Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciovým trhům v Evropě a zámoří, co investorům radí Mark Mobius a co poslední dobou padá z nebe v KLDR? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu posílily. Pozitivní sentiment nezvrátil ani zápis ze zasedání FOMC

Investoři ve středu čekali na zveřejnění zápisu z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky. Ukázalo se, že někteří představitelé Fedu preferují zvýšení sazeb již na červnovém zasedání, zatímco další počítají s pozdějším termínem. V USA také začala výsledková sezóna, když po uzavření burz čísla za první čtvrtletí zveřejnil hliníkárenský gigant Alcoa. Index Dow uzavřel obchodování s nárůstem o 0,15 % na 17 902,51 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,27 % na 2 081,90 bodu a technologický Nasdaq přidal 0,83 % na 4 950,82 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,41 % na 13,98 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA vzrostl o dva bazické body na 1,91 %. V zelených číslech ve středu skončilo devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce posílily sektor telekomunikačních služeb (+1,79 %), odvětví zdravotní péče (+0,82 %) a cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží. Sektor utilit odepsal 0,29 %.

Sazby v USA: To jsem z toho Yellen!

2. Evropské akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly

Evropské akcie středeční obchodování zakončily kolem nuly, a sklouzly tak z intradenních rekordů. Britský FTSE 100 ztratil 0,35 %, francouzský CAC 40 0,28 % a německý DAX 0,72 %. Regionální STOXX Europe 600 přidal 0,08 % poté, co v průběhu dne zpevňoval až o 0,4 %, a překonal tak krátce zavírací rekord z roku 2000. Nejlépe si vedl ropný sektor, ztrácely naopak chemický sektor a automobilky. Akcie společnosti BG vystřelily nahoru téměř o 40 % v reakci na zprávu o akvizici ze strany firmy Shell, která ji koupí za 47 miliard liber v hotovosti a akciích. Naproti tomu akcie Shell ztratily 5 %. Ze západních trhů si nejlépe vedl portugalský index PSI 20, který připsal 1,8 % díky akciím společnosti Galp Energia SGPS, partnera BG v Brazílii, jež posílily o více než 6 %.

Státní dluhy nelze splatit: Kontrastní pohledy nejen na černou eurolabuť jménem Řecko

3. Pražská burza ve středu mírně klesla, akcie Fortuny se kvůli rozhodnutí firmy nevyplatit dividendu propadly o 8 %

Index PX ve středu odepsal 0,32 % na 1 047,61 bodu. Největší objem obchodů zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které se během dne pohybovaly kolem nuly a zakončily mírně pod ní se ztrátou 0,02 %. V závěsu se co do zobchodovaného objemu držely akcie Komerční banky, které odepsaly 0,47 %. Cenné papíry druhého bankovního titulu na burze, Erste Group Bank, rovněž oslabily, a to o 0,31 %. Největší procentuální ztrátu ve středu zaznamenaly akcie Fortuny, které v průběhu dopoledne oslabovaly až o 13 %, postupně však část ztrát smazaly a zakončily 8 % pod nulou. Titul negativně reagoval na rozhodnutí představenstva společnosti o tom, že firma v roce 2015 nevyplatí žádnou dividendu. Analytici z Komerční banky v reakci na oznámení snížili doporučení na akcie Fortuny na "prodat" z "držet". Zisky z předešlé obchodní seance naopak rozšiřovala firma Unipetrol, která po úterním posílení o 4 % ve středu přidala další téměř 2 %.

ČS: Dubnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Český statistický úřad ve čtvrtek zveřejní zprávu o inflaci a Ministerstvo práce a sociálních věcí odhalí vývoj nezaměstnanosti v uplynulém měsíci. Německo zveřejní průmyslovou výrobu a obchodní bilanci, kterou odhalí i Spojené království. Bank of England rozhodne o dalším nastavení své měnové politiky a Spojené státy pošlou na trh zprávu o velkoobchodních zásobách a jako každý čtvrtek také pravidelný týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Powell (Fed): Potřebujeme více důkazů o tom, že je trh práce na správné cestě k uzdravení

Jerome Powell, jeden z guvernérů amerického Fedu, ve středečním projevu uvedl, že by centrální banka měla počkat, až bude mít "o něco více důkazů o zdraví trhu práce než obvykle". "Tvorba nových pracovních míst byla v uplynulých dvou letech velmi silná, navzdory mírnému zpomalení v březnu," prohlásil Powell. "Míra nezaměstnanosti však nejspíše neodráží zcela přesně mezeru, která na trhu práce stále je." Powell očekává, že dobré ekonomické podmínky dostačující k opodstatnění prvního zvýšení úrokové sazby Fedem nastanou ve druhé polovině letošního roku, ale v případě extrémně dobrých dat by podle něj Fed mohl začít sazby zvyšovat už v červnu.

6. Řecko plně refinancovalo splatné pokladniční poukázky novou emisí

Řecko ve středu prodalo šestiměsíční pokladniční poukázky v hodnotě 1,14 miliardy eur a penězi z této emise pokryje splátku jiných krátkodobých dluhopisů. Zahraniční investory, kteří už se odmítají podílet na refinancování řeckého krátkodobého dluhu, plně nahradily domácí banky, které musely zaplnit mezeru v částce 350 milionů eur. Oznámilo to ve středu řecké ministerstvo financí.

7. Goldman Sachs: Pokles zásob ropy pro ceny černého zlata zásadní vzpruhou nebude

Případný pokles zásob ropy ve Spojených státech může cenám černého zlata pomoci odlepit se ode dna, zásadní vzpruhou ale pro surovinu nebude. Tvrdí to investiční banka Goldman Sachs. Pokles zásob totiž podle ní na druhé straně bude stále vyvažovat silná těžba.

8. Mark Mobius radí: Kupujte komodity!

Výhled cen komodit je sice stále slabý, investor Mark Mobius však přesto radí již nyní zaujmout silné pozice v této třídě aktiv. "Nikdo neví, co se bude dít, obzvláště co se týče vojenské situace na Středním východě, takže ropa je rozhodně něco, co stojí za to sledovat. Myslím si, že ji čeká oživení," řekl Mobius, výkonný předseda správní rady Templeton Emerging Markets Group.

9. Maloobchodní tržby v eurozóně v únoru meziročně vzrostly více, než se čekalo

Maloobchodní tržby v eurozóně v únoru meziměsíčně klesly v souladu s odhady o 0,2 % po 0,9% růstu v lednu (revidováno z +1,1 %). Meziročně však tržby o 3 % vzrostly, čekal se růst o 2,8 % po lednových +3,7 %. V celé Evropské unii tržby v únoru meziměsíčně stagnovaly po 0,7% růstu v lednu, meziročně se zvýšily o 3,6 %.

10. O Twitter se údajně zajímá internetový gigant Google

O převzetí populární mikroblogovací sociální sítě Twitter se údajně zajímá internetový gigant Google a Twitter si prý už najal poradce na svou obranu. Napsal to britský list The Daily Telegraph s odkazem na server Briefing.com.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jihokorejský aktivista posílá přes hranici s KLDR v balonech tisíce DVD s filmem The Interview

Jihokorejský aktivista I Min-bak ve středu oznámil, že do KLDR balonem poslal tisíce DVD s filmem The Interview, který severokorejský režim zakázal. Pchjongjang komedii o pokusu o vraždu severokorejského vůdce označil za "bezdůvodný akt agrese". I Min-bak, který uprchl z KLDR a stal se aktivistou brojícím proti neostalinistickému režimu, ve středu oznámil, že od ledna vyslal přes hranice již čtyři dodávky s kopiemi filmu - poslední z nich v sobotu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat