ČR: Běžný účet v listopadu nečekaně se schodkem 7,26 miliardy korun, čekal se přebytek 8 miliard
Běžný účet platební bilance se v listopadu vrátil ke schodku 7,3 miliardy korun z říjnového přebytku 7,8 miliardy korun. Výsledek byl ovlivněn hlubším schodkem bilance výnosů, ve kterém se odrazilo vyplacení dividend 30,7 miliardy korun. Údaje v pátek zveřejnila Česká národní banka. Devizové rezervy se v listopadu, kdy centrální banka začala intervenovat proti koruně, zvýšily téměř o 166 miliard korun.

Na běžném účtu byla schodková jen bilance výnosů, naopak bilance zboží, služeb a běžných převodů skončily přebytkem. V běžných převodech je zahrnuto aktivní saldo převodů do ČR z rozpočtu EU ve výši 13,4 miliardy korun. Na kapitálovém účtu nebyl v listopadu žádný pohyb prostředků vůči rozpočtu EU.
Příliv kapitálu na finančním účtu činil 17,6 miliardy korun. Saldo přímých zahraničních investic bylo kvůli akvizicím v zahraničí ve schodku 5,9 miliardy korun, přičemž reinvestovaný zisk vykázal přebytek 6,8 miliardy korun.
Saldo ostatních investic vykázalo přebytek 157,3 miliardy korun Kč. Změna pozice bank vůči zahraničí vedla k přílivu kapitálu za 159,4 miliardy Kč, zejména vlivem zvýšení krátkodobých pasiv a poklesu krátkodobých aktiv bank vůči zahraničí.
"Listopadový výsledek běžného účtu platební bilance ČR zaostal za očekáváním, když skončil v deficitu přes 7 miliard korun. Důvodem jsou především vyšší než obvyklé dividendy vyplacené firmami pod zahraniční kontrolou v tomto měsíci," říká Petr Dufek, analytik z ČSOB.
"Na jedné straně vidíme výborná čísla zahraničního obchodu a tentokrát i výjimečně slabší služby, na straně druhé hluboké záporné saldo na výnosové bilanci, kde protekly dividendy (podle údajů ČNB) v objemu přes 30 miliard korun. Jak se zdá z předběžných odhadů, loňský rok byl z pohledu dividend výjimečný, když už za prvních jedenáct měsíců jejich odliv zřejmě přesáhl 200 miliard korun. Rok 2013 tak aspiruje na nový rekord," poukazuje Dufek.
"Listopad byl rozhodně příjemným měsícem z pohledu přitékajících peněz z EU, kterých mělo být přes 13 miliard. Slabší byl tentokrát výsledek přímých zahraničních investic, kde tentokrát sehrály roli investice tuzemských firem v zahraničí. Vysoký byl naopak příliv peněz do portfolio investic, který byl částečně spojený s vynuceným oslabením koruny. Zahraniční hráči, kteří nahromadili intervenční koruny, je umísťovali do českých cenných papírů, především dluhopisů. Ani přes slabší listopadový výsledek se nemění pozitivní trend běžného účtu platební bilance, který tak zůstává pozitivní. Jeho schodek za celý loňský rok totiž bude zřejmě jedním z nejnižších od roku 2006," dodává Dufek.