Co musíte ráno vědět (7. prosince)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a v USA, jak se v říjnu dařilo českému maloobchodu a jak by finanční krizi chtěla řešit alžírská ministryně? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý pokračovaly v růstu, index Dow znovu navýšil zavírací maximum

Americké akcie zahájily úterní obchodování kolem nuly a v první polovině seance hledaly směr. Posléze se však odrazily a všechny tři hlavní akciové indexy zamířily do zelených čísel. Index Dow stoupl o 0,18 % na nové zavírací maximum 19 251,78 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,34 % na 2 212,23 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,45 % na 5 333 bodech. Index volatility VIX klesl o 2,88 % na 11,79 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o půl bazického bodu na 2,389 %. Dařilo se zejména finančnímu odvětví a realitnímu sektoru, pod nulou skončily energetické odvětví a sektor veřejných služeb.

Buffett: Dvakrát zbohatne jen (šťastný) pitomec

13 strašáků roku 2017 (3. díl): Konec monetární alchymie se (ne)blíží aneb Napršelo, ale kdy uschne?

2. Evropské burzy si v úterý polepšily, sentiment na trzích začíná určovat blížící se zasedání ECB

Evropské akciové trhy v úterý navázaly na pondělní zisky, když uzavřely znovu v plusu. Za dobrými výsledky stojí pokles obav z politické nestability v Evropě. Investoři zároveň přesouvají svou pozornost od politiky ke čtvrtečnímu zasedání ECB. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,97 % na 344,57 bodu. Většina jeho sektorů skončila v plusu, nedařilo se však bankovním akciím. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,49 % na 6 779,84 bodu, francouzský CAC 40 vyskočil o 1,26 % na 4 631,94 bodu a německý index DAX vzrostl o 0,85 % na 10 775,32 bodu. Evropa v úterý i nadále bedlivě sledovala dění v Itálii. Premiér Matteo Renzi, jenž dříve avizoval, že v případě neúspěchu referenda o změně ústavy odstoupí, v úterý oznámil, že vyhoví prosbě italského prezidenta Sergia Mattarelly, aby s rezignací počkal na schválení rozpočtu na příští rok. Částečně tak zmírnil obavy z destabilizace italské politické scény. V nezáviděníhodné pozici se ale nadále nacházejí italské banky. Po neúspěchu referenda není pravděpodobně, že by do nich chtěli investovat soukromí investoři, což výrazně narušuje jejich rekapitalizační program. V úterý se však objevila zpráva, že italská vláda za použití peněz z veřejných zdrojů připravuje záchranu předního bankovního ústavu Monte dei Paschi di Siena. V nadcházejících dnech tedy bude zřejmé, zda právě tento krok nebude pro italské finanční domy pomyslnou jiskrou naděje.

Co s tím? Italské banky jako bomba tikající pod evropskými burzami

Rozvíjející se trhy: Toto musíte vědět, než se vydáte na lov ekonomických tygrů

3. Pražská burza v úterý zpevnila téměř o procento, dařilo se akciím Erste Group Bank a Komerční banky

Pražská burza se v úterý vzpamatovala z pondělní ztráty, index PX vzrostl o 0,92 % na 894,86 bodu. Nahoru ji táhly Erste Group Bank a Komerční banka, nedařilo se naopak Monetě Money Bank a textilce Pegas Nonwovens. Se zobchodovanými 860 miliony korun byla úterní seance v tomto směru nadprůměrná. Nejobchodovanější byly akcie energetické skupiny ČEZ, které zpevnily o 0,27 % na 408,10 Kč. Nejvyšší zisky si ale s výjimkou Monety Money Bank připsaly finanční tituly. Erste Group Bank vyskočila o 2,94 % na 738,50 Kč, Komerční banka zdražila o 1,81 % na 898 Kč a pojišťovna VIG vzrostla o 1,99 % na 538,50 Kč. Podle analytika České spořitelny Jana Šumbery může být za růstem bankovních titulů částečné uklidnění situace v Itálii, případně se mohou příznivě projevovat sázky na prodloužení kvantitativního uvolňování ECB. V plusu rovněž uzavřely likérka Stock Spirits, jež si polepšila o 1,6 % na 54 Kč, a mediální společnost CME, která stoupla o 0,08 % na 66,40 Kč. Nedařilo se již zmiňované Monetě Money Bank. Ta odepsala 1,75 % na 81,20 Kč. Výraznější ztrátu ale zaznamenaly i textilka Pegas Nonwovens (-2,51 % na 770 Kč), nápojářská Kofola ČeskoSlovensko (-1,04 % na 380 Kč) a tabáková firma Philip Morris ČR (-0,75 % na 12 550 Kč). Petrochemický holding Unipetrol klesl o 0,28 % na 178 Kč.

ČS: Prosincová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

V noci na středu v Austrálii vyjdou údaje o vývoji ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Dopoledne se pozornost investorů přesune do Evropy. V Německu bude zveřejněna říjnová průmyslová produkce, Francie na trh pošle říjnovou obchodní bilanci a údaje o bilanci rozpočtu, Spojené království následně přidá listopadový index cen domů od banky Halifax a říjnovou průmyslovou výrobu. Série dat vyjde i v Česku, zveřejněny budou zprávy o průmyslové výrobě, stavební produkci a mezinárodním obchodu a Česká národní banka na trh pošle zprávu o vývoji svých devizových rezerv. Ve Spojených státech budou odpoledne zveřejněny pravidelné týdenní zprávy o vývoji počtu hypoték a zásob ropy. Sledovaný bude ale také indikátor počtu otevřených pracovních pozic (JOLTS), oblíbený ukazatel Janet Yellenové. Kanadská centrální banka pak bude odpoledne rozhodovat o nastavení měnové politiky. Analytici očekávají, že základní úroková sazba bude ponechána na 0,5 %. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. Tržby v českém maloobchodě v říjnu vzrostly pouze o 2 %

Meziroční růst tržeb v českém maloobchodě bez aut v říjnu zpomalil na 2 % ze zářijových revidovaných 5 %. Lidé letos v říjnu ve srovnání s loňským rokem více utráceli za pohonné hmoty a nepotravinářské zboží, klesly naopak tržby za potraviny. Nejvyšším tempem rostl v říjnu internetový prodej.

6. Řím údajně chystá záchranu banky Monte dei Paschi di Siena

Italská vláda připravuje záchranu předního bankovního ústavu Monte dei Paschi di Siena. Použít k tomu chce peníze z veřejných zdrojů, rozhodnutí by mohlo padnout již o tomto víkendu. Agentuře Reuters to v úterý sdělilo několik informovaných zdrojů. Banku udrží při životě jen nový kapitál, avšak naděje na jeho získání ze soukromých zdrojů se po výsledku nedělního referenda o změně ústavy výrazně snížily. Monte dei Paschi di Siena je třetí největší bankou v Itálii a nejstarší bankovní institucí na světě.

7. Evropská komise Microsoftu povolila převzetí LinkedInu

Evropská komise schválila americké softwarové společnosti Microsoft záměr koupit za 26 miliard dolarů sociální síť LinkedIn. V úterním sdělení komise uvedla, že její souhlas je podmíněn několika požadavky, jejichž splnění by mělo zachovat konkurenci na poli sociálních sítí pro odborné pracovníky v Evropě.

8. Nejvyšší soud USA se postavil na stranu Samsungu proti Applu

Americký nejvyšší soud se v mnohaletém patentovém sporu mezi výrobci chytrých telefonů Apple a Samsung Electronics postavil na stranu jihokorejské společnosti. Osmičlenné plénum soudu v úterý jednomyslně zamítlo rozsudek nižší soudní instance, podle nějž měl Samsung americkému konkurentovi za okopírování některých designových prvků jeho telefonů iPhone zaplatit 399 milionů dolarů.

9. ČEZ bude do roku 2019 dodávat elektřinu České poště

Energetická skupina ČEZ bude do roku 2019 dodávat elektřinu České poště. Dceřiná společnost ČEZ Prodej, která instituci dodává elektřinu od roku 2008, zvítězila ve výběrovém řízení na dodávku elektřiny pro poštu v letech 2017 až 2019. Předpokládaná hodnota zakázky je 660 milionů korun bez DPH.

10. Čínská platební firma Alipay pokračuje v expanzi do Evropy

Největší čínská platební platforma Alipay ze skupiny Alibaba uzavřela smlouvy se čtyřmi evropskými finančními institucemi. Cílem je usnadnit Číňanům cestujícím do zahraničí placení po Evropě, uvedla v úterý agentura Reuters. Díky smlouvám bude moci služby Alipay využívat dalších 930 000 prodejců napříč Evropou.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Rovnoprávnost pohlaví po alžírsku

Alžírská ministryně pro ženy, rodinu a solidaritu vzbudila bouři nevole na sociálních sítích, když navrhla, aby pracující vdané ženy posílaly celý svůj plat nebo alespoň jeho část státu. Podle ministryně se o tyto ženy stejně starají manželé a jejich plat by pomohl alžírské ekonomice. Ta se potýká s výpadkem příjmů kvůli nízkým cenám ropy.

Ministryně Munia Maslamová takto reagovala na dotaz místního televizního kanálu, zda by se svého platu nebo jeho části neměli vzdát ministři. Ti podle ní "nedostávají odstupné", platu by se zato mohly vzdát vdané ženy, zvláště úřednice, pokud by to bylo nutné. Pomohly by tak státu zasaženému finanční krizí.

Videozáznam se dostal na sociální sítě, kde Muniovou překřtili na ministryni "nesolidarity", obvinili ji z nekompetentnosti a napsali, že je "ještě neoliberálnější než François Fillon." Podle jiných komentářů by si měl stát nejprve posvítit na korupci a zavést například daň pro zbohatlíky, než aby se obohacoval na práci žen.

Bojovnice za práva žen označily výrok ministryně za urážlivý pro ženy. Je podle nich také nebezpečné, když jej pronáší osoba, která je pověřená práva žen chránit.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat