Americké akcie uzavřely úterní obchodování prakticky beze změny, Donald Trump vyvázal USA z dohody o íránském jaderném programu

Akcie ve Spojených státech uzavřely v úterý téměř na úrovních z pondělka. Smazaly přitom předchozí ztráty díky oživení energetických firem po oznámení Donalda Trumpa, že odstupuje od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Americký prezident tak potvrdil to, co většina investorů čekala.

Index Dow nakonec stoupl o 2,89 bodu (0,01 %) na 24 360,21 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,71 bodu (0,03 %) na 2 671,92 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,69 bodu (0,02 %) na 7 266,90 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,27 % na 14,71 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 2,98 %.

Prezident Donald Trump prohlásil, že jaderná smlouva s Íránem je neúčinná, neboť nezabránila tomu, aby Teherán pokračoval v úsilí o vyrobení jaderné zbraně. Zároveň řekl, že obnoví sankce proti islámské republice, a to na "nejvyšší úrovni".

Rozhodnutí odstoupit od dohody pravděpodobně zvýší riziko konfliktu na Blízkém východě, popudí evropské spojence USA a naruší globální dodávky ropy. Trump dodal, že je ochotný jednat o nové dohodě s Íránem.

"Když bude Írán moci opět pracovat na svém jaderném programu, bude to na trzích znamenat podporu pro americký dolar a tlak na snížení výnosů amerických dluhopisů," komentoval dění Komal Sri-Kumar, šéf Sri-Kumar Global Strategies. "Odchod USA od dohody bude znamenat další izolaci Ameriky."

Dílčí index S&P energetických firem nakonec smazal ztráty, protože cenám ropy se po oznámení podařilo zmírnit předchozí propad. Ze sektorů jinak v úterý posílily ten průmyslový a finanční. "Nebýt bank, byl by dnešní výsledek obchodování o poznání ponuřejší," upozornil JJ Kinahan, stratég z TD Ameritrade.

Americký dolar vzrostl ke koši měn na novou nejvyšší hodnotu v letošním roce. K růstu přispěly obavy z politického vývoje v Itálii. Část zisků dolar smazal po oznámení, že se USA stahují z jaderné dohody s Íránem. Obchodníci nicméně bagatelizují význam dohody pro další pohyby trhu, protože rozhodnutí se čekalo. Na vývoj kurzu dolaru má podle nich nyní vliv hlavně zvyšování úroků v USA.

Dolarový index, který sleduje výkon americké měny ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,4 % na 93,12 bodu. Vůči euru dolar stoupl o půl procenta na 1,1861 USD, k jenu nepatrně vzrostl o 0,03 % na 109,12 JPY. Euro vůči jenu kleslo o 0,5 % na 129,44 JPY.

Euro se tak propadlo na nejnižší hodnotu od prosince. Důvodem je pokračující politická nejistota v Itálii. V pondělí ztroskotalo třetí kolo konzultací italských politických stran o východisku ze slepé uličky, kam se dostala povolební jednání o nové vládě. Prezident Sergio Mattarella pak naznačil vytvoření "neutrálního" kabinetu, jenž by zemi přivedl k předčasným volbám.

Ceny ropy se pozdě odpoledne propadly až o čtyři procenta. Po oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že USA odstupují od jaderné dohody s Íránem, však většinu předchozích ztrát smazaly. Objem obchodování byl vysoký.

Kolem 22.00 SELČ cena severomořské ropy Brent klesla o 0,7 % na 75,64 USD za barel. Během dne se přitom cena propadla až o čtyři procenta, po Trumpově prohlášení naopak na chvíli vzrostla. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevnila o 1,5 % na 69,69 USD za barel.

Analytici upozornili, že oznámení Donalda Trumpa se čekalo a obchodníci již částečně do cen tuto skutečnost promítli. Výkyvy ceny během dne způsobily spekulace, zda Trump opravdu chce od dohody odstoupit.

Írán je třetím největším producentem ropy v rámci kartelu OPEC. Těží nyní zhruba 3,8 milionu barelů denně, z toho 2,5 milionu vyváží. Většinu ropy nyní dováží do Asie, vývoz do Evropy činí zhruba 600 000 barelů denně.

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Americký maloobchodní řetězec Walmart  (v úterý +0,32 %) oznámí do konce týdne koupi většinového podílu v indickém internetovém prodejci Flipkart. S odvoláním na své dva zdroje o tom informovala agentura Reuters. Dlouho očekávaná transakce odhadovaná na 18-20 miliard USD by byla největší akvizicí Walmartu v oblasti internetového obchodování.
  • Měsíční přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy v dubnu opět stoupl. Podle v úterý zveřejněných údajů čínské celní správy se zvýšil na 22,2 miliardy USD z březnových 15,4 miliardy USD. Mezi oběma zeměmi se přiostřují spory o obchodní politiku a americký prezident Donald Trump chce vysoký deficit obchodní bilance s Čínou snížit.
  • Index optimismu mezi malými podniky ve Spojených státech v dubnu stoupl na 104,8 bodu z březnových 104,7 bodu. V úterý to ve své zprávě uvedla Národní federace nezávislých společností (NFIB). Výsledek však negativně překvapil analytiky, kteří očekávali růst ukazatele na 105,2 bodu.
  • USA: Index ekonomického optimismu v květnu stoupl na 53,6 bodu z 52,6 bodu v dubnu (odhad: 51,3 bodu).
  • Susquehanna Financial zvýšila cílovou cenu akcií NVIDIA (ve středu +0,69 %) na 230 z 200 USD.

Výsledková sezóna

  • Výsledky DISH Network (v úterý -12,06 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,7 USD (odhad: 0,72 USD), tržby 3,46 miliardy USD (odhad: 3,5 miliardy USD).
  • Výsledky US Foods (v úterý -1,39 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,35 USD (odhad: 0,32 USD), tržby 5,8 miliardy USD (odhad: 5,94 miliardy USD).
  • Výsledky Walt Disney (v úterním after-marketu -0,4 %) v 2FQ: Očištěný zisk na akcii 1,84 USD (odhad: 1,70 USD), tržby 14,55 miliardy USD (odhad: 14,11 miliardy USD).
  • Výsledky TripAdvisor (v úterním after-marketu +19 %) v 1Q: Zisk na akcii 0,30 USD (před rokem 0,24 USD), hotelové tržby 299 milionů USD (-5 % meziročně), nehotelové tržby 79 milionů USD (meziročně +36 %).
  • Výsledky Electronic Arts (v úterním after-marketu +2,1 %) v 1Q: Očištěný zisk na akcii 1,31 USD (odhad: 1,15 USD), očištěné tržby 1,25 miliardy USD (odhad: 1,23 miliardy USD).
Zdroj:
CNBC, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat