Americká ekonomika v dubnu vytvořila 263 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 3,6 %

Ve Spojených státech v dubnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 263 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 185 tisíc míst po 189 tisících v březnu (revidováno ze 196 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla z 3,8 % na 49leté minimum 3,6 %, čekala se přitom její stagnace. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Meziroční růst mezd v dubnu pokračoval tempem 3,2 %.

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v dubnu klesla z 63,0 % na 62,8 %, čekal se pokles na 62,9 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu rovněž ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, zůstala na 7,3 %.

Průměrná hodinová mzda se v dubnu meziročně zvýšila o 3,2 %, stejně jako v březnu, analytici čekali zrychlení růstu na 3,3 %. Proti březnu se mzda v dubnu zvýšila o 0,2 %, analytici čekali růst o 0,3 % po 0,2% zvýšení v březnu (revidováno z +0,1 %).

V soukromém sektoru vzniklo v dubnu asi 236 tisíc míst po přírůstku 179 tisíc míst v březnu (revidováno ze 182 tisíc). Čekal se přírůstek zhruba 178 tisíc míst. Ve veřejném sektoru přibylo v dubnu asi 27 tisíc míst, v březnu se počet míst ve veřejném sektoru zvýšil zhruba o 10 tisíc (revidováno z +14 tisíc). Zpracovatelský sektor ohlásil za duben přírůstek asi čtyř tisíc míst (odhad: +10 tisíc, březen: -6 tisíc).

Americký dolar v reakci na zveřejněná data nejdříve mírně oslabil, poté ale ztráty smazal a naopak mírně posílil. Futures na akciový index S&P 500 stouply a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně snížil.

Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v dubnu vytvořili přibližně 275 tisíc pracovních míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo asi 180 tisíc pracovních příležitostí po 151 tisících v březnu (revidováno ze 129 tisíc).

Ekonomové odhadují, že k udržení míry nezaměstnanosti na stávající úrovni je potřeba každý měsíc vytvořit asi 100 000 pracovních míst. Údaj o tvorbě míst za únor byl revidován z 33 tisíc na 56 tisíc.

"Dubnová zpráva o nezaměstnanosti potvrdila, že trh práce zůstává ve velice dobrém stavu. To je příznivá zpráva pro americké domácnosti," uvedl ekonom Mohamed El-Erian z finanční skupiny Allianz. "Pomůže to zajistit, aby americká ekonomika dále podávala lepší výkon než jiné vyspělé země."

"Celkově jde o velice pozitivní čísla, která ukazují, že obavy z recese se pravděpodobně v nejbližší době nenaplní," uvedl generální ředitel investiční společnosti Ideal Asset Management Rahul Shah.

"Údaje podporují názor, že americká centrální banka nebude mít v nejbližší době potřebu upravovat měnovou politiku. Růst zaměstnanosti je dostatečně silný na to, aby rozptýlil obavy ohledně zdraví ekonomiky, ale růst mezd není dostatečně silný na to, aby přiměl Fed ke zpřísnění politiky," doplnil ekonom Harm Bandholz z UniCredit.

Za celý rok 2018 americká ekonomika vytvořila zhruba 2,6 milionu pracovních míst, což bylo nad úrovní 2,1 milionu z roku 2017 i 2,2 milionu z roku 2016.

Růst cen v březnu zrychlil na 1,9 %, růst HDP v prvním čtvrtletí dosáhl 3,2 %

Růst ekonomiky USA v prvním čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,2 % z 2,2 % v předešlém čtvrtletí. Analytici naopak očekávali zpomalení růstu na 2,0 %. Za celý loňský rok americká ekonomika vzrostla o 2,9 %, celoroční růst tak zrychlil z předloňských 2,2 %, byl nejprudší za poslední tři roky a dostal se ke 3% úrovni, kterou si stanovila za cíl administrativa prezidenta Donalda Trumpa.

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v březnu meziměsíčně zvýšily o 0,4 %. Jejich růst tak zrychlil z únorových 0,2 %. Meziročně se zvýšily o 1,9 % poté, co v únoru byl jejich růst nejslabší od září 2016, když činil 1,5 %.

Zdroj:
FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, ČTK
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat