Americká ekonomika v lednu vytvořila 200 tisíc pracovních míst, růst mezd zrychlil na 2,9 %

Ve Spojených státech v lednu mimo zemědělství vzniklo zhruba 200 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 180 tisíc míst po 160 tisících v prosinci (revidováno ze 148 tisíc). Míra nezaměstnanosti zůstala na 4,1 %, jak se čekalo. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy stouplo na 2,9 %.

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, stagnovala na 62,7 %, čekal se její mírný růst na 62,8 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu také ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, stoupla z 8,1 % na 8,2 %. Míra nezaměstnanosti na úrovni 4,1 % se nachází na 17letém minimu.

Průměrná hodinová mzda se v lednu meziročně zvýšila o 2,9 %, v prosinci bylo tempo růstu 2,5 %. Růst mezd tempem těsně pod třemi procenty je nejvýraznější za více než osm let. Analytici čekali zrychlení růstu jen na 2,6 %. Proti prosinci se průměrná hodinová mzda zvýšila o 0,3 %, v prosinci proti listopadu stoupla o 0,4 % (revidováno z 0,3 %).

V soukromém sektoru vzniklo v lednu asi 196 tisíc míst po přírůstku 166 tisíc míst v prosinci (revidováno ze 146 tisíc). Očekával se přírůstek asi 180 tisíc míst. Ve veřejném sektoru vznikly 4 tisíce míst (prosincový údaj byl revidován z +2 tisíc na -6 tisíc). Zpracovatelský sektor hlásí přírůstek 15 tisíc míst (odhad: +20 tisíc, prosinec: +21 tisíc). Nejvíce pracovních míst v lednu vzniklo ve stavebnictví (36 tisíc).

Od listopadu ve Spojených státech vzniká každý měsíc v průměru 192 000 pracovních příležitostí, měsíční průměr za loňský rok je 181 000.

"Jedním slovem fantastické," říká JJ Kinahan, hlavní tržní stratég TD Ameritrade. "Statistika vyznívá pozitivně, a to včetně vývoje mezd. Pokračující zlepšování situace na trhu práce umožní Fedu pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, což bude pro ekonomiku USA jednoznačně přínos."

"Začátek roku vypadá velmi slibně. Nové pracovníky najímají podniky napříč sektory, navíc konečně přichází i dlouho vyhlížený rychlejší růst mezd," doplňuje Catherine Barreraová, hlavní ekonomka pracovního portálu ZipRecruiter.

"Čísla překonala všechna očekávání. Předpokládám proto, že americká centrální banka bude muset v letošním roce přistoupit k razantnějšímu utahování měnové politiky," upozorňuje Luke Bartholomew, investiční manažer z Aberdeen Standard Investments.

Americký dolar k euru po zveřejnění statistiky posílil z 1,25 EUR/USD pod 1,245 EUR/USD. Dolarový index, který měří výkonnost dolaru ke koši šesti světových měn, v reakci na zprávu stoupl z 88,83 bodu na 89,2 bodu.

Podle středeční zprávy agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v lednu vytvořili asi 234 000 pracovních míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo zhruba 185 000 pracovních příležitostí. V prosinci podle údajů ADP vzniklo 242 000 pracovních míst (revidováno z 250 tisíc).

Americká ekonomika musí vytvářet 75-100 tisíc pracovních míst měsíčně, aby držela krok s růstem pracovní síly. Údaj o tvorbě pracovních míst za listopad byl revidován z 252 tisíc na 216 tisíc.

Za celý loňský rok americká ekonomika vytvořila přibližně 2,1 milionu pracovních míst, což je pod úrovní 2,2 milionu z roku 2016. Ekonomové očekávají, že tento údaj letos znovu klesne, neboť USA se blíží stavu plné zaměstnanosti. To by mělo vést k rychlejšímu růstu mezd, ten by měl do konce roku dosáhnout podle ekonomů rovných tří procent. Odborníci věří, že celková míra nezaměstnanosti, která za rok 2017 klesla o 0,7 procentního bodu, by do konce tohoto roku mohla klesnout na 3,5 %.

Trh práce by dále mohl podpořit schválený balíček daňových úlev ve výši 1,5 bilionu dolarů. Nicméně podnikům jsou stimuly předkládány v době, kdy hospodářství pracuje téměř na plnou kapacitu a existují obavy z jeho přehřátí.

Inflace v prosinci klesla na 2,1 %, růst ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl anualizovaného tempa 2,6 %

Index spotřebitelských cen v USA v prosinci meziměsíčně stoupl o 0,1 % po zvýšení o 0,4 % v listopadu. Analytici očekávali růst spotřebitelských cen tempem 0,2 %. Meziroční míra inflace podle očekávání klesla na 2,1 % z listopadových 2,2 %. Spotřebitelské ceny bez vlivu potravin a energií v prosinci vzrostly o 0,3 %, což byl nejvýraznější vzestup za 11 měsíců. Přispěly k tomu vyšší ceny nájmů a zdravotní péče, ale i automobilů. V listopadu jádrová inflace činila 0,1 %. V meziročním porovnání se jádrová inflace v prosinci zvýšila na 1,8 % z 1,7 % v listopadu.

Inflace by se mohla podle ekonomů v příštích letech zvyšovat rychleji, pokud americký prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení investic do infrastruktury a výdajů na obranu. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by pak podle analytiků znamenaly také mnohem vyšší tempo růstu úrokových sazeb, než jaké se nyní čeká.

Růst americké ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,6 % z 3,2 % v předešlém čtvrtletí. Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve čtvrtém čtvrtletí stouply o 1,9 % po 1,3% zvýšení v třetím kvartálu. Za celý loňský rok se hrubý domácí produkt USA zvýšil o 2,3 %, o rok dříve růst dosáhl 1,5 %. Průměrné roční tempo růstu HDP Spojených států od konce krize dosahuje 2,2 %.

Zdroj:
FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, ČTK
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
18. 1. 2021 9:28
Globalizace vs. regionalizace: Světové trendy probíhají zároveň a působí proti sobě, svět potřebuje…
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
18. 1. 2021 6:15
Expertní tržní výhled: Vyšší výnosy dluhopisů jako riziko pro akcie a čekání na (ne)klidnou Bidenovu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není…
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat