Americké akcie nejsou k zastavení, ve středu hlavní indexy přidaly procento

Americké akciové indexy posílily ve středu zhruba o procento. Výsledková sezóna začala solidně, náladu navíc podpořil Apple, který oznámil velké investice v USA.

Index Dow zpevnil o 1,25 % na 26 115,65 bodu a poprvé uzavřel nad 26 000, S&P 500 přidal 0,94 % na 2 802,56 bodu a Nasdaq Composite posílil o 1,03 % na 7 298,28 bodu. V plusu zakončily seanci všechny hlavní sektory v čele s technologiemi a necyklickým spotřebním zbožím, relativně nejslabší byly telekomunikace a základní suroviny. Index volatility VIX navzdory posílení akcií stoupl o 2,32 % na 11,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o čtyři bazické body na 2,5775 %.

V úterý přitom akciový trh sestoupil po silném úvodu obchodování až do mírného záporu. Část investorů neměla důvěru v tak rychlé posilování akcií v době, kdy se opět do hry vrací možnost uzavření vládních agentur. Ve středu ovšem růst cen pokračoval s novou energií.

Apple oznámil plán na investice v USA během příštích pěti let v objemu 350 miliard USD. Chce vytvořit 20 000 pracovních míst. V rámci celého plánu by do Spojených států měla firma "vrátit" většinu hotovosti, kterou drží na účtech mimo zemi. V rámci toho předpokládá "doplacení" daní v objemu asi 38 miliard USD.

Solidními výsledky podpořily náladu na akciovém trhu mimo jiné Bank of America a U.S. Bancorp. "Výsledková sezóna začala silně. 78 % firem překonalo dosud očekávání na úrovni zisku a 89 % nahlásilo lepší tržby," uvedl Nick Raich ze společnosti The Earnings Scout.

Posílily také akcie výrobce letadel Boeing (+4,68 %), který se dohodl na vytvoření společného podniku pro výrobu sedadel do letadel s firmou Adient (-6,19 %), výrobcem sedadel do automobilů. Akciím firmy IBM (+2,93 %) pak k vysokému růstu pomohlo lepší hodnocení od analytiků z Barclays.

Některé firmy však po výsledkových zprávách oslabily. Banka Goldman Sachs vykázala první čtvrtletní ztrátu za šest let kvůli mimořádným nákladům spojeným s novým daňovým zákonem. Celoroční zisk automobilky Ford (-7,02 %) zaostal za očekáváním a analytiky zklamal i výhled automobilky, napsala agentura Reuters.

Euro dnes oslabilo vůči dolaru a stáhlo se z tříletého maxima nad 1,23 USD, protože někteří představitelé Evropské centrální banky vyjádřili obavy z posilování evropské měny. Pokles eura pomohl stabilizovat dolar, který získal podporu také z oslabení kanadského dolaru. Výhled pro dolar však zůstává ponurý kvůli očekávání, že kromě centrální banky USA opustí i další centrální banky politiku mimořádně nízkých úrokových sazeb a netradičních nástrojů, které přijaly po globální úvěrové krizi v roce 2008.

"Náhlé pohyby kurzu, které neodrážejí žádné změny základních podmínek, mi dělají starosti," uvedl viceprezident ECB Vítor Constâncio v rozhovoru s italským listem La Repubblica. Nevyloučil, že měnová politika v eurozóně zůstane ještě dlouhou dobu velice uvolněná.

"Síla eura působí ECB určité obavy a někteří investoři vybírají zisky z předchozího růstu," uvedl analytik Adam Cole z RBC Capital Markets. "Není pochyb o tom, že růst hodnoty eura zasel do myslí představitelů ECB semínko nejistoty," prohlásil analytik Viraj Patel z ING.

V závěru obchodování euro vůči dolaru oslabilo o 0,4 % na 1,2213 USD, k jenu však stouplo o 0,3 % na 135,73 JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, vzrostl o 0,3 % na 90,70 bodu. Vůči jenu dolar posílil o 0,6 % na 111,10 JPY.

Ceny ropy zaznamenaly během středy menší výkyvy v obou směrech. Trh vyčkával před zveřejněním údajů o vývoji zásob a těžby ve Spojených státech. Od počátku loňského prosince se ceny zvýšily o více než 13 % a pohybují se kolem nejvyšší úrovně od prosince 2014.

Ceny ropy stále podporuje dohoda členských i nečlenských států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení těžby. Původně byla sjednána od ledna 2017 na šest měsíců, nakonec však byla prodloužena až do konce letošního roku. Omezení těžby jde ruku v ruce se silnou poptávkou a příznivým hospodářským růstem, což napomohlo zvýšení cen od června 2017 o více než 50 %. Tlak na trh však může přinést zvyšování produkce v USA.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Podle takzvané Béžové knihy vydávané Fedem roste americká ekonomika obdobně jako dosud, tedy mírným tempem. Zpráva uvádí, že situace na trhu práce je nadále "utažená" a je náročnější najít pracovníky s odpovídající kvalifikací. Ceny zboží i práce rostou nadále mírně. Výhled na rok 2018 je optimistický. Za dva týdny zasedá měnový výbor Fedu a bude rozhodovat o sazbách. Trh očekává ponechání úroků na aktuální úrovni, zvyšování sazeb se čeká v březnu a dále minimálně jednou ve zbytku roku.
  • Donald Trump obvinil Rusko z toho, že pomáhá KLDR obcházet mezinárodní sankce. Severní Korea je přitom podle amerického prezidenta každým dnem blíže k sestavení použitelných raket dlouhého doletu. K možnosti vojenského úderu na KLDR se nevyjádřil.
  • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 12. ledna po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 4,1 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
  • Průmyslová výroba ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně vzrostla o 0,9 %. Ve středu to oznámila americká centrální banka. Analytici počítali s růstem o 0,4 % po 0,2% zvýšení v listopadu. V meziročním srovnání průmyslová výroba stoupla o 3,6 % (odhad: 3,7 %, listopad: 3,4 %).
  • USA: Index cen domů NAHB v lednu podle očekávání klesl na 72 bodů ze 74 bodů v prosinci.
  • Alternativní taxislužba Uber zavede v Británii povinné přestávky pro řidiče. Reaguje tak na kritiku ohledně nadměrné pracovní doby ze strany odborů i zákonodárců. Informovala o tom agentura Reuters. Uber nyní bojuje o udržení svých aktivit v Londýně, kde mu úřady v loňském roce odmítly prodloužit provozní licenci.
  • Longbow Research snížila doporučení na akcie Apple (ve středu +1,65 %) na "neutral" z "buy".
  • Akcie Juno Therapeutics přidaly 51,86 % díky zprávě deníku Wall Street Journal, že firma jedná o svém převzetí se společností Celgene (ve středu -2,67 %).

Výsledková sezóna

Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
18. 1. 2021 9:28
Globalizace vs. regionalizace: Světové trendy probíhají zároveň a působí proti sobě, svět potřebuje…
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
18. 1. 2021 6:15
Expertní tržní výhled: Vyšší výnosy dluhopisů jako riziko pro akcie a čekání na (ne)klidnou Bidenovu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat