Americká ekonomika v červenci vytvořila 157 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 3,9 %

Ve Spojených státech v červenci mimo zemědělství vzniklo zhruba 157 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 190 tisíc míst po 248 tisících v červnu (revidováno z 213 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla na 3,9 % z 4 % v předchozím měsíci. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu mezd zůstalo na 2,7 %.

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, zůstala na 62,9 %, čekal se růst na 63 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu rovněž ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, klesla na 7,5 % ze 7,8 %.

Průměrná hodinová mzda se v červenci meziročně zvýšila o 2,7 %, analytici růst tímto tempem čekali. V červnu vzrostla rovněž o 2,7 %. Proti červnu se průměrná hodinová mzda v červenci zvýšila o 0,3 %, jak se čekalo, v červnu byla proti květnu vyšší o 0,1 % (revidováno z +0,2 %).

V soukromém sektoru vzniklo v červenci 170 tisíc míst po přírůstku 234 tisíc míst v červnu (revidováno z 202 tisíc). Očekával se přírůstek asi 189 tisíc míst. Ve veřejném sektoru ubylo zhruba 13 tisíc míst, v červnu se počet míst ve veřejném sektoru zvýšil o 14 tisíc (revidováno z +11 tisíc). Zpracovatelský sektor hlásí za červenec přírůstek 37 tisíc míst (odhad: +22 tisíc, červen: +33 tisíc).

Podle dat agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v červenci vytvořili 219 tisíc pracovních míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo 185 tisíc pracovních příležitostí po 181 tisících v červnu (revidováno ze 177 tisíc).

"Důležité je, že se trh práce výrazně nepřehřívá. Mzdy rostou svižně, což je dobrá zpráva. Míra nezaměstnanosti se opět přiblížila k 18letému minimu na úrovni 3,8 %, kde byla už před dvěma měsíci," říká ekonom Neil Dutta z analytické společnosti z Renaissance Macro.

Optimistické odhady analytiků byly ovlivněny údaji o nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti, jež vyšly ve čtvrtek. Podle nich v uplynulém týdnu novou žádost o podporu odevzdalo nejméně lidí za téměř 50 let.

Americká ekonomika musí vytvářet 75-100 tisíc pracovních míst měsíčně, aby držela krok s růstem pracovní síly. Údaj o tvorbě pracovních míst za květen byl revidován na 268 tisíc z 244 tisíc.

Za celý loňský rok americká ekonomika vytvořila 2,1 milionu pracovních míst, což bylo pod úrovní 2,2 milionu z roku 2016. Ekonomové očekávají, že letos údaj opět klesne, neboť USA se blíží stavu plné zaměstnanosti. Odborníci věří, že celková míra nezaměstnanosti, která loni klesla o 0,7 procentního bodu, by se do konce letošního roku mohla snížit na 3,5 %.

Trh práce by dále mohl být podpořen schváleným balíčkem daňových úlev ve výši 1,5 bilionu dolarů. Podnikům jsou nicméně stimuly předkládány v době, kdy hospodářství pracuje téměř na plnou kapacitu, a tak existují obavy z jeho přehřátí.

Růst cen v červnu zrychlil na 2,9 %, růst HDP ve druhém čtvrtletí dosáhl 4,1 %

Růst americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí podle rychlého odhadu ministerstva obchodu zrychlil v celoročním přepočtu na 4,1 % z 2,2 % v předešlém čtvrtletí. Dosáhl tak nejprudšího tempa za bezmála čtyři roky. Američtí spotřebitelé ve druhém čtvrtletí zvýšili výdaje, zatímco zemědělci urychlili dodávky sójových bobů do Číny před červencovým zavedením nových cel. Ekonomika těžila také z růstu vládních výdajů.

Americký prezident Donald Trump v reakci na zveřejněná data uvedl, že příznivý vývoj ekonomiky potvrzuje správnost jeho politiky. Poukázal na daňovou reformu, omezování regulace a kroky v oblasti mezinárodního obchodu. Také prohlásil, že celý svět hledí na ekonomiku USA se závistí.

Index spotřebitelských cen v USA v červnu podle očekávání meziročně vzrostl na 2,9 % z 2,8 % v předchozím měsíci, a dostal se tak nejvýše od února 2012. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v červnu zvýšily o 0,1 % po růstu o 0,2 % v předchozím měsíci. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání stoupla na 2,3 % z 2,2 % v květnu.

Americká centrální banka na zasedání na přelomu července a srpna potvrdila nastavení měnové politiky. Základní úroková sazba tak zůstává v pásmu 1,75-2,00 %. V červnu Fed pásmo pro základní úrokovou sazbu posunul výše o 25 bazických bodů. Banka předpokládá, že letos přikročí ještě ke dvojímu zvýšení úroků.

Zdroj:
FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, ČTK
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat