Co musíte ráno vědět (9. července)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě i Americe, která firma má zájem o účast na budoucí dostavbě Temelína a na co se mohou těšit příznivci amerického Applu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý před začátkem výsledkové sezóny výrazně zlevnily, Alcoa ale po závěru trhů reportovala slušná čísla

Americké akcie v úterý druhým dnem v řadě výrazně zlevnily a index Dow se vrátil pod 17 000 bodů, kam se poprvé podíval na konci minulého týdne. Ztráty postihly téměř celý trh, výjimkou byly defenzivní akcie, jejichž kurzy jsou odolné vůči výchylkám hospodářských cyklů. Po závěru obchodování zveřejnila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí Alcoa a zahájila výsledkovou sezónu. Firma svými čísly překonala odhady analytiků a naznačila, v jakém duchu by se následující týdny mohly nést. Dow oslabil o 0,69 % na 16 906,62 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,70 % na 1 963,71 bodu a technologický Nasdaq ztratil 1,35 % na 4 391,46 bodu. Pokles zasáhl všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví služeb. Nejvíce zlevnily tituly z technologického sektoru, zdravotnického odvětví a nedařilo se ani finančním titulům či akciím ze sektoru cyklického spotřebního zboží. "Spousta investorů se ptá, zda je famózní jízda u konce," řekl akciový stratég ze Citigroup Tobias Levkovich. "Spolu s tím, jak v poslední době americké akcie stále posouvaly svá maxima, rostl i počet obchodníků, kteří se začali obávat o udržitelnost trendu, a zaujali proto nyní spíše defenzivní postavení."

Hliníkárenský gigant Alcoa (v řádném obchodování +0,75 %) po závěru seance zveřejnil kvartální hospodářské výsledky, a zahájil tak výsledkovou sezónu za druhé čtvrtletí. Společnost uvedla, že ve druhém čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,18 USD na akcii (nad odhadem trhu 0,12 USD na akcii). Tržby firmy meziročně mírně klesly na 5,84 miliardy dolarů z 5,85 miliardy dolarů, ale překonaly odhad trhu, který počítal s výrazně slabšími tržbami 5,63 miliardy dolarů. Akcie společnosti Alcoa v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly přibližně o dvě procenta.

Výhled sazeb: Když mluví Goldman Sachs, vyplatí se (občas) naslouchat

BTFATH aneb Nakupuj, až zčernáš!

2. Evropské akcie v úterý při absenci zásadních makrodat zlevnily

Evropské akciové trhy se během úterního obchodování pohybovaly v červených číslech a nakonec při absenci velkých makrodat klesly zhruba o procento. Část investorů vybírala zisky před nadcházející výsledkovou sezónou za druhé čtvrtletí, kterou večer po závěru amerických burz zahájí Alcoa, a na trhy dolehla také zpráva, podle níž hrozí v USA německé Commerzbank tučná pokuta. Britský FTSE 100 klesl o 1,25 %, německý DAX odepsal 1,35 % a francouzský CAC 40 oslabil o 1,44 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx uzavřel se ztrátou 1,44 % na 3 184,38 bodu. V červených číslech uzavřely všechny hlavní sektory indexu STOXX Europe 600, nejvíce ztrácely akcie ze stavebního odvětví, bankovní tituly a cenné papíry ze sektoru dopravy a cestovního ruchu. Akcie Commerzbank odepsaly 5,61 %, zlevnily také cenné papíry konkurenční Deutsche Bank (-2,13 %), se kterou podle zdrojů zpravodajské agentury Reuters americké státní a federální úřady jednají o možném vyrovnání v podobné záležitosti.

Akcie pohledem technické analýzy: Opatrnost v USA a vyčkávání v Evropě

Proč se (ne)bát stínového bankovnictví a co čekat od evropské bankovní regulace

3. Pražská burza v úterý pod tíhou akcií Erste dále výrazně ztrácela

Index PX klesl o 1,92 % na 933,64 bodu. Cena akcií rakouské Erste Group Bank se v úterý svezla o 4,29 % na 501,50 Kč. Cenné papíry Erste tak navázaly na předchozí poklesy, když v pátek kvůli čtvrtečnímu profit warningu zlevnily o více než šestnáct procent a v pondělí o další téměř tři procenta. Nedařilo se ani akciím druhého zástupce bankovního sektoru na pražské burze, Komerční banky, jejíž akcie odepsaly 2,18 % a uzavřely na 4 480 Kč. Cenné papíry pojišťovny VIG během dne odepisovaly až pět procent na 1 013 korun, nakonec ale dokázaly uzavřít se ztrátou 0,94 % na 1 057 Kč. Nejvíce zlevnily akcie mediální firmy CETV (-7,25 %) a druhé v pořadí skončily cenné papíry O2 C.R. (-4,54 %). V zelených číslech dokázaly uzavřít pouze cenné papíry energetické společnosti ČEZ (+0,25 %). Akcie skupiny Pivovary Lobkowicz a cenné papíry slovenského správce lyžařských areálů TMR zakončily seanci beze změny.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Austrálie v noci na středu zveřejní červencový index spotřebitelské důvěry (červen: 93,2 bodu) a Čína přidá červnové indexy spotřebitelských cen (odhad červen měziměsíčně: -1,12 %, meziročně: +2,06 %, květen měziměsíčně: +0,1 %, meziročně: +2,5 %) a výrobních cen (odhad červen meziročně: -1,8 %, květen meziročně: -1,4 %). Také Česká republika na trhy dopoledne pošle údaje o červnové inflaci (odhad meziměsíčně: +0,2 %, meziročně: +0,2 %, květen meziměsíčně: +0,1 %, meziročně +0,4 %) a index spotřebitelských cen zveřejní i Řecko (květen: -2 %). Ve Spojených státech amerických budou investoři zvažovat pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob ropy na území USA a počtu žádostí o hypotéky, pozornost ale budou věnovat hlavně zápisu z posledního zasedání měnového výboru Fedu. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Babiš čeká letos schodek rozpočtu 100 miliard Kč

Ministr financí Andrej Babiš očekává, že státní rozpočet České republiky skončí díky dobrému vývoji v prvním pololetí na konci roku v deficitu 100 miliard Kč, tedy deset procent pod plánovaným cílem. Babiš to řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters s tím, že prioritou vlády je spíše oživení investic než snižování rozpočtového schodku. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 112 miliard korun, pro příští rok vláda navrhuje stomiliardový deficit. V červnu se rozpočet vrátil do přebytku 1,5 miliardy korun po květnovém schodku 9,5 miliardy korun.

6. Míra nezaměstnanosti v ČR v červnu klesla na 7,4 %

Celkový počet uchazečů o zaměstnání v České republice v červnu klesl o 2,3 % na 537 179, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 2,9 % na 49 426 a podíl nezaměstnaných osob poklesl o 0,1 procentního bodu na 7,4 %. Podle posledních dostupných údajů byla míra nezaměstnanosti zpracovávaná Eurostatem pro mezinárodní srovnání v květnu 2014 v ČR 6,2 %, v EU 10,3 %.

7. Samsung předpokládá výrazný pokles provozního zisku

Největšímu světovému výrobci mobilních telefonů Samsung Electronics Company klesl provozní zisk ve druhém čtvrtletí o necelou čtvrtinu a byl nejnižší za poslední dva roky. Jihokorejská společnost to uvedla v úterním výhledu výsledků čtvrtletního hospodaření. Na vině je podle ní silná domácí měna a slábnoucí poptávka po chytrých telefonech v Číně. Společnost předpokládá, že provozní zisk jí za tři měsíce do konce června pravděpodobně klesl na 7,2 bilionu wonů. Oproti stejnému období před rokem by to byl pokles o 24,5 % a zároveň nejnižší zisk od stejného kvartálu před dvěma lety, kdy provozní zisk dosáhl 6,5 bilionu wonů. Pod hranici osmi bilionů wonů od té doby nikdy nespadl, k čemuž přispěl především solidní prodej chytrých telefonů Galaxy.

8. NYT: Německé Commerzbank hrozí v USA pokuta kvůli Íránu

Americké úřady začaly jednat s druhou největší německou bankou Commerzbank o urovnání podezření, že se banka angažovala v obchodních transakcích s Íránem a dalšími zeměmi podléhajícími americkým sankcím. S odvoláním na své zdroje to píše americký list The New York Times. K případné dohodě o urovnání sporu by podle zdrojů mohlo dojít ještě v létě. Očekává se, že bude zahrnovat pokutu minimálně půl miliardy dolarů. Podle zdroje agentury Reuters jednají americké státní a federální úřady o možném vyrovnání v podobné věci také s největší německou bankou Deutsche Bank. Rozhovory ale prý teprve začaly a není jasné, kdy by případná dohoda mohla být oznámena.

9. Korejská firma KEPCO se chce zúčastnit tendru o dostavbu Temelína

Korejská vláda rozhodla, že se státní energetická společnost KEPCO zúčastní tendru o dostavbu jaderné elektrárny Temelín v České republice. Píší o tom na svých internetových stránkách The Korea Times. Předseda dozorčí rady firmy ČEZ, které Temelín patří, Václav Pačes před měsícem uvedl, že by ČEZ nový tendr na dostavbu jedné z elektráren mohl vypsat příští rok. Mluvčí ČEZ v červnu v reakci na Pačesovo prohlášení uvedl, že firma v tuto chvíli nechystá ani nepřipravuje vypsání nového tendru na dostavbu jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Korejský list však v úterý napsal, že česká vláda očekává, že by mohla začít přijímat žádosti od zájemců na dostavbu elektrárny na počátku příštího roku.

10. Růst čínské ekonomiky letos podle Světové banky mírně zpomalí

Světová banka předpokládá, že růst čínské ekonomiky v letošním roce mírně zpomalí a dosáhne 7,6 %. S prognózou v úterý novináře seznámil prezident SB Jim Yong Kim, který je na návštěvě Číny. Loni se HDP druhé největší světové ekonomiky zvýšil o 7,7 %, což byl nejslabší výsledek od roku 1999. Prognóza Světové banky je však optimističtější než předpověď Pekingu. Ta na letošní rok předpokládá zpomalení růstu na 7,5 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Na displej nového iPhonu si nepřijdou klíče ani nůž

Mobilní nadšenci si už tak nějak zvykli, že se krátce před uvedením nových výrobků značky Apple na trh sem tam v zapadlém baru náhodou objeví zapomenutý prototyp telefonu nebo nějaká jeho část. Nejnovějšímu videu Marquese Brownleeho ale věnují pozornost i ti, pro které se postupné "neoficiální" představování produktů Applu stalo samozřejmou součástí marketingové kampaně. Brownlee totiž ukazuje, že nový přední panel telefonu iPhone 6 vyrobený ze safírového skla jen tak něco nezničí.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat