Americké akcie v polovině týdne odevzdaly většinu denních zisků, před Dnem díkůvzdání ale nakonec posílily

Americké akcie po dvou dnech těžkých výprodejů mírně posílily. Výše trh táhly technologický, energetický a maloobchodní sektor. Ve čtvrtek USA slaví Den díkůvzdání a na burze se obchodovat nebude.

Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, nakonec skončil prakticky beze změny na 24 465,64 bodu (-0,95 bodu), širší index S&P 500 stoupl o 0,30 % na 2 649,93 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,92 % na 6 972,25 bodu. Index volatility klesl o 7,65 % na 20,76 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal beze změny na 3,06 %. Kryptoměny po posledních prudkých propadech přidaly jen zhruba procento.

Akcie prodejce sportovního vybavení Foot Locker (+14,91 %) vzrostly v reakci na příznivé kvartální výsledky a pomohly k růstu také jiným maloobchodním firmám (Dicks Sporting Goods +2,09 %, Hibbett Sports +2,14 %, Nike +1,74 %). Akcie oděvního řetězce Gap (+4,66 %) zpevnily v reakci na plán firmy zavřít nevýdělečné kamenné obchody.

Tlak na technologické akcie na burze zjevně polevil, oborový index S&P se zvýšil o 1,1 %. Příznivé čtvrtletní výsledky vytáhly výše akcie softwarové firmy Autodesk (+9,74 %). Akcie firem ze skupiny FAANG převážně sílily, Apple (-0,05 %) ale v závěru klesl pod nulu a Netflix (-1,82 %) ztratil ještě výrazněji.

S růstem cen ropy posílily akcie z energetického sektoru (ExxonMobil +0,77 %), oborový index stoupl o 1,9 %.

Oživení akciového trhu vytváří tlak na dolar, který proto ve středu oslabil. Dalším faktorem hovořícím proti dolaru byl optimismus, že EU a Itálie dospějí ke kompromisu, a s ním spojené posilování evropské společné měny. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 21.30 odepisoval 0,13 % na 96,7 bodu. Euro, které je největší složkou dolarového indexu, na americkou měnu přidávalo 0,15 % na 1,1387 USD, vůči jenu ale dolar zpevnil o 0,29 % na 113,1 JPY, proti libře pak stagnoval na 1,2778 USD.

EU a Itálie podle trhu dospějí ke kompromisu ohledně rozpočtu této země i přesto, že Evropská komise ve středu potvrdila své původní hodnocení, podle kterého je návrh rozpočtu na rok 2019 předložený italskou vládou v závažném nesouladu s doporučeními, která Římu komise nabídla letos v červenci.

Euru ale pomohl italský premiér Giuseppe Conte, který vyjádřil znepokojení ohledně vládních dluhopisů a přislíbil reformy. Vicepremiér Matteo Salvini již předtím společnou měnu podpořil prohlášením, že možná bude otevřený přezkumu finančních plánů na rok 2019. Později řekl, že k vyjednávání o rozpočtovém schodku ve výši 2,4 % HDP se staví záporně, nicméně jednat se může o některých aspektech rozpočtu.

Ceny ropy po úterním propadu zamířily vzhůru. Během úterního obchodování cena Brentu sestoupila až na 61,71 dolaru za barel, tedy na nejnižší úroveň od loňského prosince. "Úterní pohyb byl mimořádně prudký. Po takových pohybech lze očekávat určité oživení," uvedl analytik Olivier Jakob ze společnosti Petromatrix.

Na trhu nicméně přetrvávají obavy z nadbytečných dodávek ropy. Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že se zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden zvýšily o 4,9 milionu barelů. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali nárůst jen o 2,9 milionu barelů.

Pozornost investorů se nyní soustředí na prosincovou schůzku Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Kartel spolu s Ruskem a dalšími spojenci podle zdrojů agentury Reuters zvažuje snížení dodávek ropy na trh až o 1,4 milionu barelů denně.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Růst světové ekonomiky v příštím roce zpomalí na 3,5 % z letošních 3,7 %. Předpověděla to ve středu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zhoršila tak předchozí prognózu, podle které mělo tempo růstu příští rok zůstat na letošní úrovni. Zpomalování hospodářského růstu očekává OECD také v České republice.
  • Čína své nespravedlivé obchodní praktiky víceméně nezměnila. Na základě aktualizace březnové zprávy na toto téma to uvedl americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer. Spojené státy a další země Peking za jeho obchodní politiku dlouhodobě kritizují. Tyto nejnovější výroky ze strany USA dále zvyšují napětí před setkáním lídrů největších ekonomik Donalda Trumpa a Si Ťin-pchinga koncem listopadu na summitu G20.
  • Americký prezident Donald Trump ve středu pochválil Saúdskou Arábii za to, že přispěla k poklesu cen ropy. Učinil tak v době rostoucího tlaku na zavedení sankcí vůči Rijádu v souvislosti s říjnovou vraždou saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášukdžího.
  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 17. listopadu stoupl na 224 tisíc. Čekal se pokles na 215 tisíc z 221 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 216 tisíc). Počet pokračujících žádostí v týdnu do 10. listopadu klesl na 1,668 milionu z 1,67 milionu (revidováno z 1,676 milionu), očekával se pokles na 1,635 milionu. Nových žádostí bylo nejvíce za čtyři a půl měsíce.
  • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v říjnu klesly meziměsíčně o 4,4 %. Čekal se pokles o 2,5 % po 0,1% snížení v září (revidováno z +0,8 %). Po očištění o automobily objednávky vzrostly o 0,1 %, očekával se 0,4% růst po 0,6% poklesu v září (revidováno z +0,1 %). Objednávky očištěné o vojenskou a leteckou techniku, které se považují za indikátor budoucích kapitálových výdajů firem, klesly o 1,2 % po 1,4% snížení v září.
  • Prodeje starších domů ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně stouply z celoročně přepočítaného tempa 5,15 milionu jednotek na 5,22 milionu jednotek (+1,4 % po -3,4 % v září). Čekal se růst na 5,2 milionu jednotek.
  • Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v listopadu klesl na 97,5 bodu z 98,6 bodu v předchozím měsíci. Vyplývá to z finálních údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje. Předběžný údaj za listopad byl 98,3 bodu.
  • Raymond James snížila cílovou cenu akcií Best Buy (ve středu -2,27 %) z 90 na 85 USD, Wedbush Securities však zvýšila doporučení na titul z "underperform" na "neutral".
  • Stifel Nicolaus snížila cílovou cenu akcií Target (ve středu +0,33 %) z 93 na 80 USD, Credit Suisse snížila cílovou cenu z 94 na 79 USD a BMO Capital Markets z 88 na 70 USD.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Deere & Co (ve středu +2,43 %) v 4QFY2018: Upravený zisk na akcii 2,30 USD (odhad: 2,44 USD), tržby 9,42 miliardy USD (odhad: 9,59 miliardy USD).
Zdroj:
ČTK, CNBC
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat