Americká ekonomika v prosinci vytvořila 148 tisíc pracovních míst, tempo růstu mezd zůstalo na 2,5 %

Ve Spojených státech v prosinci mimo zemědělství vzniklo zhruba 148 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 190 tisíc míst po 252 tisících v listopadu (revidováno z 228 tisíc). Míra nezaměstnanosti zůstala na 4,1 %, jak se čekalo. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy setrvalo na 2,5 %.

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v prosinci stagnovala na 62,7 %, čekalo se její mírné zvýšení na 62,8 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu také ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, stoupla z 8 % na 8,1 %. Míra nezaměstnanosti na úrovni 4,1 % se nachází na 17letém minimu.

Průměrná hodinová mzda se v prosinci meziročně zvýšila o 2,5 %, tempo růstu se tedy proti listopadu podle očekávání nezměnilo. Meziměsíčně se průměrná hodinová mzda zvýšila o 0,3 %, v listopadu proti říjnu stoupla o 0,2 %.

V soukromém sektoru vzniklo v prosinci 146 tisíc míst po přírůstku 239 tisíc míst v listopadu (revidováno z 228 tisíc). Očekával se přírůstek asi 185 tisíc míst. Ve veřejném sektoru vznikly dva tisíce míst (listopadový údaj byl revidován z +7 tisíc na +13 tisíc). Zpracovatelský sektor hlásí přírůstek 25 tisíc míst (odhad: 15 tisíc, listopad: 31 tisíc). Nejvíce míst vzniklo ve stavebnictví (+30 tisíc).

Americký dolar k euru po zveřejnění zprávy oslabil z 1,2048 EUR/USD k 1,2081 EUR/USD, poté ale zhruba polovinu ztrát smazal. Dolarový index měřící výkonnost dolaru ke koši šesti světových měn v reakci na zprávu klesl z 92,04 bodu pod 91,80 bodu.

"Mzdy sice dále rostou, tempo jejich růstu se ale nemění, což je negativní zpráva. Celková situace na trhu práce USA i v celé americké ekonomice nicméně zůstává příznivá," říká Kully Samra z firmy Charles Schwab.

"Když se na zprávu z trhu práce podíváme podrobněji, je rozhodně zajímavý údaj o tvorbě míst ve zpracovatelském sektoru. Lze navíc očekávat, že pokračující růst světové ekonomiky a oslabování dolaru budou zpracovatelský sektor dále podporovat," dodává Paul Ashworth ze společnosti Capital Economics.

Trh práce by dále mohl podpořit schválený balíček daňových úlev ve výši 1,5 bilionu dolarů. Nicméně podnikům jsou stimuly předkládány v době, kdy hospodářství pracuje téměř na plnou kapacitu a existují obavy z jeho přehřátí.

Americká ekonomika musí vytvářet zhruba 75-100 tisíc pracovních míst měsíčně, aby držela krok s růstem pracovní síly. Údaj o tvorbě pracovních míst za říjen byl revidován z 244 tisíc na 211 tisíc.

Za celý loňský rok ekonomika USA vytvořila 2,1 milionu pracovních míst, což je pod úrovní 2,2 milionu z roku 2016. Ekonomové očekávají, že tento údaj letos znovu klesne, neboť USA se blíží stavu plné zaměstnanosti. To by mělo vést k rychlejšímu růstu mezd, ten by měl do konce roku dosáhnout podle ekonomů rovných tří procent. Odborníci věří, že míra nezaměstnanosti, která se za rok 2017 snížila o 0,7 procentního bodu, by do konce tohoto roku mohla klesnout na 3,5 %.

Podle středeční zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor v USA v prosinci zhruba 250 tisíc pracovních míst. Analytici oslovení agenturou Reuters v průměru odhadovali, že vzniklo asi 190 tisíc míst. V listopadu podle údajů ADP v soukromém sektoru vzniklo přibližně 185 tisíc míst (revidováno ze 190 tisíc).

Inflace v listopadu stoupla na 2,2 %, růst ekonomiky dosáhl v třetím čtvrtletí anualizovaného tempa 3,2 %

Index spotřebitelských cen v USA v listopadu meziročně stoupl o 2,2 % po 2% růstu v říjnu. Analytici tento růst očekávali. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v listopadu zvýšily o 0,4 % po růstu o 0,1 % v říjnu. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání klesla na 1,7 % z 1,8 %. K růstu meziměsíční míry inflace výrazně přispěly ceny benzínu, které se v listopadu zvýšily o 7,3 % poté, co v říjnu o 2,4 % klesly. Ceny potravin zůstaly druhý měsíc za sebou beze změny.

Inflace by se mohla podle ekonomů v příštích letech zvyšovat rychleji, pokud americký prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení investic do infrastruktury a výdajů na obranu. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by pak podle analytiků znamenaly také mnohem vyšší tempo růstu úrokových sazeb, než jaké se nyní čeká.

Růst ekonomiky Spojených států v třetím čtvrtletí zrychlil na 3,2 % z 3,1 % v druhém kvartálu. Tempo expanze tak bylo nejvyšší za více než dva roky. Ekonomika USA také poprvé od roku 2014 zaznamenala minimálně 3% růst ve dvou čtvrtletích za sebou.

Řada ekonomů podle agentury AP předpokládá, že ve čtvrtém čtvrtletí by hospodářský růst mohl opět dosáhnout minimálně tří procent. V příštím roce by americkou ekonomiku měla podpořit daňová reforma zahrnující snížení daně z příjmu právnických osob na 21 % z 35 %.

Americká centrální banka na svém prosincovém zasedání podle očekávání upravila rozpětí pro základní úrokovou sazbu z 1,00-1,25 % na 1,25-1,5 %. Výhled růstu úroků v příštím roce ponechala banka beze změny, přestože předpokládá zrychlení ekonomického růstu. 

V prohlášení po prosincovém zasedání měnový výbor Fedu uvedl, že nová makrodata naznačují další zlepšování situace na trhu práce a pokračování expanze ekonomické aktivity. Výdaje domácností nadále rostou solidním tempem a zvyšují se také investice firem, uvedl FOMC. Krátkodobá rizika centrální banka hodnotí jako vyrovnaná. Výhled vývoje úrokových sazeb Fed ponechal pro příští dva roky beze změny, nadále tak centrální banka očekává trojí zvýšení sazeb po 25 bazických bodech v roce 2018 i 2019. Výhled pro rok 2020 centrální banka upravila na 3,1 % z 2,9 %. Výhled pro delší horizont počítá s hlavní úrokovou sazbou ve výši zhruba 2,8 %.

Fed - "dot plot" projekce (prosinec 2017), zdroj: Fed

Zdroj:
FXstreet.com, CNBC, Bloomberg, ČTK
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
11. 1. 2021 6:27
Anketa: Co by (ne)mělo chybět ve vítězném portfoliu na rok 2021
Akciové tipy
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Alokace investic
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Přestat sledovat