Mezinárodního sdružení investigativních novinářů (ICIJ) bylo pojmenováno Luxembourg Leaks (Lucemburské úniky), zkráceně LuxLeaks.
Průmyslová výroba v České republice v září meziročně vzrostla o 8,3 %, čekalo se přitom jen +4,5 %. "Podle očekávání se průmysl vrací do kondice. Pomáhá mu letos především extrémně úspěšná výroba osobních automobilů. Pozitivní čísla vykazují i energetika a tradiční strojírenství. Zářijové výsledky potvrdily naše očekávání, že za slabým srpnem stály především dovolené, nikoliv útlum poptávky," okomentoval výsledky Petr Dufek, analytik z ČSOB.
Zahraniční obchod ČR skončil v září v přebytku 19,3 miliardy Kč
Stavební výroba v České republice v září vzrostla o 9,5 % meziročně
Ruský rubl se ve čtvrtek vůči dolaru propadl o více než dvě procenta na nové historické minimum. Jeho kurz tak poprvé prolomil hranici 46 rublů za dolar. Ruská centrální banka ve středu oznámila, že se rozhodla omezit podporu domácí měny. Viceguvernérka banky pak řekla, že rubl je nyní "poněkud podhodnocený".
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
AC/DC mají vážný problém, bubeník byl obviněn z přípravy vraždy
To, že bubeník australské rockové kapely AC/DC Phil Rudd není žádný svatoušek, se dobře ví. Obvinění, kterému čelí nyní, už je ale hodně přes čáru. Podle novozélandského soudu Rudd plánoval vraždu, za což mu hrozí až desetileté vězení. Kromě toho se měl provinit i držením drog. Zadržen byl Rudd ve čtvrtek ráno ve svém domě ve městě Taraunga. Poté, co si vyslechl obvinění, byl nicméně propuštěn na kauci, a vyšetřován tak bude na svobodě.