Co musíte ráno vědět (8. ledna)

Jak ve čtvrtek skončilo obchodování na evropských a amerických burzách, jak Čína zareagovala na pokračující turbulence na trzích a na jaké peníze si loni přišel nejhůře placený šéf Applu? To vše musíte ráno vědět.

1. Čtvrteční masakr na Wall Street: Americké akcie po dalším zastavení obchodování v Číně krvácely

Americké akcie ve čtvrtek prohloubily propad a jejich hlavní indexy se nakonec sesunuly až o tři procenta. Wall Street srážely pokračující otřesy na čínských burzách a rostoucí obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa. Americké akcie klesly ve čtvrtek již potřetí v řadě. Čínská centrální banka umožnila půlprocentní oslabení čínské měny, což vyvolalo obavy, že tamní ekonomika by mohla být ještě slabší, než se předpokládalo. Čínské akciové trhy se ve čtvrtek navíc prakticky bezprostředně po zahájení obchodování propadly o pět procent. Po 15minutové nucené přestávce propad cen akcií pokračoval a obchodování bylo po pár dalších minutách přerušeno pro zbytek dne poté, co pokles dosáhl 7 %. Stalo se to už podruhé v tomto týdnu. Propad cen akcií na Wall Street se zastavil, když čínský burzovní regulátor oznámil, že od pátku přestane uplatňovat mechanismus pro automatické pozastavování obchodů. I tak ale zůstaly akcie v USA hluboko v červených číslech. Dow nakonec spadl o 2,32 % na 16 514,10 bodu, širší S&P 500 odepsal 2,37 % na 1 943,09 bodu a Nasdaq Composite uzavřel po poklesu o 3,03 % na 4 689,43 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 21,37 % na 24,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 2,149 %. Nejvýrazněji se propadly energetický sektor a odvětví základních materiálů, relativně nejlépe si naopak vedly akcie ze sektoru veřejných služeb a odvětví necyklického spotřebního zboží. Kleslo ale všech deset hlavních sektorů.

Akciové tipy na rok 2016 od těch, kdo nejsou tak na očích

Akcie: Trh má raději demokratické prezidenty

2. Evropské akcie ve čtvrtek výrazně oslabily, srazila je Čína

Evropské akcie ve čtvrtek výrazně klesly. Důvodem bylo mimo jiné zastavení obchodování na čínských burzách, které byly z důvodu více než 7% poklesu uzavřeny již zhruba 30 minut po začátku obchodování. Britský FTSE 100 klesl o 1,96 %, francouzský CAC 40 spadl o 1,72 % a německý DAX odepsal 2,29 %. "Vypadalo to dost ošklivě. Investice na akciových trzích teď omezujeme. Je čas udělat krok zpět a přehodnotit situaci," uvedl k vývoji na evropských trzích například investiční ředitel společnosti ACIES Asset Management Andreas Clenow. Propadaly se akcie německých automobilek, jako jsou BMW či Daimler, a to až o čtyři procenta. V návaznosti na aktuální vývoj v emisní kauze Volkswagenu v USA, kdy automobilka musí vykoupit zpět až 115 tisíc vozů, poklesly i ceny akcií německého koncernu. Dolů zamířily rovněž akciové trhy ve střední Evropě, hlavní index polské burzy odepsal 2,6 % a byl nejníže od května 2009.

Potenciální černé labutě roku 2016

Proč milovat levné komodity

3. Pražská burza ve čtvrtek ztrácela stejně jako všechny ostatní evropské trhy

Pražská burza hned v úvodu čtvrtečního obchodování klesala o více než dvě procenta. Reagovala tak na vývoj na dalších evropských trzích, které do červených čísel poslaly čínské burzy, na nichž došlo tento týden k druhému přerušení obchodování z důvodu poklesu akcií o více než sedm procent. Index PX ve čtvrtek nakonec spadl o 2,14 % na 916,09 bodu, nejnižší úroveň od října 2014. Nejvíce se na pražské burze obchodovalo s akciemi elektrárenského gigantu ČEZ, které klesly o více než tři procenta na 405,10 Kč. Významného objemu obchodů dosáhly i akcie Komerční banky, které si naopak připsaly 0,55 % a zakončily na 4 980 Kč. Největší propad zaznamenala finanční skupina VIG, jejíž akcie se propadly o 4,78 % na 683 korun. Velký procentuální pokles zaznamenala i likérka Stock, která v průběhu dne oslabovala i o více než pět procent, v závěru obchodování ale ztrátu zmírnila na necelá tři procenta.

Od akcií po zlato: Investiční abeceda na rok 2016

Jan Jedlička (EU Office České spořitelny): Schengen je důležitý symbol, pro byznys by ale byly zásadní až obchodní bariéry v rámci EU

4. Očekávané události

Pátek bude v Německu patřit průmyslové výrobě, maloobchodním tržbám a výsledkům obchodní bilance a běžného účtu. Výsledek obchodní bilance zveřejní i Francie a Spojené království. Švýcarsko dále zveřejní index spotřebitelských cen, ČR zprávy o průmyslové a stavební výrobě a Spojené státy index optimismu malých firem od NFIB, velkoobchodní zásoby a údaje z trhu práce zahrnující míru nezaměstnanosti, počet nově vytvořených míst, vývoj průměrné hodinové mzdy či míru participace. Zpráva o vývoji nezaměstnanosti vyjde i v Kanadě a v noci na sobotu ještě vydá Čína inflační statistiku. Hospodářské výsledky v pátek zveřejní jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics. Výhled na celý obchodní týden najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čínský burzovní regulátor vyslyšel volání a zrušil pojistku proti propadu trhů

Čínský burzovní regulátor zrušil nové pravidlo, které neumožňuje čínským akcím zlevnit za jeden den o více než sedm procent. Na čínské sociální síti Weibo to ve čtvrtek napsal mluvčí regulátora Teng Ke. Na internetových stránkách šanghajské burzy se uvádí, že zrušení pravidla má za cíl "udržet trhy stabilní". Experti se shodují, že pravidlo bylo navrženo až příliš přísně a zpochybňovalo stabilitu burz v Číně.

Obchodování s akciemi v Číně bylo ve čtvrtek podruhé v tomto týdnu přerušeno

6. Snižování státních ratingů: Negativní výhled na konci roku 2015 mělo 25 zemí, pozitivní jen osm

Snižování státních úvěrových ratingů zřejmě letos výrazně zrychlí a bude pravděpodobně častější než zvyšování ratingových známek. Uvedla to ratingová agentura Standard & Poor's, která současně upozornila, že počet jejích negativních výhledů je trojnásobný ve srovnání s počtem těch pozitivních.

7. Analytici očekávají cenu ropy na 30 USD za barel do deseti dnů

Nomura Holdings odhaduje, že ceny ropy Brent klesnou v příštích deseti dnech na 30 dolarů za barel, UBS Group předpokládá, že hranici třiceti dolarů prolomí. Ceny ropy tlačí dolů přetrvávající převis nabídky nad poptávkou a rovněž aktuální turbulence na finančních trzích, zejména v Číně.

8. ČNB v listopadu vydala na intervence proti posilování koruny deset miliard korun

ČNB loni v listopadu vydala na intervence proti posilování koruny deset miliard korun. V říjnu banka na devizovém trhu neintervenovala. Devizové rezervy České národní banky za loňský rok stouply o 14,6 miliardy eur. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech ČNB. Zástupci banky připouštějí, že banka může uměle oslabovat korunu až do začátku roku 2017.

9. Nezaměstnanost v eurozóně i EU v listopadu klesla, bez práce bylo v EU 22,16 milionu lidí

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v listopadu klesla na 10,5 %, zatímco v říjnu byla na úrovni 10,6 %. Dostala se tak nejníže za čtyři roky, oznámil ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii bylo v listopadu bez práce 22,159 milionu lidí. Ve srovnání s říjnem tak jejich počet klesl o 179 000. V samotné eurozóně počet nezaměstnaných klesl o 130 000 na 16,924 milionu lidí.

10. ČEZ plánuje uvést část svého fondu obnovitelné energie na burzu

Energetická firma ČEZ podle deníku E15 připravuje prodej asi sedminového podílu ve fondu ČEZ OZ, v němž soustředí své české solární a větrné elektrárny, malé vodní elektrárny a jednu bioplynovou stanici. ČEZ zvažuje prodej až poloviny fondu, ale hodlá si zachovat majoritu. Majetek fondu je oceněn zhruba na 14 miliard korun. Více než pět milionů akcií fondu již ČEZ uvedl na pražskou burzu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejhůře placený šéf Applu si loni vydělal 10,3 milionu USD

Generální ředitel americké technologické společnosti Apple Tim Cook si loni vydělal 10,3 milionu USD, což bylo o 11,5 % více než v předchozím roce. Firma to uvedla v povinně zveřejňované zprávě určené pro burzovní orgány.

Cook je přitom nejhůře placeným členem nejvyššího vedení Applu, podotýká agentura Reuters. Finančnímu řediteli Lucovi Maestrimu loni stoupl výdělek o zhruba 81 % na 25,3 milionu USD. Nejvíce si pak vydělala viceprezidentka pro obchod a internetové obchody Angela Ahrendtsová, a to 25,8 milionu USD.

Základní mzda se Cookovi zvýšila o 14,4 % na dva miliony dolarů. Výkonnostní neakciové odměny stouply o zhruba 19 % na osm milionů USD.

Apple měl pod Cookovým vedením z velké části dobrý rok. Prodej v Číně se v posledním čtvrtletí meziročně téměř zdvojnásobil a telefonů iPhone se prodal rekordní počet. Ke konci roku se však situace zhoršila, takže akcie Applu za celý rok odepsaly 4,6 %. Pokles přitom zaznamenaly poprvé od globální finanční krize.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat