Americké akcie v úterý mírně ztrácely po Trumpově komentáři o vztazích s Čínou
Akcie ve Spojených státech oslabily v čele s energetickými a průmyslovými společnostmi. K propadu přispěla nejistota kolem obchodního jednání mezi Čínou a USA po komentáři amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Index Dow v úterý klesl o 0,72 % na 24 834,41 bodu, S&P 500 se snížil o 0,31 % na 2 724,44 bodu a Nasdaq Composite oslabil o 0,21 % na 7 378,46 bodu. Posílilo šest z jedenácti hlavních sektorů, které jsou součástí indexu S&P 500, v čele s financemi. Klesl však průmyslový sektor, který díky obchodnímu příměří mezi USA a Čínou zaznamenal v pondělí nejvyšší denní růst za téměř dva měsíce. Index volatility VIX stoupl o 1,07 % na 13,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 3,06 %. Hlavní kryptoměny ztrácely mezi dvěma a pěti procenty.
Trump v úterý uvedl, že obchodní jednání s Čínou jsou na začátku a že zatím neexistuje dohoda ohledně čínské firmy ZTE. Trumpův komentář přišel poté, co americký ministr financí Steven Mnuchin o víkendu uvedl, že obchodní válka mezi oběma zeměmi se zatím odkládá a země se dohodly na dalších jednáních o posílení vývozu USA do Číny. Investory znepokojilo i to, že Trump zpochybnil, zda se příští měsíc v Singapuru uskuteční plánovaný summit mezi USA a KLDR.
"Dostáváme smíšené signály od administrativy. Proto jsou všichni o něco opatrnější," uvedl stratég ze společnosti JonesTrading Michael O'Rourke.
Dařilo se automobilkám (Ford +0,09 %, General Motors +0,50 %) díky zprávě, že Peking sníží dovozní cla na auta a automobilové součástky. Akcie Facebooku (-0,37 %), jehož šéf se v úterý omluvil evropským poslancům za masivní únik údajů, naopak klesly.
Dolarový index po šesti dnech růstu oslabil. Výnosy amerických státních dluhopisů se snížily a investoři čekají na nové pobídky k nákupu americké měny, která od oživení v polovině února zpevnila o téměř 7 %. Nejnověji se zájem investorů soustředí na středeční zápis z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,1 % na 93,58 bodu. Vůči euru dolar posílil o 0,1 % na 1,1781 USD, k jenu se však snížil o 0,1 % na 110,87 JPY. Euro vůči jenu oslabilo 0,2 % na 130,63 JPY.
Současný růst hodnoty dolaru je tažen hlavně příznivými statistickými údaji z USA, které potvrzují, že Fed by měl v letošním roce ještě nejméně dvakrát zvýšit úrokové sazby. Další významné centrální banky, jako jsou Bank of Japan či Evropská centrální banka, nejsou nyní ve stavu, kdy by se chystaly měnovou politiku zpřísňovat.
V pondělí dolarový index poprvé po pěti měsících překonal hranici 94 bodů. Dolar podpořil pokrok v jednání o obchodních vztazích mezi USA a Čínou, který výrazně snížil obavy z obchodní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa.
Euro tlačí dolů pokračující nejistota kolem politického vývoje v Itálii. Italský prezident Sergio Mattarella stále nerozhodl, zda jmenuje premiérem kompromisního kandidáta budoucí vládní koalice protestního Hnutí pěti hvězd a protiimigrační a euroskeptické Ligy, kterým je nepříliš známý profesor práva Giuseppe Conte.
Ropa v úterý zdražovala. V růstu cen se odrážejí zejména obavy z dopadů poklesu produkce ve Venezuele a z možného výpadku dodávek z Íránu, jež by mohly již tak napjatou situaci na trhu ještě více zhoršit. Severomořská ropa Brent je z těchto důvodů zpět nad 80 USD za barel.
Cena ropy je díky dohodě Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a Ruska o snížení těžby a silné globální poptávce nejvýše od konce roku 2014. Ropa Brent se dostala na 80 USD za barel poprvé od listopadu 2014 minulý týden.
Další omezení těžby ropy ve Venezuele by podle analytiků mohly vyvolat nové sankce, k nimž přikročila vláda Spojených států po víkendovém znovuzvolení Nicoláse Madura venezuelským prezidentem. Těžba v této jihoamerické zemi je přitom již nyní nejnižší za několik desetiletí. USA navíc v pondělí zpřísnily postoj také vůči Íránu.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Washington a Peking se blíží k dohodě, která by obnovila přístup čínského výrobce telekomunikačních zařízení ZTE k součástkám a softwaru ze Spojených států. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené s jednáním. Dohoda by podle nich mohla zahrnovat odstranění čínských cel na dovoz zemědělských produktů z USA.
- Dolní komora ruského parlamentu v úterý schválila zákon o sankcích proti USA a "jiným nepřátelským zemím", který je reakcí na nedávné zpřísnění protiruských sankcí Washingtonu, jež zasáhly osoby z bezprostředního okolí prezidenta Vladimira Putina. Ruské sankce se nemají týkat amerických produktů, které nelze nahradit dovozem ze třetích zemí.
-
USA: Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v květnu stoupl na 16 bodů (duben: -3 body, odhad: 9 bodů).
- Americká automobilka Ford Motor plánuje investovat do svého závodu v Rumunsku 200 milionů eur. Investice, která má v závodě umožnit výrobu druhého modelu, vytvoří 1 500 pracovních míst, uvedla v úterý firma.
Výsledková sezóna
- Výsledky Advance Auto Parts (v úterý -3,21 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 2,1 USD (odhad: 1,97 USD), tržby 2,873 miliardy USD (odhad: 2,906 miliardy USD).
- Výsledky Kohl's (v úterý -7,45 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,5 USD), tržby 4,21 miliardy USD (odhad: 3,95 miliardy USD).
- Výsledky TJX Companies (v úterý +3,28 %) v 1QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,96 USD (odhad: 1,02 USD), tržby 8,7 miliardy USD (odhad: 8,5 miliardy USD).