Dva týdny řecké krize: Jak Atény hrály, až (dost možná) prohrály kalhoty

Hlavní události posledních dnů kolem řecké dluhové krize.
- 30. června - Vypršela lhůta pro splacení 1,6 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu i pro druhý záchranný program od eurozóny a MMF.
- 2. července - MMF uvedl, že Řecko bude v příštích třech letech potřebovat nejméně 50 miliard eur a odpisy dluhů, má-li dostat jeho ekonomika prostor pro oživení.
- 3. července - Řecký premiér Alexis Tsipras nabádal voliče, aby v referendu o požadavcích mezinárodních věřitelů odmítli "ultimáta od těch, kteří budou zemi terorizovat".
- 5. července - Řekové v referendu odmítli plán mezinárodních věřitelů na úsporná opatření. Proti se vyslovilo 61,3 % hlasujících, účast byla 62,5 %.
- 6. července - Řecký ministr financí Janis Varufakis odstoupil, aby usnadnil dohodu s věřiteli. Nahradil ho hlavní vyjednávač s věřiteli Euklidis Tsakalotos.
- 7. července - Summit eurozóny se zabýval řeckou krizí. Byl svolán summit EU na 12. července (později změněno jen na sumit eurozóny). Prezident EU Donald Tusk tento termín označil za deadline pro nalezení dohody o řešení řecké dluhové krize.
- 8. července - Řecká vláda oficiálně požádala eurozónu o tříletý úvěr (53,5 miliardy eur) a slíbila, že za týden začne s reformami důchodového a daňového systému.
- 9. července - Řecká vláda odeslala eurozóně návrh reforem, podle něhož hodlá uspořit až 13 miliard eur.
- 10. července - Řecký parlament schválil návrh reforem, za něž chce země další balík pomoci od eurozóny. Opatření jsou ale velmi podobná těm, která voliči 5. července odmítli v referendu.
- 11.-12. července - Zasedali ministři financí eurozóny, kteří se ale cele neshodli na návrhu pro summit eurozóny. "Některé velké otázky zůstaly otevřené, tak je předložíme šéfům vlád," uvedl šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Německo mimo jiné navrhovalo v případě nedohody dočasný odchod Řecka z eurozóny.
- 12.-13. července - Summit eurozóny se dohodl, že mohou začít jednání o třetím programu pomoci Řecku, pokud země rychle začne přijímat přísné reformy, které ale musejí jít dál, než stojí v návrhu řecké vlády předloženém 9. července.
Zdroj: ČTK
Aktuality
