Americká ekonomika v červnu vytvořila 224 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti se zvýšila na 3,7 %

Ve Spojených státech v červnu mimo zemědělství vzniklo asi 224 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 160 tisíc míst po 72 tisících v květnu (revidováno ze 75 tisíc). Míra nezaměstnanosti se zvýšila z 49letého minima 3,6 % na 3,7 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Meziroční růst mezd v červnu zůstal na úrovni 3,1 %.

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v červnu stoupla na 62,9 % z 62,8 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu také ty, kteří již hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou zaměstnáni jenom na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, stoupla na 7,2 % ze 7,1 %. Za růstem nezaměstnanosti stála skutečnost, že na pracovní trh vstoupilo více lidí.

Průměrná hodinová mzda se v červnu meziročně zvýšila o 3,1 %, tedy stejně jako v květnu, analytici čekali růst o 3,2 %. Proti květnu se mzda v červnu zvýšila o 0,2 %, analytici čekali růst o 0,3 % po 0,3% zvýšení v květnu.

V soukromém sektoru vzniklo v červnu asi 191 tisíc míst po přírůstku 83 tisíc míst v květnu (revidováno z 90 tisíc). Čekal se přírůstek zhruba 153 tisíc míst. Ve veřejném sektoru přibylo v červnu asi 33 tisíc míst, v květnu se počet míst ve veřejném sektoru snížil zhruba o 11 tisíc (revidováno z -15 tisíc). Zpracovatelský sektor ohlásil za červen přírůstek přibližně 17 tisíc míst (odhad: +2 tisíce, květen: +3 tisíce).

"Zveřejněné údaje jsou příznivé, vyhlídky jsou ovšem smíšené. Zejména výrobní sektor se obává možných dopadů obchodní války," říká Michelle Meyerová, hlavní ekonomka Bank of America Merrill Lynch.

"Data za květen byla slabá a posílila očekávání investorů, že Fed již v červenci sníží úrokové sazby. Červnový odraz může toto očekávání zchladit," upozorňuje Tony Bedikian ze Citizens Bank.

Americký dolar v reakci na zveřejněná data posílil, euro k americké měně oslabilo z 1,1266 USD k 1,1235 USD. Futures na index S&P 500 se snížily a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se kolem 15.00 SELČ zvyšoval o šest bazických bodů na 2,01 %.

Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v červnu vytvořili přibližně 102 tisíc pracovních míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo asi 140 tisíc pracovních příležitostí po 41 tisících v květnu (revidováno z 27 tisíc).

Ekonomové odhadují, že k udržení míry nezaměstnanosti na stávající úrovni je potřeba každý měsíc vytvořit asi 100 000 pracovních míst. Údaj o tvorbě míst za duben byl revidován z 224 tisíc na 216 tisíc. Za první pololetí vzniklo měsíčně v průměru 172 000 pracovních míst. V loňském roce to bylo v průměru 223 000 míst.

Za celý rok 2018 americká ekonomika vytvořila zhruba 2,6 milionu pracovních míst, což bylo nad úrovní 2,1 milionu z roku 2017 i 2,2 milionu z roku 2016.

Růst cen v květnu zpomalil na 1,8 %, růst HDP v prvním čtvrtletí dosáhl 3,1 %

Růst amerického HDP v prvním čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,1 % z 2,2 % v předešlém čtvrtletí. Objevují se nicméně náznaky, že dočasné pozitivní dopady vyššího vývozu a kumulace zásob polevují a že zpomaluje výroba v továrnách. Atlantský Fed předpovídá, že růst HDP Spojených států ve druhém čtvrtletí zpomalí na 1,5 %.

Za celý loňský rok ekonomika vzrostla o 2,9 %, celoroční růst tak zrychlil z předloňských 2,2 %, byl nejprudší za poslední tři roky a dostal se k 3% úrovni, kterou si stanovila za cíl administrativa Donalda Trumpa.

Meziroční růst spotřebitelských cen v USA v květnu zpomalil na 1,8 % z 2 % v předchozím měsíci. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v květnu zvýšily o 0,1 % po růstu o 0,3 % v předchozím měsíci. Tempa růstu se snížila zejména kvůli levnějšímu benzínu. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání klesla na 2 % z 2,1 % v dubnu.

Zdroj:
FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, ČTK
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat