Americká ekonomika v únoru mimo zemědělství vytvořila 273 tisíc pracovních míst, růst mezd zpomalil na 3 %

Ve Spojených státech v únoru mimo zemědělství vzniklo asi 273 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 175 tisíc míst po 273 tisících v lednu (revidováno z 225 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla na 3,5 %, čekala se její stagnace na 3,6 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v únoru zpomalil na 3 %.

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v únoru stagnovala na 63,4 %, jak se čekalo. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu rovněž ty, kteří už hledání práce vzdali, a také ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, stoupla na 7 % z 6,9 %.

Průměrná hodinová mzda se v únoru meziročně zvýšila o 3 %, v lednu růst dosáhl 3,1 %. Proti lednu se mzda v únoru zvýšila o 0,3 %, jak se čekalo, v lednu mzda stoupla proti prosinci o 0,2 %.

V soukromém sektoru vzniklo v únoru asi 228 tisíc míst po přírůstku asi 222 tisíc míst v lednu (revidováno z 206 tisíc). Očekával se přírůstek asi 160 tisíc míst. Ve veřejném sektoru přibylo v únoru zhruba 45 tisíc míst, v lednu se počet míst ve veřejném sektoru zvýšil o 51 tisíc (revidováno z +19 tisíc). Zpracovatelský sektor ohlásil za únor přírůstek asi 15 tisíc míst (odhad: -3 tisíce, leden: -20 tisíc).

Americký dolar po zveřejnění zprávy o situaci na trhu práce mírně oslabil. Futures na akciový benchmark S&P 500 se po 14.30 výrazněji nezměnily. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA padal po půl třetí o 17 bazických bodů na 0,751 %, tento pokles byl ale dán obavami z dopadů šíření nového typu koronaviru na americkou ekonomiku.

Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v únoru vytvořili 183 tisíc míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo asi 170 tisíc pracovních příležitostí po 209 tisících v lednu (revidováno z 291 tisíc).

Ekonomové odhadují, že k udržení míry nezaměstnanosti na stávající úrovni je potřeba každý měsíc vytvořit asi 100 tisíc pracovních míst. Údaj o tvorbě míst za prosinec byl revidován na 184 tisíc ze 147 tisíc.

"Údaje za únor jsou příznivé, důležitá však budou hlavně data za březen, která ukážou, jak na americký trh práce dopadá šíření koronaviru v USA i ve světě. Dosavadní zprávy naznačují, že v delším horizontu by tento dopad, pokud se šíření nákazy nepodaří zastavit, mohl být velmi silný," uvedl Ian Shepherdson, hlavní ekonom Pantheon Macroeconomics.

Za celý rok 2019 americká ekonomika vytvořila přibližně 2,1 milionu pracovních míst. V roce 2018 v USA vzniklo mimo zemědělství zhruba 2,6 milionu míst, v roce 2017 asi 2,1 milionu pozic a v roce 2016 zhruba 2,2 milionu míst.

Fed: Koronavirus už začal ovlivňovat americkou ekonomiku

Podle Béžové knihy americké centrální banky vydané tento týden už začal koronavirus ovlivňovat americkou ekonomiku. "Koronavirus negativně ovlivnil cestování a turismus v USA," uvedl Fed. "Byly hlášeny určité výpadky v dodavatelských řetězcích způsobené koronavirem," dodal.

V úterý Fed překvapivě snížil svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 1,00-1,25 %, aby minimalizoval možné dopady koronaviru na ekonomiku. Upozornil zároveň, že je v případě potřeby připraven uskutečnit další kroky na podporu růstu hospodářství Spojených států.

Růst cen v lednu zrychlil na 2,5 %, HDP ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl o 2,1 %

Americká ekonomika v posledním loňském čtvrtletí vzrostla o 2,1 %, tedy stejně jako v předchozím kvartálu. Za celý loňský rok se HDP zvýšil o 2,3 %, růst tak byl nejslabší za tři roky. Prezident USA Donald Trump má cíl zajistit alespoň 3% růst americké ekonomiky. Loňský rok byl ale už druhý, kdy tempo růstu bylo pod touto hranicí.

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v lednu meziročně zvýšily o 2,5 %. Inflace tak zrychlila z prosincových 2,3 % a dosáhla nejprudšího tempa od října 2018. Meziměsíční růst cen v lednu nicméně zpomalil na 0,1 %, když tři měsíce za sebou činil 0,2 %. Za tímto zpomalením stály především nižší ceny benzínu.

Zdroj:
FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, ČTK
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat