Americká ekonomika v červenci vytvořila 1,76 milionu pracovních míst, míra nezaměstnanosti spadla na 10,2 %

Ve Spojených státech v červenci mimo zemědělství vzniklo 1,76 milionu pracovních míst. Analytici odhadovali, že ekonomika vytvořila přibližně 1,6 milionu míst po 4,79 milionu v červnu (revidováno z 4,8 milionu). Celková míra nezaměstnanosti klesla na 10,2 % z 11,1 %, čekal se pokles jen na 10,5 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v červenci zpomalil o desetinu procentního bodu na 4,8 %.

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v červenci klesla na 61,4 % z 61,5 % v červnu. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu také ty, kteří už hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, se snížila na 16,5 % z 18 %.

V březnu a dubnu ve Spojených státech zaniklo přibližně 22 milionů pracovních míst, vytvořeno jich od té doby zase bylo asi 9,3 milionu.

USA - míra nezaměstnanosti a míra participace

V soukromém sektoru vzniklo v červenci 1,46 milionu míst po přírůstku asi 4,74 milionu v červnu (revidováno z 4,77 milionu). Očekával se vznik zhruba 1,47 milionu míst. Zpracovatelský sektor ohlásil vytvoření asi 26 tisíc míst (odhad: +253 tisíc, červen: +357 tisíc) a vládní sektor vytvořil v červenci asi 301 tisíc míst (červen: +54 tisíc).

Údaj o počtu vytvořených míst za květen byl revidován na 2,73 milionu z 2,7 milionu. Červnový přírůstek 4,79 milionu míst je rekordní, údaj za květen byl nejvyšší od roku 1939.

USA - změna počtu pracovních míst mimo zemědělství

Uplatnění nacházeli lidé v červenci především ve stravovacích provozech (+502 tisíc míst) a v maloobchodě (+258 tisíc míst). V těchto odvětvích zaniklo od začátku pandemie kolem osmi milionů míst, obnovena jich už byla asi polovina. Silná tvorba míst ve vládním sektoru byla dána nestandardním vývojem u řidičů školních autobusů nebo školních kuchařů. Ti bývají ze svých míst tradičně propouštěni právě v červenci, letos ale v červenci k propouštění kvůli koronaviru u těchto pozic nedošlo.

Průměrná hodinová mzda v červenci meziročně vzrostla o 4,8 %, v červnu růst činil 4,9 % (revidováno z 5 %). Proti červnu mzda v červenci stoupla o 0,2 % po poklesu o 1,3 % v předchozím měsíci (revidováno z -1,2 %). Stále vysoký meziroční růst mezd potvrzuje, že nejvíce byla pandemií zasažena hůře placená místa.

USA - meziměsíční vývoj mezd

"Data ukazují, že americká ekonomika dále ožívá, ekonomické zotavování ale zůstává nejisté. Trend je příznivý, cíl je ovšem ještě poměrně daleko," říká hlavní investiční stratég State Street Global Advisors Michael Arone.

Prudké červencové zpomalení růstu zaměstnanosti podle analytiků zvyšuje tlak na urychlení jednání Bílého domu a Kongresu o nových opatřeních na podporu ekonomiky.

Americký dolar v reakci na zveřejněná data posílil, euro k americké měně oslabilo z 1,184 k 1,178 USD. Futures na americké akciové indexy skokově zpevnily, rychle ale o zisky zase přišly. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA se výrazněji nezměnil.

Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v červenci vytvořili asi 167 tisíc míst. Analytici ale v průměru odhadovali, že vzniklo asi 1,5 milionu pracovních příležitostí po přírůstku přibližně 4,31 milionu míst v červnu (revidováno z 2,37 milionu).

USA - tvorba míst v soukromém sektoru podle ADP

Čtvrteční data z trhu práce USA ukázala, že o podporu v nezaměstnanosti požádalo v týdnu do 1. srpna 1,186 milionu lidí. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 1,435 milionu (revidováno z 1,434 milionu), a také lepší, než čekali analytici (1,415 milionu).

USA - nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti

Za celý rok 2019 americká ekonomika vytvořila 2,1 milionu pracovních míst. V roce 2018 v USA vzniklo mimo zemědělství zhruba 2,6 milionu míst, v roce 2017 asi 2,1 milionu pozic a v roce 2016 zhruba 2,2 milionu míst.

Katastrofické scénáře se zatím nenaplňují, obavy se ale vracejí s přírůstky nakažených

Dopady pandemie covidu-19 na americký trh práce byly poprvé vidět v číslech za březen, tehdy v americké ekonomice mimo zemědělství zaniklo asi 1,37 milionu míst. Šlo o první úbytek míst od roku 2010. Dramaticky se situace zhoršila v dubnu, kdy úbytek míst dosáhl 20,79 milionu. Míra nezaměstnanosti v březnu stoupla na 4,4 % z květnových 3,5 %, v dubnu vyskočila na 14,7 %, a byla tak nejvyšší od velké hospodářské krize z 30. let 20. století. V poválečné historii byl dosavadní rekord celkové míry nezaměstnanosti 10,8 %. V květnu se čekalo další zhoršení situace, na trh ale dorazila opačná čísla, nezaměstnanost klesla na 13,3 %.

K tvorbě pracovních míst přispívá vracení se života do normálu. Obavy ohledně dalšího vývoje ekonomiky ovšem vzbuzuje stále vysoké tempo růstu počtu nakažených koronavirem, od začátku července přibývá 60 až 70 tisíc případů denně.

V pondělí investory potěšil index nákupních manažerů ve výrobě za červenec, který podle finálních dat společnosti IHS Markit stoupl na 54,2 bodu z červnových 52,6 bodu, a dostal se tak na nejvyšší úroveň od loňského března. Zpracovatelský sektor se na celkovém výkonu americké ekonomiky podílí zhruba 11 %.

Růst cen v USA v červnu zrychlil na 0,6 %, HDP v druhém čtvrtletí spadl anualizovaně o 32,9 %

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí zažila nejhlubší propad v zaznamenané historii. Hrubý domácí produkt se v přepočtu na celý rok podle předběžných údajů amerického ministerstva obchodu snížil o 32,9 %, a to zejména kvůli citelnému propadu spotřebitelských výdajů. USA za sebou mají rekordně dlouhou ekonomickou expanzi, která trvala od roku 2009.

Kvůli rychlému šíření koronaviru se americká vláda na konci března rozhodla citelně utlumit ekonomickou aktivitu. Zavřít musela řada firem, což se dotklo například hotelů, restaurací, barů a dalších služeb. Desítky milionů lidí se tak ocitly bez práce, právě služby se přitom na tvorbě HDP ve Spojených státech totiž podílejí nejvíce. Spotřebitelské výdaje, které v USA zajišťují zhruba 70 % ekonomické aktivity, klesly ročním tempem 34 %. Obavy o další vývoj výdajů spotřebitelů nyní zvýšil konec programu dodatečné podpory v nezaměstnanosti.

Spotřebitelské ceny se ve Spojených státech v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po předchozích třech poklesech za sebou. Důvodem je obnovení ekonomické aktivity po uvolnění opatření proti šíření koronaviru. Na červnovém růstu cen se více než polovinou podílelo zdražení benzinu.

USA - vývoj HDP (anualizovaně) a meziroční inflace

Zdroj:
FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Pracovní trh
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat