Americké akcie po prodlouženém víkendu ztrácely kvůli nervozitě spojené s Itálií, dařilo se dolaru

Hlavní americké akciové indexy se v úterý propadly kvůli nervozitě pramenící z nejisté politické situace v Itálii. Nedařilo se tak hlavně finančnímu sektoru, posilovaly naopak americký dolar v páru s eurem a japonský jen a prudce klesaly výnosy vládních dluhopisů USA.

Akcie ve Spojených státech v úterý prudce oslabily. Výrazný pokles zaznamenaly především bankovní tituly, protože investoři s ohledem na prohlubující se politickou krizi v Itálii, která by mohla ohrozit projekt eura, obrátili svou pozornost k bezpečným aktivům. Jedním takovým je i japonský jen, vůči němuž na své pětitýdenní minimum klesl americký dolar.

Index Dow ztrácel nejvíce, odepsal 1,58 % na 24 361,45 bodu, S&P 500 klesl pod support na 2 700, když spadl o 1,16 % na 2 689,86 bodu a Nasdaq Composite sestoupil o 0,50 % na 7 396,59 bodu. Index volatility VIX narostl o 28,74 % na 17,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o patnáct bazických bodů na 2,78 %. Nejpopulárnější kryptoměny posílily v dolarovém vyjádření o 3-7 %.

Kromě akcií bank, které za sebou mají nejhorší den za více než dva měsíce (JPMorgan -4,26 %, Morgan Stanley -5,74 %, Citigroup -3,99 %), ztrácely i energetické společnosti jako ExxonMobil (-0,36 %), Chevron (-0,65 %) a Halliburton (-0,86 %), byť v druhé polovině obchodní seance patřila energetika k odvětvím, jež indexy zvedla z denních minim. Dolů ropné firmy tlačí obavy, že by Saúdská Arábie a Rusko mohly navýšit těžbu ropy. Ministři obou zemí podle zdrojů agentury Reuters prý již vedou příslušná jednání, mohlo by údajně jít až o jeden milion barelů denně.

Dolar sice oslabil vůči japonskému jenu, ale jeho index, který měří jeho výkon ke koši šesti předních světových měn, kolem 22.00 SELČ přidával zhruba 0,7 % na 94,84 bodu. Obě měny těží díky italské krizi z pozice bezpečných investic. Euro na dolar ve stejnou dobu ztrácelo asi 0,75 % na 1,1537 USD.

Společná evropská měna se ocitla pod silným tlakem vyplývajícím z výprodeje italských dluhopisů. Například obligace se splatností dva roky zaznamenaly kvůli cenovému propadu nejvýraznější skok ve výnosech za více než 25 let a mají aktuálně výnos přes 2,7 %.

Trh je znepokojen vyhlídkami na nové parlamentní volby v Itálii, které řada investorů vnímá jako referendum o postavení země v Evropské unii a o jejím členství v eurozóně. Obchodníci se obávají, že nové volby upevní pozici euroskeptických stran. Někteří analytici nynější situaci přirovnávají k vrcholu evropské dluhové krize z let 2011 až 2012.

Ceny ropy zůstávaly po většinu úterý pod zmíněným tlakem kvůli vyhlídkám na zvyšování těžby. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se předloni s Ruskem a několika dalšími těžařskými státy dohodla na omezení dodávek na trh o téměř 1,8 milionu barelů denně s cílem snížit nadměrné zásoby ropy a podpořit ceny suroviny.

"Rostoucí očekávání postupného odchodu od dohody o omezení těžby nadále tlačí ceny ropy dolů," uvedl jeden z analytiků ze společnosti Interfax Energy Global Gas Analytics. K poklesu cen ropy navíc přispívá pokračující růst těžby ve Spojených státech, které se k dohodě o omezení dodávek nepřipojily.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Salesforce (v úterním after-marketu +4,2 %) v 1FQ: Očištěný zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 3,01 miliardy USD (odhad: 2,94 miliardy USD). Nad očekávání je i výhled firmy na druhé čtvrtletí.
  • Výsledky HP (v úterním after-marketu +0,3 %) v 2FQ: Očištěný ziskna akcii 0,48 USD (odhad: 0,48 USD), tržby 14 miliard USD (odhad: 13,59 miliardy USD).
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat