Co musíte ráno vědět (8. listopadu)

Jak se v pondělí obchodovalo s akciemi na amerických a evropských trzích, co se stane, když americké prezidentské volby vyhraje Hillary Clintonová, a kolik je ve vesmíru galaxií? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí prudce ožily, S&P 500 ukončil sérii devíti poklesů v řadě a vyskočil o více než 2 %

Americké akcie v pondělí po devíti dnech ztrát prudce ožily a jejich širší index S&P 500 vzrostl nejvíce od začátku března. Náladu na Wall Street podporovalo den před prezidentskými volbami oznámení FBI, že Hillary Clintonová nebude stíhána za to, že jako ministryně zahraničí používala pro pracovní účely svoji soukromou e-mailovou schránku. Index Dow zpevnil o 2,08 % na 18 259,60 bodu, širší S&P 500 přidal 2,22 % na 2 131,52 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 2,37 % na 5 166,17 bodu. Index volatility VIX spadl o 16,88 % na 18,71 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět bazických bodů na 1,824 %. V plusu skončilo všech jedenáct hlavních sektorů indexu S&P 500, nejvíce stouply finanční odvětví, sektor zdravotní péče a průmyslové odvětví.

5 důvodů pro akciovou rally po amerických prezidentských volbách

KONTEXT: Donald Trump? (I) čeští ekonomové dávají palec dolů

2. Evropské akcie v pondělí díky zlepšeným volebním vyhlídkám Hillary Clintonové stoupaly

Indexy velkých akciových trhů západní Evropy zakončily pondělí svorně v plusu. Investoři čerpali optimismus především z růstu šancí demokratky Hillary Clintonové na vítězství v úterních amerických prezidentských volbách. Britský index FTSE 100 si připsal 1,7 %, německý DAX si polepšil o 1,93 % a francouzský CAC 40 stoupl o 1,91 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 si během pondělí připsal 1,3 %, když všechny jeho sektory byly v plusu. Vzestup vedly sektory financí a surovin. Hospodářské výsledky v úvodu týdne zveřejnily například firmy Ferrari a Ryanair Holdings.

Damoklův meč nevisí vysoko. Toto jsou evropské ekonomiky, které čelí největším politickým rizikům

3. Pražská burza v pondělí přidala více než půl procenta, pomohl jí vzestup akcií Komerční banky

Index PX v pondělí stoupl o 0,58 % na 899 bodů. Nejvyšší zhodnocení si v pondělí připsala Komerční banka. Její akcie zdražily o 2,92 % na 910,50 koruny. V plusu skončilo také obchodování s akciemi MONETA Money Bank, které posílily o 0,66 % na 84,30 koruny. Třetí z bankovních titulů na pražském parketu naopak ztrácel, cenné papíry rakouské Erste Bank Group zlevnily o půl procenta na 707,40 koruny. Mimo finanční sektor se dařilo hlavně emisi telekomunikační firmy O2 Czech Republic, která připsala 2,87 % na 229,70 koruny. Více než 2% zhodnocení připsala také sázková kancelář Fortuna. Naopak v červených číslech zakončil pondělní seanci ČEZ. Cenné papíry energetické společnosti odepsaly 1,41 % na 454,50 koruny. Nedařilo se ani výrobci cigaret Philip Morris ČR, jehož akcie zlevnily o 1,37 % na 12 144 Kč.

ČS: Listopadová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Úternímu kalendáři dominuje vyvrcholení amerických prezidentských voleb, ve kterých má demokratická kandidátka Hillary Clintonová velkou šanci obsadit nejvyšší volený úřad USA. Ještě předtím ale budou investoři sledovat leccos dalšího. V noci na úterý to bude zpráva o obchodní bilanci Číny, dopoledne pak zprávy o vývoji průmyslové výroby v Německu a Spojeném království. Odpoledne se přihlásí zámoří, Kanada zveřejní počet nově vydaných stavební povolení a z USA přijde údaj o počtu volných pracovních míst. Výsledky hospodaření zveřejní mimo jiné CVS Health, DR Horton, Deutsche Post, Marks & Spencer nebo Valeant Pharmaceuticals a Vivendi. Na pražské burze ráno kvartální hospodářská čísla představí energetická skupina ČEZ. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kofole ČeskoSlovensko v prvních devíti měsících roku klesl čistý zisk na 329 milionů Kč. Solární firmě Photon Energy ve třetím čtvrtletí vzrostl provozní zisk EBITDA na 74,2 milionu Kč

Po konci pondělního obchodování zveřejnily na pražské burze hospodářské výsledky nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko a fotovoltaická společnost Photon Energy. Kofola ČeskoSlovensko vykázala za první tři čtvrtletí roku čistý zisk 329 milionů Kč. Provozní zisk EBITDA se jí snížil na 851 milionů Kč z 989 milionů Kč ve stejném období v loňském roce. Firmě se meziročně snížily také tržby a EBITDA marže. Kofola dále oznámila, že ze zisku za první tři čtvrtletí roku použije jako zálohu na výplatu dividendy 7 Kč na akcii. Photon Energy vykázala za letošní třetí čtvrtletí zisk EBITDA ve výši 74,2 milionu Kč. Loni společnost za stejné období vykázala provozní zisk EBITDA 70,2 milionu Kč. Tržby se podniku ve třetím kvartálu zvýšily ze 116,3 milionu Kč na 124,2 milionu Kč.

6. Pokud prezidentské volby v USA vyhraje Hillary Clintonová, očekává JPMorgan skokový vzestup cen amerických akcií

Pokud úterní prezidentské volby přiřknou kandidátce Hillary Clintonové větší počet volitelů než Donaldu Trumpovi, měly by americké akciové indexy zahájit středeční seanci zhruba 3% růstem. Odhadují to analytici banky JPMorgan Chase.

7. Eurozóna: Maloobchodní tržby v eurozóně v září klesly, na vině bylo hlavně Německo

Tržby v maloobchodě se v září meziměsíčně snížily jak v 19 zemích eurozóny, tak v celé osmadvacítce o 0,2 %. Na vině byl hlavně pokles v Německu, lépe se maloobchodu dařilo v Estonsku, Slovinsku, Dánsku a Polsku. Podle pondělního sdělení Eurostatu se nejvíce propadl prodej oblečení, obuvi, nábytku a zdravotnických potřeb. Zvýšil se naopak prodej potravin, nápojů a tabáku.

8. Hodnota akvizic mezi britskými firmami od referenda prudce klesla

Hodnota fúzí a akvizic mezi britskými firmami se od referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro vystoupení své země z Evropské unie, propadla o 62 %. Je tak nejníže za 30 let, vyplývá z propočtů agentury Thomson Reuters. Propad investic je především signálem nejistoty, která trápí podnikatele.

9. Nabíjení vozů Tesla už nebude zadarmo

Majitelé elektrických vozů Tesla už nebudou mít k dispozici zdarma celosvětovou síť dobíjecích stanic provozovaných touto firmou. Majitelé aut objednaných po 1. lednu 2017 získají zdarma kredit na nabití auta u extra rychlých nabíjejících stanic Tesly k ujetí vzdálenosti zhruba 1 000 mil. Po využití kreditu už budou majitelé vozů platit za dobití poplatek. Majitelé aut objednaných do konce letošního roku budou mít dobíjení stále zdarma, oznámila v pondělí firma.

10. Devizové rezervy Číny klesly na minimum za pět a půl roku

Čínské devizové rezervy v říjnu klesly nejrychlejším tempem od začátku roku a sestoupily na minimum za pět a půl roku. Oznámila to v pondělí čínská centrální banka. Rezervy druhé největší ekonomiky světa sráží odliv kapitálu a snaha centrální banky brzdit pokles domácí měny. Říjnový propad ale zesílil všeobecný vzestup hodnoty dolaru, řekli analytici agentuře Reuters.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Dva biliony galaxií

Zní to jako název písničky od Michala Davida, ale naštěstí jde o vědecký objev: v námi sledovatelné části vesmíru je nejméně desetinásobek galaxií, než se vědci dosud domnívali. Objev platí do doby, než nové generace vědců objeví další prachziliony galaxií; to abychom se po těch pár miliard let, které nám zde zbývají, nenudili.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat