Co musíte ráno vědět (9. listopadu)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a v USA, jak se ve třetím čtvrtletí (ne)dařilo skupině ČEZ a jak probíhala prezidentská kampaň v USA? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý mírně zpevnily, investoři čekali na výsledek prezidentských voleb

Americké akcie v den prezidentských voleb překonaly počáteční pokles a mírnými zisky nakonec navázaly na pondělní prudké oživení z devítidenní série ztrát. Wall Street povzbudily známky možného vítězství demokratické kandidátky na post prezidentky USA Hillary Clintonové. Index Dow posílil o 0,4 % na 18 332,74 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,38 % na 2 139,56 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,53 % na 5 193,49 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,16 % na 18,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 1,86 %. V pondělí index S&P 500 zpevnil o 2,22 %, nejvíce od začátku března. V zelených číslech skončilo v úterý všech jedenáct hlavních sektorů indexu S&P 500, dařilo se zejména sektoru veřejných služeb, realitnímu odvětví a průmyslovému sektoru.

Pan Býk neskládá zbraně: Ani vítězství Trumpa nemusí vykolejit akciový vlak jedoucí na sever. Zde je 8 důvodů

Ve stínu velkého duelu: Jak bude po volbách vypadat americký Kongres?

2. Evropské akciové trhy v úterý uzavřely v zelených číslech, výraznějším ziskům však zabránily obavy investorů z výsledku prezidentských voleb v USA

Evropské akcie v úterý navázaly na úspěšnou pondělní seanci, většina evropských akciových trhů uzavřela v plusu. Po celou seanci však evropské benchmarky kolísaly mezi ziskem a ztrátou, což odráželo nervozitu investorů. Ti byli znepokojeni americkými prezidentskými volbami, konkrétně reálnou šancí, že se prezidentem Spojených států stane Donald Trump. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,32 % na 334,91 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,53 % na 6 843,13 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,35 % na 4 476,89 bodu a německý DAX získal 0,24 % na 10 484,32 bodu. Z úterních evropských makrodat byla nejsledovanější německá průmyslová výroba. Ta se v září meziměsíčně propadla o 1,8 %, a zaznamenala tak nejprudší pokles za více než dva roky. Analytici přitom očekávali snížení o 0,5 %. Za celé třetí čtvrtletí však průmyslová výroba v Německu stoupla o 0,3 %, a to za přispění silného růstu ve stavebním sektoru. Hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí v úterý reportovaly například ArcelorMittal, Henkel nebo Adecco. ArcelorMittal po ohlášení čistého zisku 680 milionů dolarů spadl o 4,34 %, Henkel, jemuž ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o téměř 8 %, přišel o 0,31 % a akcie Adecco zlevnily o 0,17 %, když provozní zisk firmy klesl o 10 % na 294 milionů eur.

Damoklův meč nevisí vysoko. Toto jsou evropské ekonomiky, které čelí největším politickým rizikům

3. Pražská burza v úterý mírně oslabila, nedařilo se Monetě Money Bank

Pražská burza v úterý nenavázala na pondělní zisk, když index PX odepsal 0,12 % na 897,95 bodu. Více než procento odepsala MONETA Money Bank, dařilo se naopak pojišťovně VIG a tabákové firmě Philip Morris ČR. Největším zobchodovaným objemem se mohla pochlubit Komerční banka, z výsledku seance však akcionáři nemohli být nadšeni, neboť akcie banky zlevnily o 0,66 % na 904,50 Kč. Další finanční tituly uzavřely smíšeně. MONETA Money Bank odevzdala 1,25 % na 83,25 Kč, Erste Group Bank si připsala 0,52 % na 711,10 Kč a pojišťovna VIG zpevnila o 1,35 % na 489,10 Kč. Energetická skupina ČEZ po zveřejnění hospodářských výsledků uzavřela na nule (454,50 Kč). ČEZ za první tři čtvrtletí letošního roku vykázal čistý zisk 14,7 miliardy Kč. Po očištění o mimořádné vlivy obecně nesouvisející s běžným hospodařením firmy dosáhl čistý zisk 16,7 miliardy Kč. Z dalších titulů se dařilo tabákové firmě Philip Morris ČR, která vzrostla o 1,16 % na 12 285 Kč, likérce Stock Spirits, jež zpevnila o 0,5 % na 50 Kč, a nápojářské společnosti Kofola ČeskoSlovensko, jejíž akcie si polepšily o 0,87 % na 383,30 Kč. V červených číslech naopak uzavřely O2 Czech Republic (-0,74 %), Unipetrol (-1,62 %), Fortuna (-1,17 %) a CME (-0,34 %).

ČS: Listopadová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

V noci z úterý na středu středoevropského času se svět dozví, kdo se na další čtyři roky nastěhuje do Bílého domu. V Austrálii vyjde listopadová spotřebitelská důvěra a v Číně budou zveřejněny index výrobních cen a říjnová inflace. Japonsko na trh pošle zářijovou bilanci běžného účtu. Z evropských makrodat ve středu zaujmou zejména britská zářijová obchodní bilance, portugalská nezaměstnanost a odhad ekonomického růstu od Evropské komise. V Americe odpoledne vyjdou údaje o zářijových velkoobchodních skladových zásobách a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Kvartální hospodářské výsledky ve středu zveřejní například Viacom, Wendys, Mylan, Juno Therapeutics, SunPower, OMV, E.ON nebo Wizz Air Holdings. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ během prvních devíti měsíců roku vydělal 14,7 miliardy Kč, firma mírně snížila celoroční cíl zisku EBITDA

Energetická skupina ČEZ vykázala za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 14,7 miliardy Kč. Po očištění o mimořádné vlivy obecně nesouvisející s běžným hospodařením firmy dosáhl čistý zisk 16,7 miliardy Kč. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) činil 43,8 miliardy Kč. Skupina ve výsledkové zprávě dále uvedla, že mírně snížila celoroční cíle zisku EBITDA a výroby elektřiny.

Novák (ČEZ): Obměna nájemníka Bílého domu může ovlivnit i evropskou energetiku, bezprostřední nebezpečí ale nehrozí

6. Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla na minimum od konce roku 2008

Míra nezaměstnanosti v České republice v říjnu klesla na 5 % ze zářijových 5,2 %. Bez práce bylo 366 244 lidí, nejméně od prosince 2008. Volných míst nabízejí zaměstnavatelé více než 139 tisíc, což je nejvyšší říjnová hodnota od roku 2007. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Úřad práce ČR.

7. AB InBev prý dostal nejméně 6 nabídek na Prazdroj a další značky

Na Plzeňský Prazdroj a další pivní značky prodávané pivovarem Anheuser-Busch InBev bylo podáno nejméně šest předběžných nabídek. Agentuře Reuters to v úterý řekly zdroje obeznámené se situací. Mezi uchazeče podle nich patří například investiční skupina PPF Petra Kellnera či japonský pivovar Asahi. "Spekulace nekomentujeme," řekla v úterý na dotaz ČTK mluvčí PPF Zuzana Migdalová.

8. ČNB v září intervenovala proti posílení koruny ve třetím největším objemu od zahájení kurzového závazku

Česká národní banka v září pokračovala v intervencích proti posilující koruně, za nákup eur utratila 99,5 miliardy Kč. Jde o třetí nejvyšší objem intervencí za jeden měsíc od jejich spuštění v listopadu 2013. Více utratila ČNB za intervence pouze při jejich zahájení v listopadu 2013, přes 200 miliard Kč, a pak v loni srpnu, kdy nakoupila eura za 101 miliard Kč.

9. Výrobce oceli ArcelorMittal se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku

Největší světový producent oceli ArcelorMittal ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 680 milionů dolarů po ztrátě 711 milionů dolarů před rokem. V úterý to oznámila firma. Upozornila však, že na její hospodářské výsledky ve čtvrtém čtvrtletí budou mít negativní dopad vyšší ceny uhlí a nižší ceny oceli ve Spojených státech.

10. Průmyslová výroba v Německu v září klesla nejvýrazněji za 2 roky

Průmyslová výroba v Německu se v září meziměsíčně propadla o 1,8 %. Zaznamenala tak nejprudší pokles za více než dva roky. Vyplývá to z úterních údajů německého ministerstva hospodářství.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Bitva o křeslo v Bílém domě v kostce

Úterním uzavřením volebních místností v USA se uzavírá jeden z historicky nejvypjatějších soubojů mezi americkými demokraty a republikány. Donald Trump na sebe poutal pozornost zejména svými kontroverzními výroky, Hillary Clintonová zaujala hlavně e-mailovou kauzou. Analytici i veřejnost se shodují, že ani jeden z kandidátů nebyl žádné terno. Tento článek připravujeme v době, kdy ještě volby probíhají, ale ráno již bude jasno!

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Trump ovládl prezidentské volby
(AKTUALIZOVÁNO) Do Bílého domu míří Donald Trump. Realitní magnát kandidující na post prezidenta USA překonal metu 270 volitelů, což mu zajistilo vítězství v souboji proti Hillary Clintonové. Volby i sčítání hlasů jsme v úterý a ve středu sledovali živě.
Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat