Co musíte ráno vědět (8. listopadu)

Jak reagovaly akcie na nečekané kroky centrálních bank, jak zahájila obchodování na burze společnost Twitter a která celebrita se vydá do vesmíru? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie po rozhodnutí ECB a zveřejnění růstu HDP ztrácely

Americké akcie ve čtvrtek zahájily mírně v plusu. Rychle však zamířily pod nulu a své ztráty v průběhu celého dne prohlubovaly. Na trh dorazily údaje o překvapivě rychlém růstu americké ekonomiky, které zvýšily pravděpodobnost, že americká centrální banka začne uvažovat o postupném omezování stimulačních opatření dříve, než se obecně předpokládalo. Dow nakonec oslabil o 0,97 % na 15 593,98 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,32 % na 1 747,15 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,90 % na 3 857,33 bodu. Nejvíce oslabily sektor cyklického spotřebního zboží a tituly ze sektoru základních materiálů. Nejméně, kolem procenta, naopak odepsaly sektor zdravotnictví a tituly ze sektoru služeb. Po závěru trhů zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření například společnosti Walt Disney, Priceline.com a Groupon.

Investoři musejí být šílení

2. Evropské akcie po nečekaném rozhodnutí ECB vyletěly vzhůru, zisky však neudržely a obrátily do mínusu

Evropské akcie posilovaly poté, co Evropská centrální banka nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu a zápůjční sazbu, obě o 0,25 procentního bodu. Zisky však neudržely a obrátily do mínusu. Britský FTSE 100 odepsal 0,66 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,14 % a německý DAX zpevnil o 0,44 %. Dařilo se automobilkám a průmyslovému zboží, ztrácely naopak stavební sektor, síťové odvětví a telekomunikace.

Nevíte, kam poslat své peníze? Americké akcie jsou drahé, přesuňte se do Evropy a Japonska

3. Pražská burza ve čtvrtek po rozhodnutí ČNB vyletěla vzhůru a zpevnila o více než procento

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 1,28 % na 1 041,39 bodu. Nejobchodovanější akcií dne byl ČEZ, který zpevnil o 0,44 % na 566 Kč. Pozornost se však obracela především ke Komerční bance, jejíž cenné papíry po čtvrtečním zveřejnění hospodářských výsledků zakončily na zelené nule (4 810 Kč). Komerční bance klesl za letošní tři čtvrtletí konsolidovaný čistý zisk připadající na akcionáře meziročně o 12,5 % na 9,6 miliardy korun, po očištění o jednorázové položky jen o 7,7 %. Aktiva banky stoupla od začátku roku o 2,2 % na 804 miliard Kč. Fortuna, která rovněž zveřejnila čísla za minulý kvartál i souhrnné výsledky za posledních devět měsíců, posílila o 3,27 % na 117 Kč. Přijaté sázky za devět měsíců stouply o 21,3 % na 405,2 milionu eur, EBITDA +36,2 % na 18,1 milionu eur. Dařilo se i akciím Erste Group Bank, které zdražily o 2,72 % na 706 Kč. Ztrácela naopak mediální CME, jejíž cenné papíry zlevnily o 3,84 % na 43,80 Kč. Televize Nova ve čtvrtek oznámila zrušení několika pořadů (včetně Na vlastní oči) a propouštění.

ČS: Listopadová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Investoři budou vyhlížet data z amerického trhu práce za říjen a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Německo a Francie zveřejní běžný účet a obchodní bilanci, Francie navíc odhalí i deficit rozpočtu a průmyslovou výrobu a Spojené království obchodní bilanci. Hospodářské výsledky zveřejní ve světě například Allianz nebo Telefónica. Odhady pátečních výsledků firem si můžete prohlédnout ZDE. Co všechno trhy ve zbytku týdne čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Twitter není v současnosti zajímavá investiční příležitost, tvrdí stratég

5. S akciemi Twitteru bylo zahájeno obchodování na burze. První akcie se prodala o 73 % výše, než kolik stála v IPO

Akcie společnosti Twitter vstoupily na burzu. Téměř hodinu a půl po otevření amerických burz se s cennými papíry Twitter neobchodovalo a makléři pouze uváděli, že registrují nákupní objednávky kolem 40 až 44 USD za kus. První akcie se nakonec prodala kolem 16.50 SEČ za 45,10 USD, tedy o 73 % výše, než byla upisovací cena 26 USD. Deset minut po začátku obchodování se akcie Twitteru prodávaly dokonce o více než 90 % výše s intradenním maximem 50,09 USD. Za celý den se nakonec zobchodovalo více než 117 milionů kusů akcií Twitter, které posílily o 72,69 % na 44,90 USD.

Kolik byste vydělali, kdybyste do těchto akcií investovali tisíc dolarů, když šly na burzu?

6. ECB nečekaně snížila sazby

Evropská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu na 0,25 %. Depozitní sazbu ponechala na 0 % a zápůjční sazbu snížila z 1 % na 0,75 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali on-line. Před zveřejněním rozhodnutí euro vůči dolaru oslabovalo o 0,2 % na 1,349 EUR/USD. Po zveřejnění rozhodnutí se propadlo o 1 %.

Bank of England ponechala sazbu beze změny na 0,5 %, program odkupu aktiv nenavýšila

7. ČNB zahájila měnové války: Schválila intervence proti koruně, ta oslabila až k 27 EUR/CZK

Základní úroková sazba zůstala beze změny na 0,05 %. Cílem pro kurz koruny je podle vyjádření rady ČNB 27 korun za euro, kde by banka ráda kurz držela. Jde o první intervence národní banky na měnovém trhu za 11 let.

8. V OKD skončilo referendum o stávce, výsledky budou známy v pátek

Na šachtách těžební společnosti OKD ve čtvrtek skončilo čtyřdenní hlasování o tom, zda jsou horníci kvůli neshodám při vyjednávání o nové kolektivní smlouvě ochotni jít do stávky. Výsledky budou známy v pátek, do té doby nechtějí odboráři dělat žádné odhady. Aby mohli horníci stávkovat, musí k referendu přijít alespoň polovina z více než 12 000 zaměstnanců OKD a alespoň dvě třetiny hlasujících se vyslovit pro stávku.

Čistá ztráta NWR ve třetím kvartálu dosáhla 132,2 milionu EUR (odhad Bloomberg: 59,3 milionu EUR)

9. Irsko má poslední souhlas Troiky, opustí záchranný program

Irsko úspěšně prošlo posledním hodnocením "trojky" svých mezinárodních věřitelů. V prosinci tak jako první ze zemí eurozóny zasažených dluhovou krizí bude moci vystoupit z programu finanční pomoci, který dostala od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Oznámil to irský ministr financí Michael Noonan.

EK: Řecko a Itálie se příští rok vrátí k růstu, Kypr o rok později

Bloomberg: Oživení ekonomiky dělá z řeckých akcií vynikající zboží

10. Slabé ekonomické oživení Spojeného království snižuje naděje premiéra Camerona na znovuzvolení

Britský premiér David Cameron podle průzkumů veřejného mínění nemá moc velkou naději na znovuzvolení. Jeho největší vadou je to, že vede zemi skrz slabé ekonomické oživení. Aktivita v sektoru služeb ve Spojeném království dosáhla nejlepšího výsledku za posledních 16 let, zaměstnanost také roste a ceny nemovitostí v Londýně zrovna tak. Průzkumy veřejného mínění však přesto poukazují na obavy britských občanů z vývoje ekonomiky. Důvod? Rostoucí tempo inflace, které od Cameronova nástupu překonalo růst mezd v poměru dva ku jedné.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Lady Gaga bude zpívat ve vesmíru

Lady Gaga se stane prvním muzikantem, který bude zpívat ve vesmíru. V roce 2015 by měla nasednout na Virgin Galactic a v rámci festivalu Zero G Colony odletět do vesmíru. Měsíc předtím se bude muset připravovat, aby dokázala zpívat i v odlišné atmosféře. Lady Gaga tak sice bude první celebritou, která vystoupí ve vesmíru, nebude však první, kdo ve vesmíru zazpívá. Loni ji předběhl astronaut Chris Hadfield, který na mezinárodní vesmírné stanici natočil cover verzi hitu Davida Bowieho Space Oddity.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Štěpán Křeček, BH Securities)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat